Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Jaroslavice

Zámek Jaroslavice

Památky
Na místě dřevěné tvrze, později hradu, který byl několikrát vypálen, byl v 16. století vystavěn renesanční zámek. Odborníci ho považují za jednu z našich nejhodnotnějších památek, která je bohužel zařazena do tzv. Červené knihy nejohroženějších památek v České republice.
Rozsáhlý zámecký objekt je čtyřkřídlá patrová budova s hranolovou věží z období gotiky. Díky svému rozsáhlému arkádovému nádvoří je řazen mezi nejhodnotnější renesanční památky v Česku. 

Zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu ve 2. polovině 16. století. Koncem 17. a v průběhu 18. století prošel barokní přestavbou podle návrhů D. Martinelliho a J. E. Fischera z Erlachu. Po roce 1835 byly provedeny úpravy interiérů. 

Posledními soukromými majiteli zámku byla od roku 1919 hrabata von Spee, kterým bylo sídlo po roce 1945 zestátněno. Zámek pak byl využíván účelově, sídlila zde i armáda a objekt postupně chátral.

V roce 1990 byl zámek předán obci Jaroslavice. V roce 2004  byl prodán soukromému majitel z Rakouska. Ten by na zámku rád vybudoval hotel a sanatorium. Bohužel stále probíhá několikaletý spor o vlastnictví, proto zámek výraznými opravami zatím neprochází.

Jaroslavický zámek znám především z filmu Zdeňka Trošky Andělská tvář a natáčel se tady také seriál Černí baroni.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 5. 2019
3.8.
Den otevřených sklepů Jaroslavice

Den otevřených sklepů Jaroslavice

Jaroslavice, Jižní Morava
20.7.
Božické otevřené sklepy

Božické otevřené sklepy

Božice, Jižní Morava
22.3.
29.5.
Papírová hračka v Domě umění

Papírová hračka v Domě umění

Znojmo, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí