!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > S-třešní sezóna aneb Otvíráme Střechu Lucerny
S-třešní sezóna aneb Otvíráme Střechu Lucerny
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> cerný.JPG ">
30.5.
31.10.
+ Přidat foto
Společenské akce

S-třešní sezóna aneb Otvíráme Střechu Lucerny

Kdy 30. květen 2020 – 31. říjen 2020
Na střeše Paláce Lucerny vyrostl sad s-třešní a sezóna 2020 tak bude pojmenována jako „s-třešní sezóna“. Inspirací pro tento nápad byl Čechovův „Višňový (Třešňový) sad“.
Střecha Lucerny bude v letošním roce otevřena 69 dní a bude možné zhlédnout z ní právě 69 západů slunce, které budou oslaveny hudebními tóny. Veřejnost si bude moci užívat s-třešní výhledy od soboty, 30. května, a to každou sobotu, neděli a pondělí až do konce října.

„Pojali jsme západ slunce jako událost. Jako představení. Nejslavnější západ slunce na světě je na řeckém ostrůvku Santorini. Lidé tam dokonce i tleskají. My jsme pro diváky tohoto podivuhodného momentu připravili 69 speciálních hudebních vystoupení. Vždy asi 30 minut před zapadnutím slunce zatáhneme symbolickou oponu a konferenciér ohlásí hlavního vystupujícího: slunce a jeho hudební doprovod. Poslední tón zazní přesně, když slunce zmizí za Pražský hrad,“ přibližuje program s-třešní sezóny Ondřej Kobza, provozovatel Střechy Lucerny.

Západ slunce by se měl stát slavnostní událostí hodnou opěvování. Všichni přítomní společně zažijí magickou chvíli, kdy slunce zmizí za horizont vyprovázeno na své cestě k dalšímu rozbřesku hudebními tóny, které utichnou s posledním slunečním paprskem. Magické západy slunce probouzejí kus romantika v každém z nás. Proto ke všem 69 západům slunce v tomto roce zahrají skvělí čeští muzikanti. Zahraje např. harmonikář, harfenistka, pianista svůj sluneční set (sunset). Vždy jen tři písně, které celý patos umocní. O hudební doprovod se v červnu postarají například Nina Marinová, která zahraje na housle a zazpívá, dále Petr Tichý na kontrabas, Michal Mihok na akordeon, hudebnice Sisa Fehér nebo Bára Zmeková, která doprovodí slunce tóny klavíru a zpěvem.

Všem návštěvníkům se naskytne neopakovatelný výhled na Pražský hrad, největší hradní komplex na světě, který je při západu slunce ozářen posledními doteky mizejícího denního světla.

Na Střeše Lucerny vyrostl třešňový sad inspirovaný Čechovovým Višňovým (třešňovým) sadem, v němž se protkává poetika archetypu ovocné zahrady a imaginace. Pod více jak dvaceti třešňovými stromy mohou návštěvníci rozjímat při výhledu na Prahu. Tento nový koncept reflektuje specifičnost, historii a snovost místa. V průběhu sezony budou k vidění i ukázky různých typů střešních zahrad.
 
Na střeše zažijete doslova s-třešní výhled na matičku Prahu. Scénografka vytvořila obrovskou pecku, která bude na pozadí Hradčan doplněna textem "toto je velká pecka". Spřátelený pivovar Chříč uvařil speciální S-třešní pivo. Na střešním baru si můžete objednat také s-třešní drinky s campari, pivem Chříč nebo s ovocnými sorbety. Se sklenkou v ruce můžete obdivovat výstavu o velkolepém budování Paláce Lucerna a o celé historii rodiny Havlů od autorky knihy o Milošovi Havlovi Krystýny Wanatowiczové.

Střecha Lucerny bude pro veřejnost otevřena od 30. května každou sobotu, neděli a pondělí. Od května do srpna bude otevřeno od 14 do 22 hodin, v srpnu od 14 do 21 hodin, v září od 14 do 20 hodin a v říjnu od 14 do 19 hodin. Vstupné na Střechu Lucerny je 100 Kč, místo klasického lístku obdržíte s-třešní lupen.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 8. 2020