Úvod > Kalendář akcí > Jak se žilo ve Zlíně – Takoví jsme byli? 2
Jak se žilo ve Zlíně - Takoví jsme byli? 2
"> Jak se žilo ve Zlíně - Takoví jsme byli? 2
16.9.
16.10.
Přidat foto
Výstavy

Jak se žilo ve Zlíně – Takoví jsme byli? 2

Od poloviny září se v autentických prostorách 61. budovy v továrním areálu uskuteční výstava věnovaná připomínce 700 let od první písemné zmínky o městě Zlíně.
Od poloviny září se v autentických prostorách 61. budovy v továrním areálu uskuteční výstava věnovaná připomínce 700 let od první písemné zmínky o městě Zlíně. Nese název Takoví jsme byli?2 a plynule navazuje na úspěšný projekt Galerie Václava Chada, který prostřednictvím fotografií profesionálních fotografů mapoval běžný život a podobu prostředí druhé poloviny minulého století ve Zlíně. Výstava bude zahájena v pátek 16. září a potrvá do 16. října 2022.

Výstava navazuje na úspěšný projekt Takoví jsme byli? Fotografie 1950-90 na zlínském zámku, která před osmi lety obsahovala černobílé fotografie od Petra Baklíka, Rudolfa Červenky, Pavla Koska, Petry Koskové Hammid a Jana Regala.

Pokračování výstavy ukáže opět život ve Zlíně prostřednictvím černobílých fotografií od zlínských fotografů, kterým se podařilo zcela osobitým pohledem zachytit atmosféru Zlína rozrůstajícího se v průběhu času do prosperujícího města. Představí se zde ale také zcela unikátní předměty spojené s historií města Zlína, jako je folio antifonáře královny Elišky Rejčky z období založení města Zlína.

Současně expozice Takoví jsme byli?2 přiblíží i příběhy z osobních archivů několika zlínských rodin a také společenský vývoj města Zlína a jeho částí.

Zájemci o podrobnější informace mohou výstavu zhlédnout ve formě komentovaných prohlídek. Povede je spoluautor výstavy Ondřej Ševeček a uskuteční se v pátek 23. září v 17:30 hodin, ve středu 5. října v 17:30 hodin a v sobotu 15. října v 15:00 hodin.

V rámci doprovodného programu nabídnou organizátoři ve vybraných termínech také klubovou projekci filmů o novodobé historii Zlína s následnou besedou s historiky, sociology a pamětníky.

Termíny projekcí:
29. 9. v 19:00 hodin
Zlínský klenot, Česko, 2019, 52 min, Režie: Jakub Motejzík
Zrození moderního Zlína, za kterým stálo osudové setkání továrníka Tomáše Bati a architekta Františka Lydie Gahury.

6. 10. v 19:00 hodin
Zlín kouří Marlbora, Československo, 1992, 60 min, Režie: Eva Holubová
Portrét několika zlínských podnikatelů přináší odpověď na otázku, jak to vypadalo ve Zlíně v roce 1992.

13.10. v 19:00 hodin
Sametový Zlín, Česko, 2022, 54 min, Režie: Petr Babinec
Dokument o sametové revoluci ve Zlíně vyprávěný skrze její účastníky a prokládaný unikátními historickými záběry, které se podařilo dohledat.

Projekt je určený nejen pro běžné návštěvníky, kteří se zajímají o historii města Zlína, ale také pro školní kolektivy, pro něž budou přichystány komentované prohlídky a edukační programy.

Výstava Takoví jsme byli? 2 bude přístupná veřejnosti v termínu od 16. září do 16. října 2022 od úterý do neděle od 10 do 18 hodin (zavřeno 22. 9.).

Ubytování a restaurace v okolí