Úvod > Co chcete dělat? > Schlesingerova kaple s křížovou cestou

Schlesingerova kaple s křížovou cestou

Památky
Schlesingerova kaple se nalézá ve Sněženkovém údolí nedaleko obce Lezník u Poličky. Spolku archaických nadšenců se podařilo obnovit křížovou cestu, která k ní kdysi vedla.
Schlesingerova kaple stávala nad pramenem na vyvýšené terase nad drobným údolím, tvořeným korytem bezejmenného potoka v oblasti zvané Ve Vidlích. Cihlová kaple byla v lesích postavena v roce 1935 německým statkářem Johannem Schlesingerem, přezdívaným Tobesch, a jeho ženou Emilií z Chmelíka č. p. 37. Kaple byla nazývána Schlesingerova nebo Tobešova podle jejího stavitele. Mezi obyvateli Lezníku a nedalekých Sebranic se ustálil pro pramen i pro kapli také přívlastek Daňkova.

Kaple byla postavena Johannem Schlesingerem jako vyjádření díků za uzdravení manželky Emilie z těžké nemoci. Paní Schlesingerová oslepla, ale žádná lékařská pomoc jí nedokázala pomoci, proto se obrátila k Panně Marii, načež měla údajně sen, podle kterého se nechala zavést ke studánce ve Vysokém lese, kde si umyla oči, načež se jí zrak vrátil. Jako výraz vděku za zázračné uzdravení byla kaple zasvěcena Panně Marii Pomocnici. Voda z pramene měla také uzdravit slepou lesníkovu dceru.

Místo však velice utrpělo v průběhu a po konci druhé světové války. V období války prý kaple fungovala jako dočasné útočiště pro partyzány, kteří zde údajně přespávali. Kaple a její okolí utrpělo také proto, že připomínaly zdejší sudetoněmecké obyvatelstvo.
 

Křížová cesta

Na obnovu tří zaniklých kaplí ve Vysokém lese, které byly znovu postaveny v letech 2013 až 2015, navazuje obnova křížové cesty ke Schlesingerově kapli. K této kapli původně vedla křížová cesta tvořená zasklenými obrazy s drobným křížkem a stříškou, které byly zavěšeny na stromech. Tato cesta však zanikla v 50. nebo 60. letech minulého století.

V roce 2016 byla křížová cesta obnovena. Cesta je realizovaná v původní trase a je pojata moderním způsobem. Návrhy jednotlivých obrazů vytvořila Terezie Pavlišová, studentka Výtvarného studia v Dolním Újezdě. Čtrnáct obrazů křížové cesty je vytištěno na panely umístěné podél cesty ke Schlesingerově kapli. Obnova je financována z programu SmartUp Nadace O2 a dárcovskými příspěvky.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 7. 2019
Sněženky ve Vysokém lese

Sněženky ve Vysokém lese

Chmelík, Východní Čechy
Zahradní galerie Na pomezí

Zahradní galerie Na pomezí

Pomezí, Východní Čechy
Prohlídky města Polička

Prohlídky města Polička

Polička, Východní Čechy
Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Polička, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Adéla

Penzion Adéla

Polička, Východní Čechy
Penzion Na Parkánech v Poličce

Penzion Na Parkánech v Poličce

Polička, Východní Čechy
Měšťanský pivovar v Poličce

Měšťanský pivovar v Poličce

Polička, Východní Čechy