Úvod > Aktuality > Trstěnická stodola je unikátem lidového stavitelství

Trstěnická stodola je unikátem lidového stavitelství

Vydáno 12. října 2018 Památky
V Trstěnici nedaleko Litomyšle byla otevřena zrekonstruovaná polygonální stodola s doškovou střechou. O záchranu památky se zasloužil Spolek archaických nadšenců. Stavba je živoucím dokladem lidového stavitelství v Pardubickém kraji.
Trstěnická stodolaSpolek archaických nadšenců oživuje řemesla předků, na která se v době techniky zapomíná. Díky tomu opět ožila polygonální stodola v Trstěnici nedaleko Litomyšle.

Budova pochází ze 17. století, v druhé polovině 19. století došlo k úpravám konstrukce krovu, se kterými souvisela i změna původního sklonu střechy. Roubená konstrukce stavby byla usazena na opukové podezdívce, jejíž výška vyrovnávala svažující se terén. Vnitřní prostor byl trojdílný. Ve středu umístěný mlat doplňovaly po stranách přístodůlky oddělené od mlatu průběžnými prahy. Vnitřní prostor byl navíc rozdělen dřevěným patrem. Sedlovou střechu stavby v poslední fázi kryly betonové tašky, které výrazně zatížily konstrukci krovů. Nyní stodolu pokrývají tradiční došky.

TrstěniceStodola patří k Hospodářské usedlosti u Mikšíků, která díky nadšencům i Institutu lidového kulturního dědictví opět ožívá. Po dokončení rekonstrukčních prací bude hospodářství čp. 56 zahrnovat zděnou usedlost, zděnou stodolu, roubenou polygonální stodolu, sušárnu na ovoce, sušárnu lnu, pazdernu a včelín. Po skanzenu na Veselém Kopci a hlineckém Betlému tak veřejnosti přibude další názorná ukázka toho, jak se ve zdejším kraji žilo našim předkům.
Hospodářství u Mikšíků v Trstěnici u Litomyšle

Hospodářství u Mikšíků v Trstěnici u Litomyšle

Hospodářská usedlost č. p. 56 se nachází na výrazném terénním výběžku v jižní části obce Trstěnice nedaleko Litomyšle. Zděný patrový objekt je dokladem klasicistní architektury ve vesnickém prostředí druhé poloviny 19. století. Usedlost prochází postupnou obnovou.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.