Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Denkrova pískovna v Lysolajích – prostor pro volný čas i sportovní aktivity
Zážitky

Denkrova pískovna v Lysolajích – prostor pro volný čas i sportovní aktivity

Z původního těžebního prostoru na jižním okraji Lysolaj vyrostla nová sportovní a rekreační oáza. Lysolajští tak získali krásný areál k aktivnímu odpočinku, žáci ZŠ Járy Cimrmana víceúčelové školní hřiště a hasiči tréninkovou i závodní plochu pro požární sport.
Pražská městská část Lysolaje prochází celkovou proměnou. Nyní na jejím jižním okraji vyrostl nový veřejný sportovní areál, který se má stát centrem volnočasových aktivit. Lysolaje jsou historicky známé těžbou písku. Na jejich území se nacházelo hned několik pískoven, kde se těžilo až do první poloviny 20. století, kdy byla těžba ukončena. Některé lokality v průběhu času našly nové uplatnění. V místech původních dobývacích prostor byl např. vysázen třešňový sad, vznikly zahrádkářské osady s příznačným názvem „Na Zavážkách“ či fotbalové nebo dopravní hřiště, jehož realizace se rozběhne ještě na jaře tohoto roku. Popelkou však zůstávala Denkrova pískovna, kam byl po ukončení těžebních prací svážen odpad, postupně zarůstala náletovými dřevinami a neprostupné křoví nezřídka fungovalo i jako černá skládka.
 
Nakonec zde vznklo moderní víceúčelové hřiště s umělým povrchem na kopanou, dva kurty např. na badminton, volejbal a další míčové hry a softbalové hřiště. Žáci ze základní školy získali dlouho očekávané venkovní sportoviště, ideální pro lehkou atletiku, kde mohou trénovat běžecké disciplíny i skok do výšky či do dálky a vešla se i tréninková a soutěžní dráha pro požární sport, kterou bude využívat JSDH Lysolaje. Po obvodu areálu byly zbudovány mlatové cesty, které slouží nejen jako přístupové, ale mohou se po nich bezpečně pohybovat i cyklisté či milovníci skateboardů a koloběžek. Příznivci cvičení mají k dispozici work-outové hřiště pro cvičení na nářadí vahou vlastního těla, vyznavači jiných sportovních odvětví mají k dispozici kompletní zázemí nebo třeba umělý trávník, na kterém mohou probíhat kupříkladu společné lekce jógy a dostatek prostoru najdou třeba i milovníci frisbee. Každý si tak může najít to své.
 
Celý areál působí přirozeně i díky parkové úpravě, kdy byly zvoleny jak kvetoucí, tak stále zelené dřeviny, mezi jinými i vzácný sekvojovec. Na zpevněných těžebních stěnách v jižní části byl vysázen i přístupný vinohrad, odkud je široký výhled do krajiny. Jednotlivé prvky jsou propojeny cestičkami pro pěší. Na jaře přibude ještě altán, který bude sloužit k odpočinku i jako útočiště při nepřízni počasí. 
 
Třešničkou na pomyslném dortu bude instalace pochozí dřevěné sochy nosorožce, která bude sloužit jako odkaz k dávné minulosti, kdy běhala po lysolajských pláních pravěká zvířata. Při těžbě v jedné z pískoven totiž byly nalezeny ostatky mamuta a srstnatého nosorožce, který je k vidění v Národním muzeu. Touto zábavnou formou tak bude přiblížena historie zdejšího území.

Provozovatel

Městská část Praha - Lysolaje

Kovárenská 8
165 00 Praha 6
Email:
umc@praha-lysolaj...
WWW:
www.praha-lysolaj...
GPS:
50,125202 14,373715
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
Tipy na výlet:
Praha 6 a okolí
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Komentovaná procházka osadou Baba

Při obdivování krásně jednoduchých nebo jednoduše krásných vil od architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Františka Kerharta se seznámíme s projektem nového, moderního bydlení 20. let minulého století.
Praha 6, Praha

Masopustní den s techniky

Masopust není obdobím odříkání, ale naopak časem oslav a hodování.
Praha 6, Praha

Komentovaná prohlídka Hotelu International

Ve spolupráci s hotelem si projdeme jednotlivá patra od shora až dolů.
Praha 6, Praha

Komentovaná prohlídka – Týnský chrám a Staré Město

Komentovaná prohlídka kostela Panny Marie před Týnem s procházkou blízkých ulic a náměstí. Staroměstské náměstí, Týnský dvůr, Celetná ulice, Ovocný trh, Havelské město, kostel sv Jiljí.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích

V Praze najdete největší skulpturu nosorožce na světě. Nachází se, a s ní i kus doby ledové, v pražských Lysolajích, v areálu bývalé Denkrovy pískovny. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.
Praha 6, Praha

Kovářství Dva kováři v Praze

Umělecké zpracování kovu kombinujeme se sklem a se dřevem. Všechny naše výrobky jsou poctivé, propracované a originální. Děláme vše od plánů až po realizace celých projektů.
Praha, Praha

Přírodní památka Housle v Lysolajích

Úzká, slepá, až 10 m hluboká skalnatá rokle Housle na západním okraji Lysolaj vznikla erozivním působením vody a částečně byla rozšířena bývalým lomem. Je významným geomorfologickým fenoménem. Roklí prochází naučná stezka.
Praha 6, Praha

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pražská kulinářská akademie

Jsme škola se zaměřením na výuku tradičního kuchařského řemesla. Využíváme moderní technologie. Nabízíme neformální kurzy pro nováčky a taktéž odborné kurzy.
Praha 6, Praha

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Šéfkuchař Jan Punčochář, který působil mimo jiné i ve vyhlášených restauracích Le Terroir nebo Grand Cru, otevřel novou restauraci U Matěje v Praze 6, na Hanspaulce. V příjemném prostředí si vychutnáte vynikající speciality moderní i tradiční české kuchyně.
Praha 6, Praha

Vinice Baba v Dejvicích

Skalnatý vrch Baba vyčnívající na levém břehu Vltavy byl osídlen již od mladší doby kamenné. Vinice na břidlicovém skalním útvaru byla založena roku 1562. V současné době je vinice v soukromém vlastnictví.
Praha 6, Praha

Staňte se mistry kuchyně za pomoci Pražského kulinářského institutu

Pražský kulinářský institut je střediskem, které nabízí profesionálům i laickým milovníkům dobré a kvalitní gastronomie kurzy vaření "šité na míru". U zrodu Pražského kulinářského institutu stála mimo jiné velká tradice z dob první republiky.
Praha 6, Praha