!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Běžecké okruhy v okolí Svitav
Zimní sporty

Běžecké okruhy v okolí Svitav

Patříte k milovníkům bílé stopy a hledáte atraktivní trasy? Pak přijeďte na Svitavsko! Za dobrých sněhových podmínek jsou zde připraveny čtyři značené běžecké okruhy. Najdete je jen dva kilometry za městem v okolí Javornického hřebene směrem na Litomyšl.
Svitavské lyžařské okruhy vedou v oblasti Javornického hřebene. Zde bývají vzhledem k nadmořské výšce dlouhodobě nejlepší sněhové podmínky. Na běžky se můžete vydat i od nově zrekonstruovaného sportovního areálu Svitavského stadionu. Kromě udržovaného parkoviště nabízí i umělou ledovou plochu a restauraci, kde můžete doplnit zásoby třeba na běžecké trasy v okolí Vodárenského lesa s pokračováním na Javornický hřeben.

Běžecké okruhy:

  • Zelený: nejkratším a nejméně náročný značený okruh. Okruh v podstatě kopíruje území tzv. Vodárenského lesa. Parkování je možné na parkovišti u Svitavského stadionu. Potom po žluté nástupní trase dojdete k počátečnímu bodu zeleného okruhu. Délka okruhu je 2,9 km, převýšení 22 m.
 
  • Modrý: okruh je ze všech tras nejzajímavější a nejdelší, má také největší převýšení – uspokojí tedy i náročnějšího lyžaře. Po žluté nástupní trase kolem posezení s informační tabulí s mapou na Sluneční stráni vystoupáte po Javornickém hřebenu ke Svaté Trojici, kde se naskýtáe krásná vyhlídka do krajiny. K odpočinku je možno využít dřevěný altán, je zde rovněž informační tabule a mapa okruhů. Potom zpět dolů, otevřeným údolím kolem Ostrého Kamene, se vrátíte přes Horní žlaby a Žlaby zpět do výchozího bodu trasy. Na počátku trasy (cca po 1,1 km) můžete odbočit ke studánce, kde také najdete dřevěný altán a informační tabuli s mapou. Parkování je možné na parkovišti v blízkosti Sluneční stráně (naproti odbočce na obec Vendolí – směr Polička). Délka okruhu je 5,8 km, převýšení 115 m.
 
  • Bílý: tento okruh je vlastně zkráceným okruhem uvnitř modrého okruhu. Parkování je možné na parkovišti v blízkosti Sluneční stráně (naproti odbočce na obec Vendolí – směr Polička). Potom po žluté nástupní trase kolem posezení s informační tabulí a mapou na Sluneční stráni k počátečnímu bodu okruhu. Délka okruhu je 3,2 km, převýšení 80 m.

  • Červený: Červená trasa není klasickým okruhem, vede ze Sluneční stráně přes Žlaby a Horní žlaby k rozcestníku Na obrtlíku a zpět. Po žluté nástupní trase kolem posezení s informační tabulí a mapou na Sluneční stráni k počátečnímu bodu okruhu. Při zpáteční cestě se dokončí zelený okruh kolem Vodárenského lesa. Parkování je možné na parkovišti v blízkosti Sluneční stráně (naproti odbočce na obec Vendolí – směr Polička). Délka okruhu je 3,6 km, převýšení 49 m.


Ideálním nástupním místem
, zejména pro zelený okruh, ale i všechny ostatní, je Svitavský stadion. Běžecké stopy jsou za dobrých sněhových podmínek pravidelně upravovány speciální čtyřkolkou s tažným zařízením vytlačujícím stopu pro klasický styl. Toto zařízení vyjíždí ze Svitavského stadionukolem zahrádek u kojeneckého ústavu. Dále kolem písečného lomu přes hlavní silnici ke Sluneční stráni až k železničnímu viaduktu. Postupně jsou upravovány okruhy – červený, bílý a modrý. Aktuální stav běžeckých tratí, které jsou upravovány speciální čtyřkolkou, najdete na webových stránách provozovatele. Tam si lze také stáhnout mapku všech běžeckých okruhů.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020
1.5.
31.8.
Žižka před branami

Žižka před branami

Polička, Východní Čechy
8.5.
30.6.
Hravá radnice

Hravá radnice

Polička, Východní Čechy
23.7.
24.7.
Festival Colour Meeting

Festival Colour Meeting

Polička, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Východní Čechy