Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Jednota místa a času v hudbě – koncert k poctě Pavla Janáka
Interiéry klubového domu Autoklubu ČR, foto: Dušan Vondra
Hudební a divadelní akce

Jednota místa a času v hudbě – koncert k poctě Pavla Janáka

K oslavě 140. výročí narození architekta Pavla Janáka pořádá organizace Open House Praha ve spolupráci s festivalem Euro Art Praha koncert hudby vybraných Janákových současníků – Bohuslava Martinů, Vítězslava Nováka a Josefa Suka.
Za výběrem skladeb stojí hudebníci ze Stamicova kvarteta, které patří mezi nejlepší komorní tělesa u nás. Koncert se uskuteční v klubovém domě Autoklubu České republiky, jehož autorem je právě Pavel Janák, který ve 20. letech navrhl rekonstrukci budovy v puristickém stylu. Úvodní slovo o architektuře domu a Janákově tvorbě pronese historik Autoklubu ČR Bohumil Pácl. Využijte této jedinečné příležitosti a přijďte si poslechnout kompozice našich předních skladatelů v reprezentativních prostorách kulturní památky!

Program večera:
 • Josef Suk: Barkarola a Balada d moll
  • Barkarola / Andante con moto
  • Balada pro smyčcové kvarteto d moll
 • Bohuslav Martinů: Smyčcový kvartet č. 7, „Concerto da Camera“
  • Poco allegro
  • Andante
 • Vítězslav Novák: Smyčcový kvartet D dur, op. 35, č. 2
  • Fuga (Largo misterioso)
  • Fantasia / Allegro passionato, ma non troppo, presto. Quasi scherzo. Allegretto moderato, ben ritmico. Tempo del comincio. Largo misterioso
Smyčcové Stamicovo kvarteto reprezentuje na špičkové úrovni českou kvartetní školu doma i v zahraničí. Vzniklo v roce 1985 po setkání čtyř hudebníků –- absolventů pražské HAMU. Protože oba houslisté pocházeli z Havlíčkova Brodu, soubor si zvolil do názvu jméno tamějšího rodáka Jana Václava Stamice, nejznámějšího představitele Mannheimské školy. Kvarteto získalo řadu domácích i mezinárodních cen a má více než 80 CD nahrávek, z nichž mnohé obsahují kompletní nahrávky smyčcových kvartet, např. A. Dvořáka, B. Smetany, B. Martinů, L. Janáčka, J. Klusáka, A. Háby, K. Kovařovice, J. B. Foerstera aj.

Pavel Janák je jedním z našich nejvýraznějších a nejplodnějších architektů 1. pol. 20. století. Studoval u prof. Josefa Zítka v Praze a u prof. Otty Wagnera ve Vídni. Po ukončení studia krátce spolupracoval s Janem Kotěrou. Jednou z jeho prvních velkých zakázek byl Hlávkův most v Praze, na kterém pracoval s naším předním mostním inženýrem Františkem Menclem. Před první světovou válkou započala jeho spolupráce s Josefem Gočárem, s nímž Janáka v této době pojilo hledání národního stylu. Asi nejslavnější Janákovou prací vycházející z těchto tendencí je krematorium v Pardubicích, v Praze pak fasády paláce Adria. V 2. pol. 20. století se přiklonil k funkcionalistickému stylu, v němž navrhl například hotel Juliš na Václavském náměstí nebo urbanistické řešení kolonie Baba. Na konci 30. let byl jmenován architektem Pražského hradu a začal věnovat značnou pozornost rekonstrukcím.

Autoklub České republiky (AČR) navazuje na činnost Autoklubu Republiky Československé (AKRČs), jehož historie sahá až do roku 1904. Klub se výraznou měrou podílel na pořádání a organizování sportovních podniků v republice a mezi jeho členy patřilo mnoho mezinárodně uznávaných motoristických sportovců. Prudký rozvoj byl zastaven až v období II. světové války. Činnost AKRČs byla pak v roce 1948 zakázána komunistickým režimem, k obnově aktivit došlo až v roce 1990.

Nutná rezervace vstupenek předem.

Pikkardijska Tercija

Vokální formace "Pikkardijska Tercija", Lvov, Ukrajina.
Praha, Praha

Výstava fragilités v Galerii Rudolfinum

Výstava fragilités v Galerii Rudolfinum rozvíjí pojmy zranitelnosti a křehkosti v dílech českých i zahraničních umělců. Výstava spojuje několik generací, z nichž nejstarší je zastoupena díly Louise Bourgeois, Marii Bartuszové, Gety Brătescu a Aliny Szapocznikow, které propojuje síť spojitostí.
Praha, Praha

Winter Hockey Games v Praze – zrušeno

Hokejový víkend přinese bohatou nadílku soubojů na ledě: duel juniorských týmů, zápas Chance ligy, utkání Tipsport ELH, souboj českých a slovenských hokejových legend i reprezentačních výběrů v para hokeji.
Praha, Praha

Betlémské světlo 2022

Betlémské světlo připomíná, že Vánoce neznamenají jen bohatě prostřený stůl, hromady dárků a pozlátko vánočních ozdob. V sobotu 17. 12. 2022 bude za spolupráce skautů rozváženo Betlémské světlo vlaky po naší vlasti.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kurzy sestavování jídelníčku

Chcete umět sestavit správný jídelníček pro sebe, své děti nebo své blízké? Centrum správné výživy pořádá každý měsíc kurz sestavení správného jídelníčku – součástí je měření na diagnostickém přístroji – analýza složení těla a praktické sestavení jídelníčku s výživovým poradcem.
Praha 1, Praha

Taneční studio Element – flamenco kurzy v centru Prahy

Taneční studio zaměřené na flamenco, ale také na jiné aktivity jako např. kreativně-taneční výchova pro děti, jóga, pilates, africký výrazový tanec, just jhoom, ethno fusion ad. Během kurzů si můžete posedět v klubové kavárně a dát si skleničku výborného španělského vína.
Praha 1, Praha

Galerie Emilie Paličkové v Praze

Galerie Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze se zaměřuje na prezentaci výtvarného umění s důrazem na užité a textilní umění, fotografie či design.
Praha 1, Praha

Výtvarný kurz v Praze – kreslení, malování včetně olejomalby

Výtvarné kurzy pro širokou veřejnost pod vedením akad. malířky v centru Prahy. Kurz je určen dospělým i dětem bez rozdílu vzdělání, pro začátečníky i pokročilé.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Francouzská kavárna Interiér de l´Art na Novém Městě v Praze

Francouzská kavárna, kde vám nabídnou kávu, čaje, čokoládu i alkoholické nápoje. Podává se zde snídaně, panini, croissant, toast nebo croque. K dispozici je také připojení k internetu pomocí Wi-Fi.
Praha 1, Praha

Falkensteiner Hotel Prague – městský boutique hotel

Renovované moderní pokoje & Suite v nadčasovém designu, tradiční pohostinnost a prvotřídní služby, to je Falkensteiner Hotel Prague v Opletalově ulici, v samém srdci Prahy.
Praha 1, Praha

MeetMe23 – víc než jen ho(?)tel

MeetMe23, to je originální designové ubytování v srdci Prahy, odkud můžete pěšky vyrážet za krásami Starého Města i objevovat čtvrtě, kde to opravdu žije.
Praha 1, Praha

Edison film hub

Moderní komorní kino s kavárnou a barem v samotném srdci Prahy vzniklo v objektu bývalé trafo stanice, jen pár kroků od Hlavního nádraží.
Praha 1, Praha