Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Běžecké okruhy v okolí Svitav
Zimní sporty

Běžecké okruhy v okolí Svitav

Patříte k milovníkům bílé stopy a hledáte atraktivní trasy? Pak přijeďte na Svitavsko! Za dobrých sněhových podmínek jsou zde připraveny čtyři značené běžecké okruhy. Najdete je jen dva kilometry za městem v okolí Javornického hřebene směrem na Litomyšl.
Svitavské lyžařské okruhy vedou v oblasti Javornického hřebene. Zde bývají vzhledem k nadmořské výšce dlouhodobě nejlepší sněhové podmínky. Na běžky se můžete vydat i od nově zrekonstruovaného sportovního areálu Svitavského stadionu. Kromě udržovaného parkoviště nabízí i umělou ledovou plochu a restauraci, kde můžete doplnit zásoby třeba na běžecké trasy v okolí Vodárenského lesa s pokračováním na Javornický hřeben.

Běžecké okruhy:

  • Zelený: nejkratším a nejméně náročný značený okruh. Okruh v podstatě kopíruje území tzv. Vodárenského lesa. Parkování je možné na parkovišti u Svitavského stadionu. Potom po žluté nástupní trase dojdete k počátečnímu bodu zeleného okruhu. Délka okruhu je 2,9 km, převýšení 22 m.
 
  • Modrý: okruh je ze všech tras nejzajímavější a nejdelší, má také největší převýšení – uspokojí tedy i náročnějšího lyžaře. Po žluté nástupní trase kolem posezení s informační tabulí s mapou na Sluneční stráni vystoupáte po Javornickém hřebenu ke Svaté Trojici, kde se naskýtáe krásná vyhlídka do krajiny. K odpočinku je možno využít dřevěný altán, je zde rovněž informační tabule a mapa okruhů. Potom zpět dolů, otevřeným údolím kolem Ostrého Kamene, se vrátíte přes Horní žlaby a Žlaby zpět do výchozího bodu trasy. Na počátku trasy (cca po 1,1 km) můžete odbočit ke studánce, kde také najdete dřevěný altán a informační tabuli s mapou. Parkování je možné na parkovišti v blízkosti Sluneční stráně (naproti odbočce na obec Vendolí – směr Polička). Délka okruhu je 5,8 km, převýšení 115 m.
 
  • Bílý: tento okruh je vlastně zkráceným okruhem uvnitř modrého okruhu. Parkování je možné na parkovišti v blízkosti Sluneční stráně (naproti odbočce na obec Vendolí – směr Polička). Potom po žluté nástupní trase kolem posezení s informační tabulí a mapou na Sluneční stráni k počátečnímu bodu okruhu. Délka okruhu je 3,2 km, převýšení 80 m.

  • Červený: Červená trasa není klasickým okruhem, vede ze Sluneční stráně přes Žlaby a Horní žlaby k rozcestníku Na obrtlíku a zpět. Po žluté nástupní trase kolem posezení s informační tabulí a mapou na Sluneční stráni k počátečnímu bodu okruhu. Při zpáteční cestě se dokončí zelený okruh kolem Vodárenského lesa. Parkování je možné na parkovišti v blízkosti Sluneční stráně (naproti odbočce na obec Vendolí – směr Polička). Délka okruhu je 3,6 km, převýšení 49 m.


Ideálním nástupním místem
, zejména pro zelený okruh, ale i všechny ostatní, je Svitavský stadion. Běžecké stopy jsou za dobrých sněhových podmínek pravidelně upravovány speciální čtyřkolkou s tažným zařízením vytlačujícím stopu pro klasický styl. Toto zařízení vyjíždí ze Svitavského stadionukolem zahrádek u kojeneckého ústavu. Dále kolem písečného lomu přes hlavní silnici ke Sluneční stráni až k železničnímu viaduktu. Postupně jsou upravovány okruhy – červený, bílý a modrý. Aktuální stav běžeckých tratí, které jsou upravovány speciální čtyřkolkou, najdete na webových stránách provozovatele. Tam si lze také stáhnout mapku všech běžeckých okruhů.

Aktuality

Výstava Nomád a moje ponožky

Grafik Jan Vičar vystavuje ve svitavském muzeu a galerii své poslední velkoformátové dřevořezy, které vytvořil během pobytu ve Francii, soubor obrazů, který vznikl v africké poušti a také cyklus inspirovaný lidovou písní Pasol Jano tri voly u hája.
Svitavy, Pardubický kraj

Kdy jste je viděli naposledy

Interaktivní přírodovědná výstava o vzácných, ubývajících, přibývajících i nepůvodních rostlinách, houbách a zvířatech. K vidění je například vlk, rys nebo kočka divoká.
Svitavy, Pardubický kraj

Petr Špaček & band

Vezměte své blízké a přijďte zažít originální violoncellový koncert Petra Špačka a jeho kapely!
Svitavy, Pardubický kraj

Svitavská tančírna

Waltz, Valčík, Cha-Cha, Jive a mnohé další společenské tance – ať jste začínající, či již zkušenější tanečníci, čeká vás skvělá zábava a protancovaný večer při největších hitech v Kulturním centru Fabrika ve Svitavách.
Svitavy, Pardubický kraj

Vzhůru do středověku! v Městském muzeu a galerii Polička

Chcete se vrátit v čase do doby rytířů s meči a dam v nádherných šatech? Láká vás středověk „vyzkoušet, osahat a očichat“? Tak se přijďte podívat na interaktivní výstavu s dobově precizně vyhotovenými replikami, ale i zcela novými hravými aktivitami, a prožijte si historii na vlastní kůži.
Polička, Pardubický kraj

Vzhůru do středověku!

Chcete se vrátit v čase do doby rytířů s meči a dam v nádherných šatech? Tak VZHŮRU DO STŘEDOVĚKU! … na výstavu, která bude zahájena v poličském muzeu na začátku února.
Polička, Pardubický kraj

Polička Jazz Festival 2024

Každoročně v druhé polovině dubna ožívá Polička sérií vystoupení jazzových muzikantů, mezi kterými se nejednou objevily opravdové osobnosti.
Polička, Pardubický kraj

Zahájení sezony 2024 v Mladějově

První parní vlaky v sezoně 2024 vyjedou na trať mladějovské úzkokolejky v sobotu 18. května. Podrobný program a jízdní řád připravujeme.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Naučná stezka Vodárenský les

Do sto let starého vodárenského lesa nedaleko města Svitavy už zákaz vstupu neplatí. Příroda, kam léta nikdo nesměl, připomíná prales a lidé se tak mohou procházet takřka panenskou přírodou.
Svitavy, Pardubický kraj

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.
Svitavy, Pardubický kraj

Zahrady Svatého Vincence z Pauly ve Svitavách

Nově otevřené zahrady Svatého Vincence z Pauly vedle Langerovy vily pro relaxaci obyvatel i návštěvníků města Svitavy.
Svitavy, Pardubický kraj

Langerova vila

Vila ve Svitavách postavená v letech 1890–1892 v historizujícím slohu pro svitavského podnikatele Julia Langra patří k nejhezčím stavbám ve městě. Langrova vila ve Svitavách byla vyhlášená jako Památka roku 2021 Pardubického kraje.
Svitavy, Pardubický kraj

Ze Svitav a do Svitav všemi směry

Svitavy a nejbližší okolí nabízejí hned několik možností pro nadšené cyklisty i milovníky koloběžek.
Svitavy, Pardubický kraj

Zelený prstenec Svitav – stadion, park a les tvoří unikátní areál

Zelený prstenec. Tak se ve Svitavách říká prostoru od zdejšího sportovního stadionu přes park Patriotů po přírodní areál Vodárenský les. A je to areál určený všem: nejenom sportovcům, ale i pěším, rodičům s kočárky, cyklistům, pejskařům, dětem, párům i seniorům. Každý si tu může najít to své.
Svitavy, Pardubický kraj

Procházka po městě Svitavy – Jaké stopy zanechali ve Svitavách starostové

Zajímavou procházku po městě Svitavy slibuje trasa, kterou bychom mohli nazvat „po stopách starostů“. Začneme v parku Jana Palacha, na levé straně silnice směrem na Poličku.
Svitavy, Pardubický kraj

Koupaliště Svitavy

Rozsáhlý sportovně-relaxační areál přímo v centru jednoho z historických měst Českomoravského pomezí láká příznivce aktivního trávení volného času i ty, kteří chtějí pouze odpočívat a prožít příjemný prosluněný den.
Svitavy, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku nabízí příjemné posezení, výbornou kávu značky Julius Meinl, vitrínu plnou dortů, zmrzlinu, široký sortiment plný limonád, vybraných druhů alkoholu a míchaných nápojů. Na čepu Vás jistě potěší Bernard 11°.
Svitavy, Pardubický kraj

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Stylová staročeská restaurace s typicky českými jídly, které jsou připravovány z čerstvých surovin. Součástí restaurace je i minipivovar, který mimo světlého a tmavého ležáku nabízí také nejrůznější pivní speciály.
Svitavy, Pardubický kraj

Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy nabízí ubytování nadstandartní úrovně za příznivou cenu. Nově zrekonstruovaný hotel je umístěn v klidné čtvrti města v těsné blízkosti krytého plaveckého bazénu a koupaliště jen několik minut chůze od překrásného svitavského náměstí.
Svitavy, Pardubický kraj

Stellplatz parkoviště Svitavy

V prostoru nevyužívané továrny ve Svitavách najdete zpevněné parkoviště nejen pro karavany, ale i pro auta a autobusy. Parkovací plocha pojme 104 osobních aut a 4 autobusy s vyhrazenými místy pro tělesně postižené. Najdete zde i základní vybavení pro servis obytných vozů.
Svitavy, Pardubický kraj

Hotel & Gallery Kopacka

Hotel & Gallery Kopacka se nachází ve Svitavách a nabízí bezplatné Wi-Fi ve všech prostorách i skvělý výhled na město. Hotel & Gallery Kopacka je výsledkem vize, která šla přesně proti proudu událostí roku 2020, kdy byl hotel renovován.
Svitavy, Pardubický kraj

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku se nachází v blízkosti centra Svitav, na křižovatce u hlavní pošty. Restaurace nabízí stylové prostředí, které doplňuje nábytek z masivu a starožitná dekorace včetně nezbytných zvonečků.
Svitavy, Pardubický kraj

Ubytování ve věži Ottendorferovy knihovny

Muzeum Svitavy umožňuje dobrodružství-milovným turistům ubytování v romantické věži Ottendorferovy knihovny.
Svitavy, Pardubický kraj

Bowling a restaurace Maják Svitavy

Moderní restaurace Maják Svitavy nabízí příjemné prostředí a pestrý jídelní lístek. Součástí restaurace jsou také čtyři profesionální bowlingové dráhy. V letních měsících je k dispozici venkovní posezení na terase.
Svitavy, Pardubický kraj