Úvod > Kalendář akcí > Barevné Vánoce ve Znojmě
Barevné Vánoce ve Znojmě
">
15.11.
5.1.
+ Přidat foto
Výstavy

Barevné Vánoce ve Znojmě

Kdy 15. listopad 2019 – 5. leden 2020
Od 15. listopadu až do 5. ledna roku příštího budou mít návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře minoritského kláštera výstavu vánočních ozdob „Barevné Vánoce“.
Výstava nahlédne do nedávné historie a představí vánoční ozdoby, kterými zdobily stromečky už naše babičky a prababičky, ale také ty, které si pamatujeme z konce minulého století. Na několika desítkách vánočních stromků uvidíte průřez různých stylů, druhů, materiálů z rodinné sbírky Dany Maškové – Řezáčové z Prosiměřic.

Výstavu doplní texty o historii vánočních ozdob a zdobení stromků ve světě i na Znojemsku. Dozvíte se například, co předcházelo dnes již tradičnímu vánočnímu stromku i jak se zdobil v našem regionu. Jiří Mačuda, etnograf muzea a autor odborných textů na výstavě, zaznamenal vzpomínky na zdobení stromku z Moravskokrumlovska z počátku 20. století: „Me, co už sme beli věči školáci, dlóho před Vánocima sme grécar ke grécaro skládali, abe belo na cukroví. A dež bél jarmak, co sme kópili? Pár pernikovéch kósku a nejakó to svičičko. Z papiro na ruže sme nastřihali řetizku. Maminka nám dala sušenéch kadlátek, króžal a nejaky ty jabko, a dež sme stromeček nastrojeli, měli sme radosti až – až!“

Doprovodná akce:
Vánoční Ateliér
v pátek 6. 12. 2019 od 16,00 do  19,00 v Domě umění. Přijďte si vytvořit drobný dárek, vyrobit, upéct i ozdobit vánoční perníčky nebo jen nasát vánoční atmosféru. Ukážeme si také přípravu vánočního cukroví, zdobení perníčků i dekorování vánočního dortu profesionální cukrářkou. Můžete si vyzdobit svého keramického anděla nebo se inspirovat výrobou broží a květinových spon paní Růženky Smutné. Akce nejen pro rodiny s dětmi s možností zakoupení drobných dárků na výstavě originálních rukodělných výrobků klientů Ateliéru Samuel a Dílny sv. Kláry při Charitě Znojmo v mázhausu Domu umění.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 11. 2019