!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Magic Carpets vol. III
Výstavy

Magic Carpets vol. III

Kdy 11. září 2020 18:0027. září 2020 22:00
Magic Carpets je evropská kreativní platforma tvořená patnácti organizacemi ze čtrnácti zemí EU, včetně Nadace Prague Biennale. Smyslem projektu je realizace výměnných pobytů umělců a jejich zapojení do lokálních kulturních aktivit spolu s místními umělci a komunitami.
Vystavující: 
Dejan Jankov + Prazelenina / Eva Jiřička + Elpida / Jakub Ra + New Aliens Agency / Pavel Havrda + Mamatata
Kurátorka:
Elis Unique

Letošní ročník projektu Magic Carpets s podtitulem Kontinuita humanity se věnuje problematice mezigeneračního dialogu, zkoumá rozmanitost jeho forem a jeho význam pro utváření kolektivních identit. Projekt kombinuje kvalitativní sociologické šetření s participativní uměleckou strategií, aby na příkladu spolupráce se zástupci čtyř generací sledoval proměny místních sociálních struktur a formy jejich vzájemné výměny. 

Kurátorský záměr spočíval v zapojení umělců, kteří pracovali s reprezentanty čtyř generací, abychom získali autentické výpovědi k otázkam mezigeneračního dialogu: Jakým způsobem probíhá? Jaké faktory ho ovlivňují? Zdali se proměňuje v čase? Vznikly tak čtyři pracovní skupiny, které poskytly projektu své osobní příběhy, zkušenosti a názory na toto téma. Eva Jiřička pracovala s klientkami výtvarného kurzu v Elpidě, Jakub Ra se do projektu zapojil se skupinou mladých lidí, členů modelingové agentury New Aliens, Dejan Jankov, letošní rezident ze Srbska, navázal spolupráci se členy komunitní zahrady Prazelenina a Pavel Havrda pracoval s komunitní školkou Mamatata. Každá ze skupin je velmi svérázná, předem jsme si byli vědomi, že nepředstavují reprezentativní vzorky populace, lišily se jak jejich motivace účasti, tak způsoby zapojení do projektu. I přesto tuto (někdy vnitřní) nesourodost dávaly dialogy smysl.

Finální prezentace projektu je koncipována jako hybridní skupinová instalace, která používá otisky a záznamy uskutečněných dialogů a seznamuje návštěvníky s výsledky uměleckých projektů. Vzniká zde prostředí složené z funkčních prvků, jenž počítá se zástupci všech generací, a sleduje jejich vztahy a potřeby. Prostředí nabízí návštěvníkovi prostor pro vlastní interpretaci, svobodný pohyb a použití v kontextu řady performativních i zážitkových setkání v průběhu výstavy.


Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 11. 9. 2020 od 18 hodin v (A)VOID Gallery, kobka na Rašínově nábřeží.

více o projektu na www.magiccarpets.cz nebo na FB a IG @PragueBiennale
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 9. 2020

Ubytování a restaurace v okolí