Jevišovice

Malebné historické městečko, ležící severozápadně od Znojma na řece Jevišovce, je prý nejmenším městem na jižní Moravě. Žije zde více než tisícovka obyvatel, najdete tu jednu z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě a tři šlechtická sídla – dva zámky a jednu zříceninu.

Co musíte vidět v Jevišovicích

Nejznámější památkou je Starý zámek s expozicemi Moravského zemského muzea; k vidění je například hradní černá kuchyně, sbírky lidového nábytku a výstava pravěkých jeskynních maleb. Je-li někde Starý zámek, měl by existovat i Nový zámek; ten si můžete prohlédnout jen zvenčí, slouží jako domov důchodců. Volně přístupný je zámecký park s dvaadvaceti barokními sochami. Původně zdobily Loucký klášter ve Znojmě, do Jevišovic byly převezeny po jeho zrušení v rámci josefínských reforem.
 

Hrdina ze třicetileté války

V Jevišovicích se setkáte se jménem Louise Raduita de Souches, proslulého vojenského velitele, který za třicetileté války dokázal ubránit Brno proti mnohonásobné švédské přesile. Po úspěšném uhájení města jeho kariéra strmě stoupala až k hodnosti polního maršála a vojenského velitele Moravy. Jevišovické panství získal za věrné služby (a dobrou cenu) v roce 1649. Nedalekému poutnímu místu v Hlubokých Mašůvkách věnoval zázračnou sošku Panny Marie de Foi, pochován je v chrámu sv. JakubaBrně.
 

Z bludiště za Aničkou a pohádkovými sochami

S dětmi se Starému zámku rozhodně nevyhýbejte, expozice v Předzámčí jim ukáže, jak se žilo na Jevišovicku kdysi i nyní, nechybí ani staré zbraně, podkrovní bludiště nebo výběh koz a ovcí v hradním příkopu. K výletu láká muzeum kol ve vodní tvrzi v Boskovštejně, na okraji Jiřic u Moravských Budějovic objevíte dřevěnou rozhlednu Aničku. Dovede vás k ní meditační křížová cesta se čtrnácti zastaveními doplněná oddechovým areálem s lavičkami, dětským hřištěm a pohádkovými dřevěnými sochami.

Turistická informační centra


Vodní nádrž Jevišovice

Vodní nádrž Jevišovice

Jevišovice, Jihomoravský kraj
Starý zámek v Jevišovicích

Starý zámek v Jevišovicích

Jevišovice, Jihomoravský kraj
Přírodní park Jevišovka

Přírodní park Jevišovka

Jevišovice, Jihomoravský kraj