Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině

30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině

Vydáno 11. listopadu 2019 Zážitky
Vyvrcholením oslav kulatého výročí sametové revoluce budou akce na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí v Praze, po celé republice se ale budou konat stovky dalších výstav, koncertů, besed a happeningů. Ať už jste pamětníky sametové revoluce anebo si atmosféru listopadu 1989 připomenete poprvé, užijte si všechny akce stejně jako tehdy společně s ostatními.
Neexistuje místo pevněji spojené se sametovou revolucí než Národní třída v Praze. V neděli 17. listopadu se opět promění v pěší zónu, kde třicet let svobody připomene velká pouliční slavnost Korzo Národní. Společně se studenty pražských vysokých škol, kteří program každý rok připravují, můžete říci „Díky, že můžem“ všem těm, kteří se v listopadu 1989 na tomto místě zasloužili o to, že dnes můžeme žít ve svobodě.
 

Korzo Národní

Pouliční umění, koncerty, divadlo, diskuze, literatura, tanec nebo výstavy: tím vším 17. listopadu ožije Národní třída, symbolické místo sametové revoluce. Pár zajímavých bodů programu? Třeba vzdělávací tramvaj Ústavu pro studium totalitních režimů, která bude stát na zastávce u Národního divadla. Obývák Václava Havla na piazzettě Národního divadla, kde pozvaní hosté budou číst úryvky z jeho děl a podělí se i o osobní vzpomínky a historky. Potkáte tu osobnosti z různých oborů, letos to bude například Dagmar Havlová, Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dana Němcová, Dan Přibáň, Bára Hrzánová, Lenka Klicperová či Michael Žantovský. Na několika pódiích proběhnou koncerty; uslyšíte Davida Kollera, Tata Bojs či Spirituál kvintet, speciální místo v programu budou mít státní hymna zazpívaná operní pěvkyní Dagmar Peckovou a hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Nadsázku a humor přinese výstava Opráski sčeskí historje.
 

Rekonstrukce průvodu Albertov–Národní

Den za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studentstva připomene festival Studentský Albertov s pietním aktem a hlavně rekonstrukcí průvodu z roku 1989. Průvod s herci v dobových kostýmech, projekcemi a zvukovými kulisami začne kolem třetí hodiny odpoledne na Albertově. Stejně jako před třiceti lety se zastaví na Vyšehradě a skončí u Národní třídy, kde na něj naváže program Korzo Národní.
Mimochodem, využijte i nabídku prohlídek zdarma: volný vstup na neděli 17. listopadu hlásí například všechny pobočky Národní galerie v Praze nebo Muzeum hlavního města Prahy.  
 

Koncert, sametové posvícení a videomapping

V podvečer v neděli 17. listopadu odstartuje na Václavském náměstí letošní Koncert pro budoucnost, jeden z vrcholů Festivalu svobody 2019. Tradiční pásmo proslovů významných osobností a krátkých koncertních bloků nejrůznějších hudebních interpretů začne kolem půl páté odpoledne. Jedním z vrcholů pražských oslav listopadu 1989 bude videomapping na fasádě historické budovy Národního muzea; plánovaný začátek je v neděli 17. listopadu v osm hodin večer.

Už poosmé také projde Prahou satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Masky a další hravé a provokativní instalace připomenou 17. listopad také jako Mezinárodní den studentstva, které se právě v posledních letech nebojí ozvat. Motto letošního ročníku „ulítly ti včele?“ reaguje na deziluzi z porevolučního vývoje a současné problémy.
 

Oslavy sametové revoluce v cizině

Třicáté výročí pádu komunistického režimu v Československu připomínají oslavy po celém světě. V pátek 15. listopadu se v České národní budově v New Yorku chystá galakoncert kapely Spirituál kvintet. V neděli se hudebníci přesunou do Washingtonu, kde zazpívají v budově českého velvyslanectví. V několika státech probíhá výstava 1989 sametová revoluce – konec totalitarismu v Československu, v Londýně můžete navštívit kabaretní muzikál Velvet Havel a zajít si na charitativní hokejový zápas hvězd s podtitulem „teď máme hole v ruce“. Populární exhibiční hokejová show Hokej s nadějí se koná v londýnském Alexandra Palace 17. listopadu v 17 hodin.

České centrum v Bruselu připravilo festival Czech Fashion & Design Weekend s podtitulem Re velvet, jehož ústředním motivem bude právě samet; chystá se i módní přehlídka se sametovými retro modely. Milánská univerzita v listopadu odhalí Lavičku Václava Havla a v Paříži se 29. listopadu koná koncert skupiny The Plastic People of the Universe, jež patřila k nejvýraznějším českým undergroundovým kapelám v období normalizace.

Kromě oslav krajané v řadě evropských měst chystají demonstrace pod hlavičkou spolku Milion chvilek pro demokracii. Ve stejný den jako v Praze, tedy 16. listopadu, se budou konat například v Bruselu, Berlíně, Londýně, Lisabonu či Kodani.
 

Kde se také bude slavit?

Objektiv revoluce - výstava Krzysztofa Millera

Objektiv revoluce - výstava Krzysztofa Millera

Rok 1989 byl přelomem nejen pro Polsko a celý náš region, ale také pro Krzysztofa Millera. Z amatérského fotografa, který dokumentoval demonstrace Nezávislého svazu studentů, se stal profesionálním fotoreportérem jednoho z nejdůležitějších deníků ve svobodném Polsku.

1989 - výstava fotografií v Muzeu umění Olomouc

1989 - výstava fotografií v Muzeu umění Olomouc

Třicáté výročí Sametové revoluce připomene Muzeum umění výstavou dobových fotografií a dokumentů ze svých sbírek i snímky zapůjčenými přímo od autorů.

Plakát na cestě k sametové revoluci - výstava v kině Světozor

Plakát na cestě k sametové revoluci - výstava v kině Světozor

V kině Světozor se můžete přenést do let 1946 až 1989 díky výstavě „Plakát na cestě k sametové revoluci“ ze sbírky Terryho ponožek. Kurátor Pavel Rajčan připravil k výročí 17. listopadu výběr šedesáti plakátů dokumentují pouť naší země z temných padesátých let, přes pražské jaro 1968 až ke svobodě.

Listopad 1989 ve Frýdku

Listopad 1989 ve Frýdku

Výstava na frýdeckém zámku věnována 30. výročí sametové revoluce.

Václav Havel na Mělníku

Václav Havel na Mělníku

Výstava dikumentující návštěvu prezidenta Václava Havla na Mělníku v roce 1998.

Pravda a láska

Pravda a láska

...? Aneb 30 let od sametové revoluce

30 let od Sametové revoluce - výstava v Poličce

30 let od Sametové revoluce - výstava v Poličce

Výstava z muzejních sbírek o přelomových událostech našich dějin v Poličce.

Výstava Osmdesátky – Jak jsme tady žili / Až do sametové revoluce

Výstava Osmdesátky – Jak jsme tady žili / Až do sametové revoluce

Z těch let nám zůstaly černobílé fotky… Doba ale černobílá nebyla. V Československu si tehdy leckdo poklidně existoval, jiní ale utíkali. Vrátíme vás do chvíle, kdy jste snili za dveřmi svého pokoje.

Sametová revoluce a památky v severozápadních Čechách

Sametová revoluce a památky v severozápadních Čechách

Na vybraných tematických okruzích se tak autoři výstavy snaží doložit, že změna režimu neznamenala jednoznačně černobílé vnímání péče o památky. Vztah k dědictví po předcích je vždy vizitkou stavu společnosti.

Sametová revoluce - výstavy v Nové budově Národního muzea

Sametová revoluce - výstavy v Nové budově Národního muzea

V Nové budově Národního muzea najdete hned dvě výstavy připomínající události před 30 lety.

Sametové arkády v Národním divadle

Sametové arkády v Národním divadle

Herní automaty. Arkádové automaty. Bojovat proti zlu, bavit se, žít – to vše je možné jedině směnou za peníze. Boj za revoluci. Do budov Národního divadla umístíme funkční arkádové automaty na téma revoluce 1989, na kterých budou mít návštěvníci možnost si zahrát.

Svatá Anežka Česká a obraz její úcty v jižních Čechách

Svatá Anežka Česká a obraz její úcty v jižních Čechách

Výstava uspořádaná u příležitosti 30. výročí svatořečení Anežky České a sametové revoluce představí významnou postavu českých dějin a oblíbenou národní světici nejen pohledem tradičního dějepisectví, ale snaží se též vykreslit obraz její úcty v regionu jižních Čech.

Nebyl to jen listopad - vycházka 20. stoletím

Nebyl to jen listopad - vycházka 20. stoletím

Pojďte se s námi vydat po stopách turbulentního dvacátého století s hrdiny, kteří žili život obyčejných lidí. Přijďte okusit atmosféru epoch, které by se neměly opakovat. Zažijte nejlepší a nejobsáhlejší hodiny dějepisu.

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů - čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Když se cinkalo klíčema

Když se cinkalo klíčema

Výstava k 30. výročí sametové revoluce.

Praha 1989 – cesta ke svobodě

Praha 1989 – cesta ke svobodě

Venkovní panelová výstava pod názvem Praha 1989 – cesta ke svobodě představuje veřejnosti osudové okamžiky naší novodobé historie, které se odehrály v hlavním městě a předznamenaly blížící se konec komunistického režimu v Československu.

Listopad 1989 v pražských ulicích

Listopad 1989 v pražských ulicích

Výstava představí prostřednictvím plakátů, letáků, fotografií a filmových záběrů průběh listopadových a prosincových událostí roku 1989 v hlavním městě Praze.

Jiří Sozanský: Amnézie

Jiří Sozanský: Amnézie

Projekt AMNÉZIE Jiřího Sozanského má ambici uměleckou formou připomenout vybrané osobnosti kulturního života, které vedle nesporných uměleckých kvalit jejich díla, prověřeného dobou, zdobila i odvaha, se kterou se postavili dvěma destruktivním totalitám dvacátého století – nacismu a komunismu.

Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás!

Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás!

Tradovalo se, že v našich zemích bude dobře až tehdy, když bude dcera Přemysla I. zvaná rovněž Anežka Česká, prohlášena za svatou.

Václav Havel – Cesta svobody v Památníku Petra Bezruče

Václav Havel – Cesta svobody v Památníku Petra Bezruče

Výstava představí u příležitosti 30. výročí od sametové revoluce výjimečnou osobnost českého dramatika, esejisty, disidenta, kritika komunistického režimu a později prezidenta Václava Havla.

Sametová revoluce v semilských souvislostech

Sametová revoluce v semilských souvislostech

30. výročí jedné z nejvýznamnějších událostí našich novodobých dějin v semilských souvislostech.

 Petr Sís: O létání a jiných snech

Petr Sís: O létání a jiných snech

Svět mezinárodně uznávaného tvůrce, autora knih a ilustrátora Petra Síse je světem fantazie, velkých putování a dobrodružných cest, vzpomínek i snů. Hrdinové jeho knih jsou dobrodruzi, snílci, odvážní vzduchoplavci, mořeplavci, cestovatelé.

Sametová revoluce v paličkované krajce v Plzni

Sametová revoluce v paličkované krajce v Plzni

Souborná výstava prezentuje soutěžní práce žáků kroužku paličkování při 26. základní škole Plzeň - Růžovce, zhotovené u příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Třicáté výročí sametové revoluce v Prostějově

Třicáté výročí sametové revoluce v Prostějově

Výstava k 30. výročí "sametové revoluce" s akcenten na dění na Prostějovsku v kontextu celostátního politického vývoje.

Havel na Hrad! Rok 89 ve fotografii ve Veletržním paláci

Havel na Hrad! Rok 89 ve fotografii ve Veletržním paláci

Česká dokumentární fotografie měla v osmdesátých letech mimořádné postavení. V opozici k oficiálnímu umění, které přálo dekorativismu a povrchnosti, si nesla téměř aureolu pravdy a morálního hrdinství.