Úvod > Co chcete dělat? > Sněženky ve Vysokém lese

Sněženky ve Vysokém lese

Příroda
Sněženkové údolí u obce Chmelík na Litomyšlsku je na jaře pokryté nesčetnými květy zvláště chráněné sněženky podsněžníku.
Přírodní památka Sněženky ve Vysokém lese se nachází v lesním komplexu Vysoký les, asi 2,5 km jihozápadně od Chmelíku, 1,2 km jihovýchodně od osady Vysoký Les (okres Svitavy). Lesní komplex Vysoký les je tvořen převážně smrkovými lesy. V jižní polovině Vysokého lesa, v tzv. Horním lese, se nacházejí dvě údolí probíhající od jihu k severu, která ústí do údolí vedoucího severovýchodně k obci Chmelík. Západně položené údolí je místními nazývané Sněženkové a v jeho severnější části se nachází jmenovaná přírodní památka.

Sněženkové údolí je bez pravidelného toku, po jeho východní straně je koryto, které se plní vodou většinou jen při tání sněhu. Díky geologickému podloží se voda rychle vsakuje a potok teče v podzemí. Důvodem vyhlášení přírodní památky je hojný výskyt sněženky podsněžníku. Ta porůstá dnes již převážně bývalé louky, které byly částečně osázeny jasanem a klenem. Na jaře doprovází sněženky také sasanka hajní, křivatec žlutý, kopytník evropský, prvosenka vyšší, plicník tmavý a vzácně zde roste i zapalice žluťuchovitá.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Adéla

Penzion Adéla

Polička, Východní Čechy
Penzion Na Parkánech v Poličce

Penzion Na Parkánech v Poličce

Polička, Východní Čechy
Penzion Široký Důl u Poličky

Penzion Široký Důl u Poličky

Polička, Východní Čechy