!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Záhada hlavolamu 80 let - zahrajte si rodinnou hru v uličkách Prahy
Záhada hlavolamu 80 let - zahrajte si rodinnou hru v uličkách Prahy
"> "> ">
8.12.
8.3.
+ Přidat foto
Akce pro děti

Záhada hlavolamu 80 let - zahrajte si rodinnou hru v uličkách Prahy

Kdy 8. prosinec 2020 – 8. březen 2021
80 let! Tolik času uplynulo od okamžiku, kdy po prázdninách roku 1940 začal v Mladém hlasateli vycházet na pokračování román Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu.
Po sedmi měsících dospěla Záhada ke svému rozuzlení a vznikl tak fenomén, který nemá v české dětské literatuře obdoby. Za skoro století se knihy prodalo více než půl milionu výtisků a pátrání Rychlých šípů po osudu a tajemství neproniknutelného hlavolamu ježek v kleci v prostředí staré čtvrti zvané Stínadla se stalo synonymem pro společně sdílená dobrodružství a objevování.

Skautská nadace Jaroslava Foglara, která spravuje dědictví a odkaz spisovatele, si toto výročí nyní připomíná řadou aktivit. První je projekt na pomezí venkovní výstavy a rodinné hry nazvané Záhada hlavolamu 80 let. Již od 8. prosince se mohou malí i velcí vydat po stopách Rychlých šípů do křivolakých uliček pražského Starého Města, předobrazu Stínadel, a pátrat po předmětech spojených se stínadelskou trilogií.

Za okny, ve výlohách či průjezdech Starého Města najdete ježka v kleci, létající kolo, Široka, Rychlé šípy, TAM-TAM, žlutý špendlík, deník Jana Tleskače, plán na létající kolo, vontskou kroniku a mnohé další. Celkem dvacet pět artefaktů je rozmístěno v uličkách a zákoutích mezi Revoluční ulicí a Národní třídou do 8. března 2021. Pátrat po nich můžete na vlastní pěst, ale lepší je za pomoci herního deníku, který vás navede a místa upřesní. Navíc k nim přidá legendu a úkoly, za jejichž vyřešení můžete vyhrát dobrodružné odměny.

Hrát můžete kdykoli mezi 8 ráno a 21 večer a do Stínadel se mohou odvážit už osmiletí hráči. Ovšem upozorňujeme, že projít celou trasu trvá nejméně čtyři hodiny. Proto si ji můžete rozdělit na více dní, nebo projít jen část. Pro možnost soutěžit o ceny vám stačit splnit 13 úkolů z dvaceti pěti. Velmi doporučujeme si předem prostudovat herní zápisník a připravit papírově či elektronicky trasu.

Skautská nadace vedle této hry-výstavy vydává Deník Jana Tleskače, jehož většinu textu tvoří reprodukce rukopisu Záhada hlavolamu, jak ho Jaroslav Foglar psal pro chystané publikování v Mladém hlasateli v roce 1940.“Deník tak opravdu připomíná ručně psaný Tleskačův zápisník i se všemi šmouhami a nečitelnosti, kterými ho zanesl prach kostelní zvonice. Menší část rukopisu se bohužel nedochovala. Ta je nově dopsána, věrně napodobujíc písmo Jaroslava Foglara. K deníku je přiloženo i malé fotoalbum z Ulic, kudy chodilo Nebezpečí, pocházejících částečně ze sbírky Jaroslava Foglara. Deník je uložený v tematické obálce doplněné malou samolepkou. Výtěžek z prodeje je určen na výstavbu skautských kluboven.

Jaroslava Foglara a Záhadu hlavolamu také připomene již jeho čtvrtá lavička, tentokrát umístěná na dětském hřišti v ulici U Haštala ve “Stínadlech”. Slavnostně pokřtěná bude v předvečer narozenin Rychlých šípů 16. prosince 2020 v 15 hodin.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 12. 2020