Úvod > Co chcete dělat? > Galerie Emilie Paličkové v Praze
Kultura

Galerie Emilie Paličkové v Praze

Galerie Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze se zaměřuje na prezentaci výtvarného umění s důrazem na užité a textilní umění, fotografie či design.

V Praze už téměř celé století existuje škola, jejíž předstupně sahají až do doby vlády císařovny Marie Terezie, kde si talentovaní mladí lidé osvojují některé tradiční techniky a postupy textilních řemesel, které ve spojení se současnou výtvarnou formou jinde v Evropě nenajdete.

Obdivovat zde můžete například výstavu Krajka v módě se věnuje unikátnímu spojení krajky a oděvu od 20. let 20. století až do současnosti. Výběr představuje jak díla předních textilních výtvarníků, uchovaná ve sbírce Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel, tak i práce současných studentů.

Emilie Paličková působila na škole textilních řemesel od roku 1919 do roku 1946, kdy byla povolána jako profesorka na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Podařilo se jí překonat všechna úskalí, která hrozila krajce zánikem. Objevila soudobý výraz krajky i její moderní použití.

 

Ubytování a restaurace v okolí