Úvod > Kalendář akcí > Silberbauerovo hudební Podyjí
Silberbauerovo hudební Podyjí
"> "> "> "> "> "> ">
1.10.
Přidat foto
Festival připomíná významného stavitele barokních varhan Josefa Silberbauera, který působil v oblasti Podyjí /Thayatal a přispívá k znovu objevení jeho jména širší veřejnosti na obou stranách hranice.
Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná již třetím rokem. Hudební díla budou letos prezentována ve svatostáncích jižní Moravy a  Dolního Rakouska převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Festival se ponese v duchu „souboje světla a temnoty“.

Na podzim nabídne festival návštěvníkům 8 koncertů, 5 na jižní Moravě a 3 v okolí rakouského Thayatalu, na nichž se představí přední čeští i rakouští umělci.  Programu zahrnuje vystoupení barokních ansámblů, smíšených sborů, vokálních souborů, komorního orchestru i talentovaných dětí ZUŠ.  Zahajovací koncert Kohout v barokním hávu láká posluchače do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí, a to již 27. 8. 2022 v 19 hodin. Představí se na něm přední český varhaník Pavel Kohout spolu se sopranistkou Helenou Hozovou s repertoárem z období baroka. Součástí koncertu je i požehnání prvního CD Kateřiny Málkové „Silberbauerovy varhany ve Vranově nad Dyjí“, které je součástí festivalu.
Více informací o termínech koncertů a vystupujících naleznete na Druhým koncertem 10. 9. v 18 hodin oslaví festival Evropské dny kulturního dědictví v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově. Na koncertě zazní Vivaldiho a Händelova díla v podání komorního souboru Atlantis collegium.
Tematika světla a temnoty bude rezonovat celým festivalem a protkne i hudební skladby, které budou zkomponovány pro některé z koncertů.  Na koncertě 24. 9. v 18 hodin v kostele sv. Josefa v Jevišovicích a 1. 10. v 17 hodin v kostele sv. Štěpána v rakouském Retzu zazní Faurého Requiem spolu se Schubertovou skladbou Smrt a dívka. Účinkovat bude festivalový komorní orchestr Thayatal, smíšený brněnský sbor Ars Brunensis, zpěvem ozdobí sopranistka Eva Daňhelová a barytonista Aleš Janiga, vše pod taktovkou švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda.  

Na koncertě v Louckém klášteře ve Znojmě, který se uskuteční 8. 10. v 18 hodin v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, proběhne již druhým rokem společné vystoupení čtyř ZUŠ z České republiky. Cílem je podporovat mladé talentované žáky a nabídnout jim možnost vystupování na festivalu.
V nádherných prostorách kostela kláštera Geras se uskuteční 9. 10. v 16 hodin koncert olomouckého varhaníka Karla Martínka, sopranistky Markéty Israel Večeřové a hobojisty Jana Kučery.

22. 10. v 19 hodin nabídne festival návštěvníkům výjimečný večer v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově na Moravě. Ve spolupráci skladatelů Tomáše Pálky, Michaely Pálky Plachké a Jiřího Lukeše bude uveden melodram „Hra světla a temnoty“, který propojí jedinečným způsobem hudbu, světlo a tanec. Na koncertě se podílejí pedagogové a studenti katedry světelného designu JAMU, pod vedením Vladimíra Buriana.  Vystoupí trumpetista Petr Hojač, klarinetista Jiří Mráz, varhanice Kateřina Málková, zpěvem ozdobí mezzosopranistka Iva Kružíková, basista Josef Škarka a tancem vše propojí Jan Razima.   
Festival se uzavře 23. 10. v 16 hodin koncertem „Variace na starý chorál“ v rakouském Röschitz. Zazní premiéry skladatelů Daniela Forró a Tomáše Pálky. Představí se zde Pěvecký sbor Gaudeamus Brno, varhaník Petr Kolař a hobojistka Barbora Šteflová.

Program festivalu:

27. 8. v 19 hodin, Kohout v barokním hávu
kostel Nanebevzetí Panny Marie, Vranov nad Dyjí

10. 9.
v 18 hodin, koncert ke Dnům evropského dědictví
kostel Nanebevzetí Panny Marie, Rancířov

24. 9.
v 18 hodin, Fauré Requiem/Schubert Smrt a dívka
kostel sv. Josefa, Jevišovice

1. 10.
v 17 hodin, Fauré Requiem/Schubert Smrt a dívka
kostel sv. Štěpána, Retz (Rakousko)

8. 10.
v 18 hodin, Děti a hudba II 
kostel Louckého kláštera, Znojmo

9. 10.
v 16 hodin, Klášterní hudební rozjímání
klášterní kostel, Opatství Geras (Rakousko)

22. 10.
v 19 hodin, Hra světla a temnoty/Melodram světla, tance a hudby
Dietrichsteinská hrobka, Mikulov

23. 10.
v 16 hodin, Variace na starý chorál
kostel sv. Mikuláše, Röschitz (Rakousko)
 

Akce v okolí

10.6.
31.10.
Turistická karta ZnojmoRegion+ 2022

Turistická karta ZnojmoRegion+ 2022

Znojmo, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Ela ve Vranově nad Dyjí

Penzion Ela ve Vranově nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
Buď Laska ve Vranově

Buď Laska ve Vranově

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
Dovolená ve Vranově nad Dyjí

Dovolená ve Vranově nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
Penzion Jelen ve Vranově nad Dyjí

Penzion Jelen ve Vranově nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj