Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Festivaly v celé ČR.
Další ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě. Festival slibuje pestrou podívanou. Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu.
Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma. Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. Veřejnost i zahraniční návštěvníci si budou moci zajódlovat se švýcarskými hudebníky a zaposlouchat se estonských, maďarských a německých lidových písní. Se švýcarskou skupinou Sonneurs do Prahy přijedou hráči na alpský roh a muži s dlouhými pasteveckými biči. Po roce v Praze opět zazní velké kravské zvony.
Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité. Z německé oblasti Allgäu pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor Akelarre z baskického regionu Francie zatančí lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče či kapesníky. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Hora Nes Tziona.
Jak již vyplývá z názvu, publiku předvedou tradiční tanec horu. Významná je i letošní účast z Polska. Hosté z různých oblastí Polska zaujmou tanci, které vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech a farmách. Pražská náměstí určitě roztančí slovenský folklórní soubor Sašina Jaklovce, který na festival jezdí pravidelně. Budete mít rovněž neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. Klenotem určitě budou bohatě vyšívané kroje souborů z Bulharska. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.
Praha přivítá i několik národnostních menšin a etnik, které vás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Soubor Saarer Tanzgruppe, Dunajští Švábové (německy hovořící skupina žijící už po staletí v Maďarsku), nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich temperamentních tancích.
K vidění budou i malí tanečníci z Taiwanu a Číny. Z toho je patrné, že festival bude opravdu multikulturní.
Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí.
Vystoupení souborů se uskuteční na pódiu v centru Prahy na Ovocném trhu (20.7., 21.7., 22.7.).
Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem, který začíná v 10 h na Staroměstském náměstí. Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma. Cílem organizátorů je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Akce se v minulých ročnících účastnilo na 50 tanečních souborů z 20 zemí Evropy, Afriky a Asie, celkem cca 1000 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Pražské folklorní dny tak tradičně oživí pražskou kulturní nabídku v období letních prázdnin.