Úvod > Co chcete dělat? > Denkrova pískovna v Lysolajích – prostor pro volný čas i sportovní aktivity
Zážitky

Denkrova pískovna v Lysolajích – prostor pro volný čas i sportovní aktivity

Z původního těžebního prostoru na jižním okraji Lysolaj vyrostla nová sportovní a rekreační oáza. Lysolajští tak získali krásný areál k aktivnímu odpočinku, žáci ZŠ Járy Cimrmana víceúčelové školní hřiště a hasiči tréninkovou i závodní plochu pro požární sport.
Pražská městská část Lysolaje prochází celkovou proměnou. Nyní na jejím jižním okraji vyrostl nový veřejný sportovní areál, který se má stát centrem volnočasových aktivit. Lysolaje jsou historicky známé těžbou písku. Na jejich území se nacházelo hned několik pískoven, kde se těžilo až do první poloviny 20. století, kdy byla těžba ukončena. Některé lokality v průběhu času našly nové uplatnění. V místech původních dobývacích prostor byl např. vysázen třešňový sad, vznikly zahrádkářské osady s příznačným názvem „Na Zavážkách“ či fotbalové nebo dopravní hřiště, jehož realizace se rozběhne ještě na jaře tohoto roku. Popelkou však zůstávala Denkrova pískovna, kam byl po ukončení těžebních prací svážen odpad, postupně zarůstala náletovými dřevinami a neprostupné křoví nezřídka fungovalo i jako černá skládka.
 
Nakonec zde vznklo moderní víceúčelové hřiště s umělým povrchem na kopanou, dva kurty např. na badminton, volejbal a další míčové hry a softbalové hřiště. Žáci ze základní školy získali dlouho očekávané venkovní sportoviště, ideální pro lehkou atletiku, kde mohou trénovat běžecké disciplíny i skok do výšky či do dálky a vešla se i tréninková a soutěžní dráha pro požární sport, kterou bude využívat JSDH Lysolaje. Po obvodu areálu byly zbudovány mlatové cesty, které slouží nejen jako přístupové, ale mohou se po nich bezpečně pohybovat i cyklisté či milovníci skateboardů a koloběžek. Příznivci cvičení mají k dispozici work-outové hřiště pro cvičení na nářadí vahou vlastního těla, vyznavači jiných sportovních odvětví mají k dispozici kompletní zázemí nebo třeba umělý trávník, na kterém mohou probíhat kupříkladu společné lekce jógy a dostatek prostoru najdou třeba i milovníci frisbee. Každý si tak může najít to své.
 
Celý areál působí přirozeně i díky parkové úpravě, kdy byly zvoleny jak kvetoucí, tak stále zelené dřeviny, mezi jinými i vzácný sekvojovec. Na zpevněných těžebních stěnách v jižní části byl vysázen i přístupný vinohrad, odkud je široký výhled do krajiny. Jednotlivé prvky jsou propojeny cestičkami pro pěší. Na jaře přibude ještě altán, který bude sloužit k odpočinku i jako útočiště při nepřízni počasí. 
 
Třešničkou na pomyslném dortu bude instalace pochozí dřevěné sochy nosorožce, která bude sloužit jako odkaz k dávné minulosti, kdy běhala po lysolajských pláních pravěká zvířata. Při těžbě v jedné z pískoven totiž byly nalezeny ostatky mamuta a srstnatého nosorožce, který je k vidění v Národním muzeu. Touto zábavnou formou tak bude přiblížena historie zdejšího území.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021