Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského 2019

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského 2019

Kdy 3. srpen 2019 - 17. srpen 2019 Festivaly
Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského se uskuteční v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích, Dukovanech, Třebíči a ve Valči od 3. do 17. srpna. Letos se jedná již o 21. ročník festivalu.

Symfonie spolu s popovou hudbou

Program festivalu je velice pestrý. Nechybí v něm ani spojení pop-music a symfonického orchestru. Netradiční muziku si poslechnete v sobotu 10. srpna v zámecké zahradě v Jaroměřicích, kdy tradiční orchestr festivalu – Moravská filharmonie Olomouc – doprovodí skupinu The Backwards – Beatles revival.

Na čtvrtek 15. srpna se chystá působivé spojení olomouckých filharmoniků a popové hvězdy Ewy Farne. Slyšet Ewu Farnou zpívat živě za doprovodu symfonického orchestru slibuje zcela jiný zážitek, než slyšet ji z rozhlasu… Neměli byste chybět.
 

Koncerty ve Valči, Dalešicích, Dukovanech i Třebíči

Monodrama „Piš mi. Tvoje Alma” v úterý 6. srpna v historickém sále zámku ve Valči přiblíží v dialogu slova a hudby pohnutý osud neteře Gustava Mahlera Almy Rosé. Zdramatizovaný text přibližuje v dialogu slova a hudby tragický osud houslistky a dirigentky Almy Rosé, neteře Gustava Mahlera. Příběh jímavě vykresluje krátký a intenzivní život nadané hudebnice, který vyhasl v Osvětimi. V roli Almy vystoupí mladá herečka Jihočeského divadla Kamila Janovičová, hudební složku bude mít na starosti Benda Quartet.

Do Valči, tentokrát na vnitřní nádvoří zámku, přijede se svými písněmi 7. srpnaKarel Plíhal, který bude tento večer s jemností i humorem jemu vlastním zabývat ve svých nehlučných písních prostou lidskou slušností, upřímnými vztahy a láskou bez přehnaně velkých slov. Nechme se překvapit, zda se dostane i na písně na slova básníka Kainara.
 
S francouzským šarmem vás na tradiční i netradiční francouzský šanson zve Chantal Poullain spolu s jazzovým triem Štěpána Markoviče do Dalešického pivovaru v pátek 9. srpna. Ve svých vlastních písních i převzatých originálních francouzských šansonech uplatní Chantal Poullain naplno svůj nezaměnitelný nízko posazený hlas spolu s nefalšovaným francouzským šarmem, který je této dámě tolik vlastní.

Máte rádi folklor? Pak nesmíte chybět v neděli 11. srpna v zámecké zahradě Dukovany, kde se setkáte s Mladou dudáckou muzikou Strakonice. Pořad nazvaný "Copa to v tom houští děláte" představí tradiční folklór jižních a západních Čech. Soubor působí v centru dudácké hudby, ve Strakonicích, a vystoupí v prácheňských krojích typických pro tuto oblast.

Stabat Mater Dolorosa představují tradiční koncert sakrální hudby v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Letos se bude konat 14. srpna a baziliku rozezní tóny děl Wolfganga Amadea Mozarta Exsultate, jubilate, KV 165 a Jana Křtitela Vaňhala Stabat Mater. Účinkovat budou ženský sbor Českého filharmonického sboru Brno Czech Virtuosi, sopranistka Marta Reichelová, altistka Lucie Hilscherová a dirigentem bude Petr Fiala.
 

Nejen opera a balet v Jaroměřicích nad Rokytnou

Romanticky laděné duše potěší v úterý 13. srpna duchovní hudba Františeka Antonína Míči, který komponoval ve službách hraběte Questenberga. Letos se představí jeho oratorium "Abgesungene Betrachtungen, sepolkro". Prostřednictvím alegorických postav z jeho jediného dochovaného oratoria vás hudba může dovést ke ztišenému rozjímání duše.

Jaroměřická zámecká zahrada bude v sobotu 17. srpna dějištěm závěrečného festivalového koncertu věnovaného hudbě Petra Iljiče Čajkovského. Na programu bude výběr árií, orchestrálních a baletních čísel z děl Evžen Oněgin, Piková dáma, Spící krasavice, Labutí jezero a Louskáček.


Doprovodný program

V rámci doprovodného programu si v barokním špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou prohlédnete výstavu Zdeněk Šplíchal/Petr Benda – etudy čar (od 9. července do 31. srpna).

Hlavní výstavní prostor zámecké kavárny Splněný sen v Jaroměřicích nad Rokytnou představí tradiční český fenomén - loutku. Klienti denního stacionáře toto téma přenesli do podoby výtvarných návrhů, do kterých zakomponovali celou postavu a zaměřili se také na oděvy a doplňky. Při navrhování loutek se klienti soustředili především na postavy tradičních pohádek. Zpracovávali princeznu, hloupého Honzu, krále, loupežníka, vlka nebo šaška. Na výstavě budou prezentovány také hotové loutky, které vznikly na základě jednotlivých návrhů.

Další prostory kavárny patří kresbám nejrůznějších obyvatel ptačí říše s názvem "Ptactvo našich zahrad aneb kdo nám lítá do krmítka", jejichž autorem je Roman Málek. Člověk s neuvěřitelnou pamětí, obrovským zájmem o spoustu oborů, skalní fanoušek Slavie a donedávna skrytý talent. Bylo by škoda se o jeho nadání s vámi nepodělit.


Vstupenky na festival

Vstupenky v cenovém rozmezí 250 až 500 korun jsou k dostání mimo jiné na pokladně zámku a v Turistickém informačním centru v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jako každoročně, i letos festival poskytuje slevy pro děti, studenty a seniory od 65 let věku. Večerní pokladna je otevřena v den a v místě konání koncertu, a to vždy hodinu před jeho zahájením.

Při současném zakoupení vstupenek na dva a více koncertů platí následující slevy:
2 koncerty: sleva 5%
3 koncerty: sleva 10%
4 koncerty: sleva 15%
5 a více koncertů: 20%
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 8. 2019
1.5.
31.10.
Výstava v Jaroměřicích nad Rokytnou

Výstava v Jaroměřicích nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou, Vysočina
11.12.
Janek Ledecký

Janek Ledecký

Třebíč, Vysočina
13.12.
Travesti skupina Screamers

Travesti skupina Screamers

Třebíč, Vysočina
8.8.
Na chill

Na chill

Třebíč, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí