Úvod > Aktuality > Kalendář 2024: Folklorní festivaly, setkání lidových muzik, zvyky a hody
Kultura

Kalendář 2024: Folklorní festivaly, setkání lidových muzik, zvyky a hody

Patříte k milovníkům lidových tradic a nikdy se nemůžete dost vynadívat na krojované taneční soubory? Pak se v průběhu roku nechte zlákat na některý z folklorních festivalů, které pro vás vybral portál Kudy z nudy napříč celou Českou republikou.

Květen: Pojizerský folklorní festival a vlčnovská Jízda králů


Jízda králůSváteční pondělí 1. 5. slibuje v rožnovském skanzenu Stavění máje. Tradiční lidová májová slavnost se bude konat v areálu Dřevěného městečka muzea. O víkendu 4. – 5. 5. se koná v Šumperku 3. ročník festivalu Cimbálove. Objevte kouzlo cimbálové i další lidové muziky. Hosty jsou letos  Pekovci, hudební uskupení stavějící základy svého repertoáru na tradiční romské hudbě, a world-music kapela Hrdza.

V sobotu 18. května se uskuteční 11. ročník Pojizerského folklorního festivalu, tentokrát na novém místě, na Masarykově náměstí v Mnichově Hradišti. Připraven bude zajímavý program na pódiu, i krásný staročeský jarmark a další aktivity nejen pro děti.

Legendární akcí je květnová Jízda králů ve Vlčnově. Obřadní objížďka na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji letos proběhne 25. a 26. 5. Slavnost byla pro svou jedinečnost zapsána na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.
 

Červen: přehlídkám folkloru vévodí Strážnice

strážnicePrvní letní měsíc bude na národopisné akce velmi bohatý. Folklorní dění zahájí 5. – 9. 6. Mezinárodní folklórní festival Plzeň. Těšte se na české i světové folklorní skupiny, krojovaný průvod městem, staročeský jarmark, ukázky lidové řemeslné výroby a lidové gastronomie. O víkendu 7. – 9. 6. vypukne inspirativní folklorní festival Pardubice – Hradec Králové. Ten samý víkend ožije Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm festivalem Ondrášova valaška. A 7. – 9. 6. ještě jednou, tentokrát do historického centra Mělníka na Mělnický vrkoč. Pestrý program a soubory z České republiky i zahraničí přinese 18. – 23. 6. již 27. Mezinárodní festival Frýdek-Místek
 
Zlatým hřebem červnového kalendáře je proslavený Mezinárodní folklorní festival Strážnice! Během něj se můžete od 27. do 30. 6. potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém Strážnickém Skanzenu. Tradicí se staly i hudební pořady v zámecké expozici Hudební nástroje v lidové kultuře.
 

Červenec: Portáši, Kopaničáři a selské Holašovice

portášiČervenec přináší velmi rozmanitý program po celé republice. Začne o víkendu 6. – 7. 7. Jízdou králů v Doloplazích na Olomoucku. Veselo bude ale i v Plzeňském kraji, kde se 11. až 14. 7. uskuteční Mezinárodní folklorní festival Klatovy. Ve Starém Hrozenkově na Valašsku se od 12. do 14. 7.  uskuteční Kopaničářské slavnosti, lidové slavnosti moravsko-slovenského pomezí, kterých se pravidelně účastní na třicet souborů. Ve Valašské Bystřici budou 12. – 14. 7. řádit v rámci Portášských slavností byvší ochránci průsmyků a hranic na Valašsku. Na jižní Moravě, ve Velké nad Veličkou, chystají na víkend 18. až 21. 7. Horňácké slavnosti.
 
holašoviceAni Čechy nebudou zahálet. Od 18. do 21. 7. čekají hlavní město Prague Folklore Days neboli Pražské folklorní dny. Největší lidová taneční akce ve střední Evropě slibuje pestrou podívanou na nádherně zdobené kroje, bohatství a krásu lidového umění a samozřejmě lidové tance a zpěvy. Živo bude také v jižních Čechách, konkrétně v Holašovicích, kde se od 19. do 21. 7. konají tradiční Selské slavnosti. Základem třídenní slavnosti je lidový jarmark s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky i ze zahraničí.
 

Srpen: Folklor bez hranic a dudácký festival ve Strakonicích

slovácký rokDruhá polovina léta zve milovníky cimbálové muziky, tradiční gastronomie a lidové kultury na vyhlášené horalské slavnosti Gorolski Święto od 2. 8. do 4. 8. do Jablunkova. Do Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm se můžete podívat 9. – 11. 8. na Jánošíkov dukát, který rozezní temperamentní slovenské melodie. 
 
Folklor se nevyhne ani Ostravě, kde zpříjemní letní dny mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic. Ve dnech 12. – 16. 8. zde rozezní vystoupení českých i zahraničních souborů různé městské obvody. O víkendu 16. – 18. 8. to roztočí hustopečská chasa na třídenním hodovém veselí Krojové hody Hustopeče. A srpen na Moravě uzavřou 25. 8. ozvěny frenštátského festivalu – Z druhé strany Radhoště. Cestou do jižních Čech se zastavíme v Červeném Kostelci, kde ve dnech 14. – 18. 8. ožije Mezinárodním folklorním festivalem Červený Kostelec přírodní areál u Divadla J. K. Tyla. Na festivalu je možné každoročně zhlédnout kromě českých i exotické soubory z daleké Asie, Jižní Ameriky, Afriky či Austrálie.

Chodské slavnostiNa Domažlicku jsou vyhlášené Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Obě slavnosti se letos konají od 9. do 11. 8. a představují největší a nejstarší národopisnou slavnost v západočeském regionu a druhou nejstarší v Čechách. V každém roce přivítají pořadatelé na několika scénách na šest stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí. Také zde budou hrát hlavní úlohu kroje, lidová muzika, tance a regionální dobroty. Ve dnech 22. – 25. 8. se koná Mezinárodní folklórní festival v Písku. Součástí je vystoupení dětských souborů a bohatý hudební doprovodný program. Tradičně zde účinkují také soubory z Indie, Slovenska, Mexika, Tchaj-wanu, Polska nebo Německa. Akce vyvrcholí sobotním galaprogramem s názvem Písek, roztančené město na Otavě.

Nadšenci nejen do dudácké hudby si letos opět po dvou letech užijí v termínu 22. – 25. 8. Mezinárodní dudácký festival Strakonice. Město ožije na mnoha scénách a rozmanitosti dudácké muziky se zde meze nekladou. Své umění zde předvedou dudáci z více než desítky států. Mimo Čechů například Skoti, Slováci, Španělé, Francouzi či Turci. Těšte se i na vojenské a historické písně, skvělé folklorní tanečníky, pořady pro děti i průvod dudáků městem.
 

Září: Krojované hody, vinobraní a Hanácké slavnosti

bezencké krojované hodyNa přelomu srpna a září, 28. 8. – 1. 9., se uskuteční každoroční krojovaná přehlídka tuzemských i zahraničních souborů Karlovarský folklorní festival.  Přelom měsíců oživí 30. 8. – 1. 9. také Folklórní festival v Chrudimi, který nabídne nejen přehlídku špičkových folklórních souborů, ale také oslavu nadcházejících dožínek. K hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše na Vysočině patří tradiční Bítešské hody, letos pořádané 4. až 11. 9. Celou slavnost vede Bítešská chasa, která staví májku a o hodové neděli prochází město průvodem, který hýří vínem, hudbou a tancem a všeobecným veselím. Veselo bude 6. – 8. 9. i ve Velké Bystřici na mezinárodním folklorním festivalu Lidový rok.

Jižní Morava bude žít vínem – na 20. a 21. 9. se chystá Bzenecké krojované vinobraní. Nabídne ochutnávky vín, burčáků, jarmark, koncerty i taneční veselici. Hrát a tančit se bude 19. – 22. 9. v krásném prostředí Mariánských lázní na Mariánském podzimu. V těchto dnech je město plné tanečníků v krojích, hudby, tance, ale i ochutnávek krajových specialit, vína a stylového jarmarku. Září uzavřou 27.  – 29. 9. veselé Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, kde se poslední zářijový víkend nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Příjemnou atmosféru slavností dotváří svatováclavský jarmark a přehlídka folklórních souborů, které se v rámci Mezinárodního folklórního festivalu představí hned na několika místech po celém historickém centru a svými vystoupeními roztančí nejednoho diváka.
 

Říjen: Zámecký ryneček a stínání kohouta v Kouřimi

Svatohavelské posvícení v KouřimiMladým festivalem je Zámecký ryneček, letos ho čeká teprve druhý ročník. Před zámkem Zlín se o víkendu 5. – 10. 10. rozprostřou stánky s těmi nejlepšími moravskými víny a vystoupí skvělé lokální soubory. 
 
Jednou z vůbec posledních národopisných akcí bude 20. 10. Svatohavelské posvícení v Kouřimi. Kromě bohaté gastronomické nabídky proběhne i beseda o jídle a hodování, rekonstrukce lidového zvyku “stínání kohouta” z Podještědí v podání folklorního souboru Horačky (neobávejte se, nedojde k trýznění ani zabíjení živých tvorů) a v chalupách kouřimského skanzenu návštěvníky přivítá vůně pečených řepánků i šlapání a nakládání zelí.
Zámecký ryneček – slavnosti vína a folklorní festival

5.10.
6.10.
Zámecký ryneček – slavnosti vína a folklorní festival

Vystoupení skvělých lokálních folklorních souborů a k tomu ochutnávky těch nejlepších moravských vín! Takový bude druhý ročník slavností vína a folklorního festivalu Zámecký ryneček, 5. – 6. října před zámkem Zlín.

Folklorní festival u Zlaté stoky

23.8.
25.8.
Folklorní festival u Zlaté stoky

Další ročník setkání folklorních souborů z Čech, Moravy a Rakouska je připraveno na poslední srpnový víkend v Lomnici nad Lužnicí na Farské louce. Nebude chybět dechovka, dudácké a cimbálové muziky, řemeslný jarmark a další atraktivity.

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 2024

14.8.
18.8.
Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 2024

Během mezinárodního folklórního festivalu v Červeném Kostelci se můžete 14. – 18. srpna potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Na festivalu je možné každoročně zhlédnout exotické soubory z daleké Asie, Jižní Ameriky, Afriky či Austrálie.

Pojizerský folklorní festival 2024

18.5.
Pojizerský folklorní festival 2024

11. ročník Pojizerského folklorního festivalu se uskuteční nově na Masarykově náměstí v Mnichově Hradišti v sobotu 18. května.

27. Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek

18.6.
23.6.
27. Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek

27. Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek se letos uskuteční 18. – 23. června.

Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic Ostrava

12.8.
16.8.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic Ostrava

Cílem festivalu je obohatit a zpříjemnit letní dny obyvatelům a návštěvníkům města Ostravy vystoupeními rozličných českých i zahraničních folklorních souborů. Najdete nás v různých městských obvodech a to jak v sídlištní zástavbě, tak i v blízkosti nákupních center.

55. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti 2024

21.8.
26.8.
55. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti 2024

Letos už pořádáme 55. ročník Liptálských slavností. Není mnoho festivalů, které se mohou pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou historií. My jsme velmi hrdí, že se nám v Liptále daří každoročně nabídnout příznivcům folkloru bohatou přehlídku domácího i zahraničního lidového umění.

Z druhé strany Radhoště – ozvěny frenštátského folklorního festivalu

25.8.
Z druhé strany Radhoště – ozvěny frenštátského folklorního festivalu

Ozvěny frenštátského folklorního festivalu. Akce se koná na Komorním amfiteátru v areálu Dřevěného městečka muzea.

Ondrášova valaška

7.6.
9.6.
Ondrášova valaška

Od pátku 7. 6. do neděle 9. 6. se mohou Rožnované i návštěvníci města těšit na bohatou folklorní nabídku. V areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě proběhne 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů s názvem Ondrášova valaška.

Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

30.8.
1.9.
Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

Třídenní folklórní festival, který se koná pravidelně od roku 1993 vždy začátkem září. Zahrnuje nejen přehlídku špičkových folklórních souborů z České republiky a zahraničí, ale i bohatý doprovodný program: jarmark s tradičními lidovými výrobky, tvořivé dílny pro děti i dospělé.

Karlovarský folklorní festival 2024

28.8.
1.9.
Karlovarský folklorní festival 2024

Každoroční několikadenní krojovaná přehlídka tuzemských i zahraničních folklorních souborů na různých scénách v Karlových Varech.

Zarážání hory ve Vlkoši u Kyjova

17.8.
Zarážání hory ve Vlkoši u Kyjova

Folklorní akce k ukončení prací ve vinicích oživuje starou vinařskou tradici. Ve sklepní uličce Vlkošské búdy je na programu obřad a zpěv lidových písní v krojích.

Folklorní festival Přerov 2024

7.6.
8.6.
Folklorní festival Přerov 2024

Další ročník folklorního festivalu v Přerově se uskuteční od pátku 7. 6. do soboty 8. 6. v parku Michalov.

Lidový rok – Mezinárodní folklorní festival ve Velké Bystřici

6.9.
8.9.
Lidový rok – Mezinárodní folklorní festival ve Velké Bystřici

Další ročník mezinárodního folklorního festivalu Lidový rok ve Velké Bystřici se uskuteční 6. – 8. září 2024.

Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové 2024

7.6.
9.6.
Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové 2024

Folklorní festival je místem, kde se setkávají nejrůznější taneční i hudební formy a rozmanité přístupy k folklorní či folklorem inspirované tvorbě. Festival čerpá ze života folklorních souborů a vrací do něj nové nápady a tvořivou inspiraci. A v neposlední řadě je místem pro přátelská setkání lidí.

Jízda králů v Doloplazích u Olomouce 2024

6.7.
7.7.
Jízda králů v Doloplazích u Olomouce 2024

Tradiční lidová slavnost Jízda králů. Jízda králů je v Doloplazích pořádána již přes třicet let.

Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto v Jablunkově

2.8.
4.8.
Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto v Jablunkově

Mezinárodní folklorní setkání "Gorolski Święto" (Horalské slavnosti) proběhne první srpnový víkend v Městském lese v Jablunkově. Festival přiláká každoročně tisíce milovníků folklóru. 77. ročník.

Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici

12.7.
14.7.
Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici

Nenechte si ujít Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici. Čeká vás představení historie portášů, četnických a policejních sborů a jejich vybavení. 14. ročník bude ve znamení Valašských povstání z let 1620 – 1644.

Kopaničářské slavnosti Starý Hrozenkov 2024

12.7.
14.7.
Kopaničářské slavnosti Starý Hrozenkov 2024

Tradiční, převážně na folklor zaměřené lidové slavnosti moravsko-slovenského pomezí, které v padesátých letech navázaly na spontánní střetávání se lidu obou zemí ve dvacátých letech minulého století, kdy byla na hranici zasazena Lípa bratrství.

Jánošíkov dukát 2024

9.8.
11.8.
Jánošíkov dukát 2024

Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR – Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět rozezní temperamentní slovenské melodie.

Letní Hudbobraní ve Valtickém Podzemí

4.7.
Letní Hudbobraní ve Valtickém Podzemí

Nenechte si ujít oblíbenou akci v letním termínu!

Čejkovické slavnosti vína

1.6.
Čejkovické slavnosti vína

Přijeďte si za námi do zámecké zahrady v Čejkovicích užít první červnovou sobotu v plné parádě! Čeká vás zahradní párty jak se patří! Vína od 28 místních vinařství, skvělé food trucky, cimbálová hudba, zábava pro děti, relax zóna a večerní taneční zábava s kapelou EREMY! Začátek akce v 11 hodin.

Zarážení hory v Kobylí 2024

23.8.
24.8.
Zarážení hory v Kobylí 2024

Obec Kobylí zve na slavnost vinařů, vinohradníků a přátel dobrých vín s názvem Zarážení hory, které je jednou z největších akcí v Modrých Horách.

Krojované hody Vrbice

25.8.
27.8.
Krojované hody Vrbice

Stárci, stárky a chasa z Vrbice Vás srdečně zvou na jeden z největších svátků obce.

Zarážení hory s otevřenými sklepy Němčičky

30.8.
Zarážení hory s otevřenými sklepy Němčičky

Srdečně Vás zveme do Němčiček na zarážení hory a bohatý folklorní program.

Krojované hody v Bořeticích

4.8.
6.8.
Krojované hody v Bořeticích

Krojované hody pořádají stárci, stárky a krojovaná chasa ve spolupráci s obcí Bořetice. Prožijte neopakovatelný zážitek při hudbě, tanci a místním folklóru.

Mikulovská přehlídka vín

27.4.
Mikulovská přehlídka vín

Již po 11. se koná Mikulovská přehlídka vín, kde se představí asi 80 vín z 6 vinařství z Mikulova a blízkého okolí. Vína budou nabízet samotní vinaři.

Setkání souborů pod Taneční horou

26.4.
27.4.
Setkání souborů pod Taneční horou

Festival folklorní hudby a tance.

Multižánrový festival Petrova cihelna v Jesenici u Prahy

2.3.
Multižánrový festival Petrova cihelna v Jesenici u Prahy

2. března v 15 hodin vypukne třetí ročník multižánrového hudebního festivalu. Jedna z mála akcí tohoto druhu, která bude opravdu bavit celou rodinu.

Krojované hody v Kobylí

15.6.
19.6.
Krojované hody v Kobylí

​Přijďte nasát místní lidové tradice a folklór u příležitosti nejvýznajmnější akce v obci Kobylí – krojovaných hodů. K tanci a poslechu hraje dechová hudba.

Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

16.11.
Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

Přijeďte ochutnat nejen svatomartinská vína nového ročníku do srdce moravského vinařství.

CIOFF – Mezinárodní folklórní festival Plzeň

5.6.
9.6.
CIOFF – Mezinárodní folklórní festival Plzeň

České i světové folklorní soubory hrají a tančí v centru města Plzně v rámci Mezinárodního folklórního festivalu. Festival se koná v první polovině června. 26. ročník festivalu proběhne ve dnech 5. – 9. 6. 2024.

Krojové hody Hustopeče 2024

16.8.
18.8.
Krojové hody Hustopeče 2024

Hustopečská chasa a město Hustopeče srdečně zvou na třídenní hodové veselí!

Podluží v písni a tanci – Národopisné slavnosti ve Tvrdonicích 2024

31.5.
2.6.
Podluží v písni a tanci – Národopisné slavnosti ve Tvrdonicích 2024

69. ročník folklórního festivalu regionu Podluží spojený s ochutnávkou místních vín a krajových specialit – 31.5.-2.6. 2024.

Den otevřených sklepů v Hovoranech 2024

20.7.
21.7.
Den otevřených sklepů v Hovoranech 2024

Spolek hovoranských vinařů Vás zve na již 17. ročník tradiční vinné akce Den otevřených sklepů v Hovoranech.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

27.6.
30.6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. 79. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2023. 42. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2024

Svatohavelské posvícení v Kouřimi

20.10.
Svatohavelské posvícení v Kouřimi

Když se řekne posvícení, všichni si představí dobré jídlo a pití, hromadu koláčů a voňavou pečínku. O nic z toho návštěvníky skanzenu neochudíme, navíc jim však přidáme zážitek z toho, jak v minulých dobách prožívali posvícenské veselí naši předkové.

Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

22.8.
25.8.
Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

Písek bude opět hostitelem setkání domácího i zahraničního folklóru, letos již devětadvacáté. Součástí Mezinárodního folklórního festivalu v Písku je i vystoupení dětských souborů a bohatý hudební doprovodný program.

Mezinárodní folklorní festival Klatovy 2024

11.7.
14.7.
Mezinárodní folklorní festival Klatovy 2024

Mezinárodní folklorní festival v Klatovech patří mezi nejvýznamnější akce tohoto typu v regionu.

Strážnické vinobraní 2024

14.9.
Strážnické vinobraní 2024

Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností města Strážnice. Aktivně se ho účastní všichni obyvatelé města i okolních obcí. Jedná se o slavnost folkloru a vína.

Velkopavlovické vinobraní 2024

13.9.
14.9.
Velkopavlovické vinobraní 2024

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

22.8.
25.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

25. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.

Selské slavnosti Holašovice 2024

19.7.
21.7.
Selské slavnosti Holašovice 2024

Selské slavnosti Holašovice se v roce 2024 uskuteční v termínu 19. – 21. července.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

9.8.
11.8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách.

Jízda králů Vlčnov 2024

25.5.
26.5.
Jízda králů Vlčnov 2024

Národopisná slavnost 25. – 26. 5. 2024 s lidovým zvykem jízdy králů. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji. Doprovází ho družina chlapců na ozdobených koních a dvě pážata, pobočníci s tasenými šavlemi. Průvod objížděl celou vesnici.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2024

27.9.
29.9.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2024

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Město se stává dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu – slavností plných hudby, tance, piva, vína a dobrého jídla.

Letní vinné Mutěnice 2024

16.8.
18.8.
Letní vinné Mutěnice 2024

Vítejte na třetím ročníku akce Letní vinné Mutěnice! Spolek vinařů Búdy Mutěnice vás srdečně zve na jedinečný víkend plný vín, zábavy a kultury.

Folklorní festival Mělnický vrkoč

7.6.
9.6.
Folklorní festival Mělnický vrkoč

V červnu se koná další ročník folklorního festivalu Mělnický Vrkoč, kterého se účastí mělnické soubory DFS Jarošáček a FS Jarošovci. Představí se vám také soubory z dalších měst.

Jízda králů Kunovice 2024

17.5.
19.5.
Jízda králů Kunovice 2024

Každé dva roky pořádaná folklorní slavnost v Kunovicích – přijďte i vy pokochat se krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení. Letos se bude konat ve dnech 17. až 19. května 2024.

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2024

18.7.
21.7.
Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2024

Každoročně v červenci se do Velké nad Veličkou sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří si během desítek uměleckých vystoupení připomínají atmosféru dob dávno minulých a zároveň si pochutnávají na regionálních pochutinách či zkoušejí vlastní zručnost během tradičního Horňáckého jarmarku.

Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

18.7.
21.7.
Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

Další ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě. Festival slibuje pestrou podívanou. Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu.

Pálavské vinobraní 2024

6.9.
8.9.
Pálavské vinobraní 2024

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2024

7.9.
8.9.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2024

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště, právem nazývaného slováckou metropolí.

Bzenecké krojované vinobraní 2024

20.9.
21.9.
Bzenecké krojované vinobraní 2024

Vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky, těšit se můžete na ochutnávky slováckých vín a burčáků na nádvoří zámku, ve sklepích i pod víchou.

Putování po blatnických búdách 2024

18.5.
Putování po blatnických búdách 2024

Na Blatnických búdách bude veřejnosti otevřeno přes 35 vinných sklepů (búd). Návštěvník má možnost ochutnat vína od každého z vinařů, nahlédnout do tradičních sklepů a vychutnat si jedinečnou atmosféru nočního putování mezi sklepy.

Festival Cimbálove 2024

4.5.
5.5.
Festival Cimbálove 2024

Zúčastněte se 3. ročníku festivalu a objevte kouzlo cimbálové hudby! V bohatém programu se vám přestaví nejen místní uskupení zpracovávající folklór, ale také zahraniční hosté Hrdza a Pekovci.

Jihočeský folklorní festival Kovářov

31.5.
2.6.
Jihočeský folklorní festival Kovářov

Regionální folklorní festival jedinečný svého druhu v Jihočeském kraji se zaměřením na umělecký rozvoj dětských a dospělých folklorních souborů z jihu Čech.

Ostrava žije vínem 2024

11.5.
Ostrava žije vínem 2024

Přijďte na 7. ročník největšího vinařského festivalu na severní Moravě, protože Ostrava žije vínem! Užijte si den plný vína v Národním zemědělském muzeu v Ostravě-Vítkovicích! Svá vína přijedou představit vinařství z Moravy, Rakouska, Španělska, Gruzie...

Letní pití vína & gastro festival na nádvoří zámku Valtice aneb Valtice po italsku

5.7.
7.7.
Letní pití vína & gastro festival na nádvoří zámku Valtice aneb Valtice po italsku

Osmý ročník letní akce Valtice po italsku / Valtice all 'Italiana na vnitřním nádvoří zámku Valtice se opět ponese v duchu Itálie a italských specialit.

Další aktuality

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled těch nejzajímavějších z nich.
Kultura