Úvod > Co chcete dělat? > Mikšíkův statek v Trstěnicích

Mikšíkův statek v Trstěnicích

Památky
Mikšíkův statek č.p. 56 je jedním z největších statků v Trstěnici u Litomyšle. Od roku 2015 jej rekonstruuje rodina Kmoškova se Spolkem archaických nadšenců do podoby, kterou měl statek v 50. letech 20. století, kdy jej nuceně opustila rodina, která zde hospodařila.
Rozměrná uzavřená dispozice skrývá v severním křídle obytné prostory. Východní křídlo stavby zaujímá klenutá maštal, v západním traktu se nachází několik klenutých chlévů, nad nimi je pak rozlehlá sýpka s povalovým stropem. Sýpka je přístupná z dřevěné pavlače, která spojuje patro nad hlavní obytnou částí areálu a výměnku v jižním traktu. Stavba je vybudována z lícované opuky, kterou doplňují kamenné architektonické detaily.

Usedlost, označovaná jako Mikšíkova, se zachovala v původní podobě bez výraznějších stavebních změn, a to i přesto, že její využití nebylo v posledním půlstoletí důstojné. Stavba byla ve všech částech využita k chovu prasat, což se razantně podepsalo na jejím stavu.

Areál v hospodářství čp. 56 v Trstěnici bude po dobu rekonstrukce i po jejím ukončení zpřístupněn veřejnosti, která se zde bude moci během vymezených dnů seznámit s lidovým stavitelstvím a tradičními rukodělnými postupy. Autentické prostředí areálu umožní návštěvníkům přímý náhled „pod ruce“ řemeslníků.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Orient

Kavárna Orient

Litomyšl, Východní Čechy
Hájenka Strakov

Hájenka Strakov

Litomyšl, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy