!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Vynášení Morany aneb vítání jara
Lidová řemesla a trhy

Vynášení Morany aneb vítání jara

Kdy 20. březen 2021 8:0028. březen 2021 20:00
aro se nám vrátí již tuto sobotu. Bohužel už podruhé vítáme jaro v lockdownu, ale covid-necovid, jaro je tady! Pojďme se symbolicky rozloučit se zimou tradičním vynesením Morany.
Vynášení Morany je starý západoslovanský zvyk, jehož původ sahá až do druhé poloviny 14. století. Z důvodu pandemické situace musíme však tuhle oblíbenou akci pojmout trochu netradičně, ale nemusíte se bát, tu Moranu do Vltavy přeci jenom hodíte… Akce samozřejmě proběhne v souladu se současnými vládními nařízeními.

Od soboty 20.3. do neděle 28.3. na vás bude ve Stejšnu čekat pořádný balík slámy a spousta látky na šatičky, abyste si mohli vyrobit vlastní kompaktní Moranku, Mařenu, Mořenu... a následně jí šli zapálit a hodit do Vltavy na začátku Stromovky, tak jako každý rok. V dřevěném domečku na stejšňáckým dvorku na vás bude čekat materiál na výrobu Morany, a také velikonoční balíček s dárečky od Stanice techniků. Cestu do Stromovky vám navíc zpříjemní zábavný kvíz, kdy děti opráší svoje přírodovědné znalosti. Moc se na váš těšíme a doufáme, že zvládáte tuhle divnodobu s úsměvem a pozitivní energií.

Cesta je vhodná i pro kočárky, trasa měří necelé 2 km. A pokud byste si chtěli po cestě zazpívat lidové písně o vítání jara, bude tu na vás čekat jako každý rok zpěvníček.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 3. 2021

Ubytování a restaurace v okolí