Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Vilová kolonie Baba v Dejvicích
Památky

Vilová kolonie Baba v Dejvicích

Komplex několika desítek funkcionalistických vil byl jednou z evropských ukázkových kolonií moderního bydlení předválečné doby. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.
Funkcionalistická vilová osada na Babě v Praze 6 – Dejvicích vznikla během let 1932 – 1940 a tvoří ji 33 domů. Tvůrcem celého projektu byl Svaz československého díla, který vedl architekt Pavel Janák. 

Inspirací pro skupinu architektů byla výstava ve Stuttgartu v roce 1927. Architekt Mies van der Rohe a další významní architekti Evropy zde prezentovali vilovou kolonii Weissenhof – výstavbu skupiny vil v duchu zahradních měst. Zajímavá byla především jednoduchost a účelnost jejich staveb i možnost průmyslové výroby jednotlivých prvků. 

Domy jsou různého typu s jedním bytem či dvěma byty nebo vily s ateliérem. Jejich řazení napodobuje šachovnici, je horizontální v několika řadách, umístěných ve stoupajícím terénu nad sebou a přitom situovanými střídavě, aby druhé řadě nebránily v oslunění. Domy byly na vysoké úrovni kromě složení, které se lišilo dům od domu, měly ústřední topení, teplou vodou, moderní elektrické osvětlení, všude dostatek vzduchu, přímého denního světla a slunce. Z úsporných důvodů se počítalo se zřízením družstevní prádelny a skupinového telefonu. Velká pozornost byla věnována i zahradám. Jednotlivá výměra byla od 420 do 1520 m2.

Také celkový vzhled byl dokonalý. Se vzorně upravenými vozovkami a chodníky s veřejným elektrickým osvětlením. Samostatně byla osvětlena i popisná a orientační čísla. Budování dosud obvyklých masivních plotů a zdí bylo omezeno a jejich funkci suplovaly vhodně zvolené křoviny tvořící živé ploty.

Mezi původními prvorepublikovými majiteli vil patřili především majetnější obyvatele z vyšší střední vrstvy, především politici, právníci, lékaři, ale i umělci a samotní architekti.

Kolonie Baba sousedí s přírodní památkou Dolní Šárka. Baba je prudce se svažující území nad Vltavou, otevřené na jih, které bylo osídlené již v době bronzové. Později bylo využíváno jako pastviny, jako vinice a viniční usedlosti. Na kraji ostrohu stojí zřícenina Baba. 

Komentovaná procházka osadou Baba

Při obdivování krásně jednoduchých nebo jednoduše krásných vil od architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Františka Kerharta se seznámíme s projektem nového, moderního bydlení 20. let minulého století.
Praha 6, Praha

Masopustní den s techniky

Masopust není obdobím odříkání, ale naopak časem oslav a hodování.
Praha 6, Praha

Komentovaná prohlídka Hotelu International

Ve spolupráci s hotelem si projdeme jednotlivá patra od shora až dolů.
Praha 6, Praha

Komentovaná prohlídka – Týnský chrám a Staré Město

Komentovaná prohlídka kostela Panny Marie před Týnem s procházkou blízkých ulic a náměstí. Staroměstské náměstí, Týnský dvůr, Celetná ulice, Ovocný trh, Havelské město, kostel sv Jiljí.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Stadion Juliska

Pražský atletický a fotbalový stadion byl otevřen v létě 1960 a je ve vlastnictví Armády České republiky. Jde o domovský stadion pro FK Dukla Praha, který je využíván i pro další přípravu sportovců z ASC Dukla.
Praha 6, Praha

Bosá stezka na Praze 6

Nedaleko Hradčan si můžete vyzkoušet chůzi po takzvaném bosém chodníku. Zážitkovou stezku z přírodních materiálů najdete v parku Maxe van der Stoela v Praze 6. Bosým nohám můžete dopřát chůzi po dřevě, oblázcích a jiných přírodninách.
Praha 6, Praha

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Funkcionalistický skvost v srdci pražské Hanspaulky má za sebou pestrou minulost. Vila byla před válkou domovem herečky Lídy Baarové, od 50. let chátrala a v roce 2005 ji citlivě zrekonstruoval architekt Lábus.
Praha 6, Praha

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Vinice Baba v Dejvicích

Skalnatý vrch Baba vyčnívající na levém břehu Vltavy byl osídlen již od mladší doby kamenné. Vinice na břidlicovém skalním útvaru byla založena roku 1562. V současné době je vinice v soukromém vlastnictví.
Praha 6, Praha

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Šéfkuchař Jan Punčochář, který působil mimo jiné i ve vyhlášených restauracích Le Terroir nebo Grand Cru, otevřel novou restauraci U Matěje v Praze 6, na Hanspaulce. V příjemném prostředí si vychutnáte vynikající speciality moderní i tradiční české kuchyně.
Praha 6, Praha

Staňte se mistry kuchyně za pomoci Pražského kulinářského institutu

Pražský kulinářský institut je střediskem, které nabízí profesionálům i laickým milovníkům dobré a kvalitní gastronomie kurzy vaření "šité na míru". U zrodu Pražského kulinářského institutu stála mimo jiné velká tradice z dob první republiky.
Praha 6, Praha

Hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií. Nachází se v klidné rezidenční čtvrti na Praze 6, v bezprostřední blízkosti centra města. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů v kategoriích Standard, Superior, Executive, Executive Tower a Tower Suite.
Praha 6, Praha