!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vilová kolonie Baba v Dejvicích
Památky

Vilová kolonie Baba v Dejvicích

Komplex několika desítek funkcionalistických vil byl jednou z evropských ukázkových kolonií moderního bydlení předválečné doby. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.
Funkcionalistická vilová osada na Babě v Praze 6 – Dejvicích vznikla během let 1932 – 1940 a tvoří ji 33 domů. Tvůrcem celého projektu byl Svaz československého díla, který vedl architekt Pavel Janák. 

Inspirací pro skupinu architektů byla výstava ve Stuttgartu v roce 1927. Architekt Mies van der Rohe a další významní architekti Evropy zde prezentovali vilovou kolonii Weissenhof – výstavbu skupiny vil v duchu zahradních měst. Zajímavá byla především jednoduchost a účelnost jejich staveb i možnost průmyslové výroby jednotlivých prvků. 

Domy jsou různého typu s jedním bytem či dvěma byty nebo vily s ateliérem. Jejich řazení napodobuje šachovnici, je horizontální v několika řadách, umístěných ve stoupajícím terénu nad sebou a přitom situovanými střídavě, aby druhé řadě nebránily v oslunění. Domy byly na vysoké úrovni kromě složení, které se lišilo dům od domu, měly ústřední topení, teplou vodou, moderní elektrické osvětlení, všude dostatek vzduchu, přímého denního světla a slunce. Z úsporných důvodů se počítalo se zřízením družstevní prádelny a skupinového telefonu. Velká pozornost byla věnována i zahradám. Jednotlivá výměra byla od 420 do 1520 m2.

Také celkový vzhled byl dokonalý. Se vzorně upravenými vozovkami a chodníky s veřejným elektrickým osvětlením. Samostatně byla osvětlena i popisná a orientační čísla. Budování dosud obvyklých masivních plotů a zdí bylo omezeno a jejich funkci suplovaly vhodně zvolené křoviny tvořící živé ploty.

Mezi původními prvorepublikovými majiteli vil patřili především majetnější obyvatele z vyšší střední vrstvy, především politici, právníci, lékaři, ale i umělci a samotní architekti.

Kolonie Baba sousedí s přírodní památkou Dolní Šárka. Baba je prudce se svažující území nad Vltavou, otevřené na jih, které bylo osídlené již v době bronzové. Později bylo využíváno jako pastviny, jako vinice a viniční usedlosti. Na kraji ostrohu stojí zřícenina Baba. 
Zobrazit více