Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Schlesingerova kaple s křížovou cestou
Památky

Schlesingerova kaple s křížovou cestou

Schlesingerova kaple se nalézá ve Sněženkovém údolí nedaleko obce Lezník u Poličky. Spolku archaických nadšenců se podařilo obnovit křížovou cestu, která k ní kdysi vedla.
Schlesingerova kaple stávala nad pramenem na vyvýšené terase nad drobným údolím, tvořeným korytem bezejmenného potoka v oblasti zvané Ve Vidlích. Cihlová kaple byla v lesích postavena v roce 1935 německým statkářem Johannem Schlesingerem, přezdívaným Tobesch, a jeho ženou Emilií z Chmelíka č. p. 37. Kaple byla nazývána Schlesingerova nebo Tobešova podle jejího stavitele. Mezi obyvateli Lezníku a nedalekých Sebranic se ustálil pro pramen i pro kapli také přívlastek Daňkova.

Kaple byla postavena Johannem Schlesingerem jako vyjádření díků za uzdravení manželky Emilie z těžké nemoci. Paní Schlesingerová oslepla, ale žádná lékařská pomoc jí nedokázala pomoci, proto se obrátila k Panně Marii, načež měla údajně sen, podle kterého se nechala zavést ke studánce ve Vysokém lese, kde si umyla oči, načež se jí zrak vrátil. Jako výraz vděku za zázračné uzdravení byla kaple zasvěcena Panně Marii Pomocnici. Voda z pramene měla také uzdravit slepou lesníkovu dceru.

Místo však velice utrpělo v průběhu a po konci druhé světové války. V období války prý kaple fungovala jako dočasné útočiště pro partyzány, kteří zde údajně přespávali. Kaple a její okolí utrpělo také proto, že připomínaly zdejší sudetoněmecké obyvatelstvo.
 

Křížová cesta

Na obnovu tří zaniklých kaplí ve Vysokém lese, které byly znovu postaveny v letech 2013 až 2015, navazuje obnova křížové cesty ke Schlesingerově kapli. K této kapli původně vedla křížová cesta tvořená zasklenými obrazy s drobným křížkem a stříškou, které byly zavěšeny na stromech. Tato cesta však zanikla v 50. nebo 60. letech minulého století.

V roce 2016 byla křížová cesta obnovena. Cesta je realizovaná v původní trase a je pojata moderním způsobem. Návrhy jednotlivých obrazů vytvořila Terezie Pavlišová, studentka Výtvarného studia v Dolním Újezdě. Čtrnáct obrazů křížové cesty je vytištěno na panely umístěné podél cesty ke Schlesingerově kapli. Obnova je financována z programu SmartUp Nadace O2 a dárcovskými příspěvky.

Betlém a adventní čas ve Svitavách

Velký svitavský mechanický betlém a adventní herna, neděle 27. listopadu 2022 – neděle 8. ledna 2023, Městské muzeum a galerie ve Svitavách.
Svitavy, Pardubický kraj

Ivana a Filip Langrovi – Vlna, dřevo, kámen

Galerie Sofia v Antik Hotelu Sofia.
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2023

65. ročník Smetanovy Litomyšle se odehraje v termínu od 15. června do 2. července 2023.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ptákoviny

Zábavný týden s ptačí tématikou v Domě přírody Žďárských vrchů.
Sněžné, Kraj Vysočina

Sněženky ve Vysokém lese

Sněženkové údolí u obce Chmelík na Litomyšlsku je na jaře pokryté nesčetnými květy zvláště chráněné sněženky podsněžníku.
Chmelík, Pardubický kraj

Farma Květná zahrada – džemy, sýry, sušené ovoce a další výrobky z farmy

Zrekonstruovaný statek Květné Zahrady na půl cesty mezi Svitavami a Poličkou, v příjemném prostředí s lesy v okolí. Nabízíme ubytování na naší farmě. Vyrábíme výborné sýry, sušené ovoce, mošty a další produkty.
Květná, Pardubický kraj

Zahradní galerie Na pomezí

Zahradní galerie obrazů, grafik a plastik výtvarníka Jindřicha Pevného. Sluneční hodiny, zahradní kamenné lampy, volné plastiky, obrazy, grafiky a další výtvarné prvky jsou umístěny v příjemném prostření zahrady v Pomezí u Poličky.
Pomezí, Pardubický kraj

Prohlídky města Polička

Prohlídky historického jádra města s výkladem v doprovodu průvodce. Prohlídky jsou provozovány na objednávku, kterou je třeba provést alespoň s 1 týdenním předstihem.
Polička, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace Na chalupě v Poličce

V Poličce můžete využít služeb penzionu a restaurace Na chalupě, který tvoří komplex s nedalekým Penzionem Adéla. Penzion je především vhodný pro akce uzavřené společnosti.
Polička, Pardubický kraj

Penzion Adéla

Penzion Adéla v Poličce lze využít pro školení, přátelská setkání, rodinné oslavy či dovolenou. K penzionu patří prostorná zahrada s terasou, kde najdou využití nejen děti.
Polička, Pardubický kraj

Penzion Na Čechách

enzion Na Čechách je vybudován z bývalého zemědělského objektu přináležejícího k borovnické rychtě, kterou rodina po staletí vlastnila.
Polička, Pardubický kraj

Penzion Na Parkánech v Poličce

Penzion Na Parkánech v Poličce nabízí ubytování v běžných i podkrovních útulných pokojích. Znovuotevřená restaurace má připravenou pestrou nabídku teplých i studených pokrmů, sestavenou z vlastních i vyzkoušených receptur.
Polička, Pardubický kraj