!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Poezie Vánoc v Jihomoravském muzeu ve Znojmě
Poezie Vánoc v Jihomoravském muzeu ve Znojmě
">
16.11.
2.1.
+ Přidat foto
Lidová řemesla a trhy

Poezie Vánoc v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

  • 16. listopad 2021 – 2. leden 2022
Výstavu „Poezie Vánoc“, která čeká na návštěvníky v minoritském klášteře na ulici Přemyslovců 6 ve Znojmě, můžete navštívit do 6. února 2022 každý den od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin s polední pauzou 11,30-12,00 hodin.

Od 16. listopadu až do 6. února roku příštího budou mít návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře minoritského kláštera vánoční výstavu „Poezie Vánoc“ zapůjčenou z jihlavského muzea. Výstava představuje ukázky původních soukenických jihlavských betlémů i betlémové přírůstky ze současné tvorby zdejších řezbářů.

Vysočina patří k nejvýznamnějším střediskům lidového řezbářství a betlemářství u nás. V průběhu staletí zde vykrystalizovala tři velká betlemářská centra – města Třebíč, Třešť a Jihlava. Nejstarší betlémy se na Vysočině objevují už před polovinou 17. století zásluhou jezuitského řádu v jihlavských kostelech. Fenomén betlémů, který byl nařízením Josefa II. z církevního prostoru chrámů vykázán, se postupně přesunul do měšťanského a lidového prostředí.

Výstava se věnuje výhradně jihlavské betlémářské tradici. Největší rozmach tamního betlemářství přichází koncem 18. a v polovině 19. století, čemuž mimo jiné dopomohlo i cechovní zřízení v tehdy bohaté soukenické Jihlavě. Původní betlémové figurky byly voskové, nebo měly voskové hlavičky; v polovině 19. století se zde pod vlivem Třeště objevují i betlémy papírové. Společně s betlémy voskovými a papírovými ovšem paralelně vznikaly také ty s vyřezávanými figurkami.

Jihlavské betlémy se od počátku vyznačovaly velkou rozlehlostí. Například staré soukenické jesle Františka Pettana byly rozloženy na ploše 4 x 3 m2, a to pojaly pouze jednu čtvrtinu figurek, které k nim patřily. Nebylo ojedinělé, že figurky byly pohyblivé, poháněné např. hodinovým strojkem. V rozsáhlých betlémech se navíc objevovaly celé scenérie; kromě těch biblických i světské výjevy a motivy z běžného života, např. horníci připomínající zašlou slávu těžby stříbra ve městě.

„K vidění budou původní skříňkové betlémy, ale i stavby a figurky převážně z 19. století. Vedle celéhobetlému bude představeno několik témat a výjevů – pastýřská scéna, vesnická scéna, městské prostředí, klanění králů. Nebude chybět ani výjev těžby stříbra, který se v jihlavských betlémech velice často objevoval. Několik ukázek bude v podobě malých dřevěných miniaturních figurek a staveb z přelomu 19.-20. století. Ze současné tvorby budou prezentovány orientální stavby z březové kůry a přírodní i barvené dřevěné betlémy. Součástí výstavy bude i ukázka současných betlémových figurek v životní velikosti,“ představuje obsah výstavy PhDr. Dana Nováková, etnografka Muzea Vysočiny Jihlava a autorka výstavy.

Na výstavu láká veřejnost také náš etnograf Jiří Mačuda, a to zajímavou informací: „V domácnostech se betlémy stavěly každý rok jinak. Mezi jihlavskými betlémáři totiž panovala nepsaná zdravá soutěživost o nejkrásnější betlém ve městě. Mimochodem, po svátku Tří králů došlo k zpřístupnění betlémů široké veřejnosti z okolí. K vidění byly tradičně až do Hromnic (2. 2.)!“

Zobrazit více

Provozovatel

Jihomoravské muzeum ve Znojmě, příspěvková organizace

Masarykovo náměstí 333/11
Dům umění
669 02 Znojmo
Tel.:
+420 515 282 211
Email:
info@muzeumznojmo.cz
WWW:
www.muzeumznojmo.cz
GPS:
48,854168 16,050680
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
9.9.
11.9.
Znojemské vinobraní 2022

Znojemské vinobraní 2022

Znojmo, Jižní Morava
8.7.
24.7.
Hudební festival Znojmo 2022

Hudební festival Znojmo 2022

Znojmo, Jižní Morava
21.1.
12.3.
JazzFest Znojmo 2022

JazzFest Znojmo 2022

Znojmo, Jižní Morava
5.8.
Slavnosti okurek ve Znojmě 2022

Slavnosti okurek ve Znojmě 2022

Znojmo, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Káva na Knopp

Káva na Knopp

Znojmo, Jižní Morava
Enotéka znojemských vín

Enotéka znojemských vín

Znojmo, Jižní Morava