Úvod > Aktuality > Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany
Kultura

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

  • Vydáno2. března 2024
Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
čnbLetošní rok byl vyhlášen Rokem české hudby. V sobotu 2. března uplyne 200 let od doby, co se v Litomyšli narodil Bedřich Smetana. Česká národní banka proto vydává unikátní "stříbrňák". Sběratelskou minci navrhl medailér Jiří Hanuš. Pro lícní stranu zvolil nápis „Má vlast“ zakomponovaný do panoramatu Prahy a Hradčan, pro rubovou portrét Bedřicha Smetany. Hudební skladatel, který se považuje za otce české národní hudby, začal kariéru jako klavírista a pedagog ve šlechtických rodinách. Smetanova tvorba se vyznačuje především láskou a vášní k vlasti, oslavuje českou kulturu a historii. Mezi nejznámější operní díla světově proslulého autora patří Braniboři v Čechách, Čertova stěna, Libuše či Prodaná nevěsta. I přesto, že hudebník v padesáti letech přišel o sluch, složil v této době nejzásadnější dílo: cyklus šesti symfonických básní Má vlast inspirovaný českou krajinou a tradicemi.

bedřich smetanaCentrální banka vydává pamětní minci s motivem Bedřicha Smetany v celkovém nákladu 21 500 kusů, a to ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7 700 kusů, dalších 13 800 kusů má kvalitu špičkovou, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Letos by tuto minci podle emisního plánu měly doplnit ještě další dvě pamětní stříbrné dvousetkoruny, které připomenou 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. V březnu se také otevře tematický cyklus Instituce České republiky, první dvě mince této edice v nominální hodnotě 100 Kč ponesou motivy Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby.


Česká národní banka letos vydá i dvě zlaté mince

čnbV roce 2024 ČNB plánuje vydat také dvě zlaté mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, které se budou věnovat městům Olomouc a Moravská Třebová. Vydá také pamětní stříbrnou minci 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky s motivem tramvaje T3. Přehled dalších plánovaných i dřívějších emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Česká národní banka je centrální bankou České republiky a orgánem, který vykonává dohled nad finančním trhem. Má za cíl pečovat o cenovou a finanční stabilitu. ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a nebankovními poskytovateli spotřebitelských úvěrů. Věnuje se také ochraně spotřebitele a devizovému dohledu. Pracoviště ČNB se nacházejí v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.
Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.

Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků

Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků

Oslavte Rok české hudby 2024 stylově – třeba návštěvou některého muzea hudby nebo expozice, věnované našim slavným skladatelům. Pozveme vás ale také do muzea klavírů a k několika kuriózním sochám, které by nevznikly, nebýt právě hudby. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!

Co přinese Rok české hudby 2024?

Co přinese Rok české hudby 2024?

Česká hudební historie má jeden kouzelný detail: každý letopočet končící čtyřkou si připomínáme řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Z této náhody se zrodila tradice Roků české hudby. Platí to i pro letopočet 2024: pojďte s Kudy z nudy důstojně slavit Rok české hudby 2024!

7 věcí, které nevíte o… bankách

7 věcí, které nevíte o… bankách

PIN, číslo účtu, bezpečnostní schránka, čerpání půjčky nebo hypotéka – tahle slova známe víc než dobře. Další položky bankovního slovníku ale zní trochu tajemně, namátkou akreditiv, anuita, kontokorent, likvidita nebo phising. Dokonale se v nich vyznají banky a bankéři, ostatně proto je máme. Co o bankách ale víme a nevíme? Jak stará je Česká národní banka? Která banka je nejstarší, nejkrásnější, nejpohádkovější nebo nejtajemnější?

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Československé peníze před pár lety oslavily stovku. Jakou měly podobu, které tváře se na nich objevily, kdo je maloval a kde si prohlédnete zajímavá bankovní muzea? Na to všechno známe na portálu Kudy z nudy odpovědi.

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Cyklus symfonických básní Má vlast je jedním z vrcholných děl skladatele Bedřicha Smetany i české klasické hudby. Skládá se z šesti částí, které Smetana zkomponoval v letech 1874–1879. Má vlast se každoročně se hraje 12. května v den výročí Smetanovy smrti jako zahajovací koncert festivalu Pražské jaro.

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby ovšem došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme platit sokoly, hřivnami, rašíny nebo dokonce řepou.

Unikátní hologram – sloužicí k ochraně mincí před paděláním

Unikátní hologram – sloužicí k ochraně mincí před paděláním

Bezpečnostní řešení pro Českou mincovnu je tvořeno v jedné části aperiodickými blejzovanými strukturami – jde o tzv. achromatický basreliéf o hloubce zhruba 800 nm. Druhou částí je sofistikovaná aperiodická binární struktura (tzv. rainbow3D a hidden3D), unikátní v celém obsahu se střední periodou menší než 100 nm a hloubkou okolo 150 nm.

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Unikátní zlatá mince o váze 130 kilogramů,. Vyrobena byla v roce 2019 při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny.

Pasáž českého designu v Praze

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika