Jevišovice

Malebné historické městečko, ležící severozápadně od Znojma na řece Jevišovce, je prý nejmenším městem na jižní Moravě. Žije zde více než tisícovka obyvatel, najdete tu jednu z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě a tři šlechtická sídla – dva zámky a jednu zříceninu.

Co musíte vidět v Jevišovicích

Nejznámější památkou je Starý zámek s expozicemi Moravského zemského muzea; k vidění je například hradní černá kuchyně, sbírky lidového nábytku a výstava pravěkých jeskynních maleb. Je-li někde Starý zámek, měl by existovat i Nový zámek; ten si můžete prohlédnout jen zvenčí, slouží jako domov důchodců. Volně přístupný je zámecký park s dvaadvaceti barokními sochami. Původně zdobily Loucký klášter ve Znojmě, do Jevišovic byly převezeny po jeho zrušení v rámci josefínských reforem.
 

Hrdina ze třicetileté války

V Jevišovicích se setkáte se jménem Louise Raduita de Souches, proslulého vojenského velitele, který za třicetileté války dokázal ubránit Brno proti mnohonásobné švédské přesile. Po úspěšném uhájení města jeho kariéra strmě stoupala až k hodnosti polního maršála a vojenského velitele Moravy. Jevišovické panství získal za věrné služby (a dobrou cenu) v roce 1649. Nedalekému poutnímu místu v Hlubokých Mašůvkách věnoval zázračnou sošku Panny Marie de Foi, pochován je v chrámu sv. JakubaBrně.
 

Z bludiště za Aničkou a pohádkovými sochami

S dětmi se Starému zámku rozhodně nevyhýbejte, expozice v Předzámčí jim ukáže, jak se žilo na Jevišovicku kdysi i nyní, nechybí ani staré zbraně, podkrovní bludiště nebo výběh koz a ovcí v hradním příkopu. K výletu láká muzeum kol ve vodní tvrzi v Boskovštejně, na okraji Jiřic u Moravských Budějovic objevíte dřevěnou rozhlednu Aničku. Dovede vás k ní meditační křížová cesta se čtrnácti zastaveními doplněná oddechovým areálem s lavičkami, dětským hřištěm a pohádkovými dřevěnými sochami.

Turistická informační centra


Starý zámek v Jevišovicích

Původní hrad, poprvé zmíněný v roce 1289, přestavěný do barokní podoby v první polovině 17. století Ludvíkem Raduitem de Souches, leží na jižním okraji Českomoravské vrchoviny, 16 km severovýchodně od Znojma. Od roku 1980 patří zámek Moravskému zemskému muzeu.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Přírodní park Jevišovka

Řeka Jevišovka se klikatí napříč územím Jevišovicka a po obou jejích březích se rozprostírá stejnojmenný přírodní park. Přírodní park Jevišovka je území rozlehlé více než 14 tisíc hektarů, tvoří jej lesy, zemědělské plochy a pastviny.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Vodní nádrž Jevišovice

Jevišovická přehrada je nejstarší přehradní nádrž na Moravě. Byla vystavěna v letech 1894-97 na ochranu proti záplavám a jako zásobárna vody pro cukrovar v Hrušovanech nad Jevišovkou.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Památník Kalich na vrchu Žalově – Jevišovice

V čase husitství byly Jevišovice baštou hnutí na Znojemsku, a proto na místním kopci Žalově byl vybudován pomník s typickým symbolem husitů-kalich.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.