Jevišovice

Malebné historické městečko, ležící severozápadně od Znojma na řece Jevišovce, je prý nejmenším městem na jižní Moravě. Žije zde více než tisícovka obyvatel, najdete tu jednu z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě a tři šlechtická sídla – dva zámky a jednu zříceninu.

Co musíte vidět v Jevišovicích

Nejznámější památkou je Starý zámek s expozicemi Moravského zemského muzea; k vidění je například hradní černá kuchyně, sbírky lidového nábytku a výstava pravěkých jeskynních maleb. Je-li někde Starý zámek, měl by existovat i Nový zámek; ten si můžete prohlédnout jen zvenčí, slouží jako domov důchodců. Volně přístupný je zámecký park s dvaadvaceti barokními sochami. Původně zdobily Loucký klášter ve Znojmě, do Jevišovic byly převezeny po jeho zrušení v rámci josefínských reforem.
 

Hrdina ze třicetileté války

V Jevišovicích se setkáte se jménem Louise Raduita de Souches, proslulého vojenského velitele, který za třicetileté války dokázal ubránit Brno proti mnohonásobné švédské přesile. Po úspěšném uhájení města jeho kariéra strmě stoupala až k hodnosti polního maršála a vojenského velitele Moravy. Jevišovické panství získal za věrné služby (a dobrou cenu) v roce 1649. Nedalekému poutnímu místu v Hlubokých Mašůvkách věnoval zázračnou sošku Panny Marie de Foi, pochován je v chrámu sv. JakubaBrně.
 

Z bludiště za Aničkou a pohádkovými sochami

S dětmi se Starému zámku rozhodně nevyhýbejte, expozice v Předzámčí jim ukáže, jak se žilo na Jevišovicku kdysi i nyní, nechybí ani staré zbraně, podkrovní bludiště nebo výběh koz a ovcí v hradním příkopu. Na okraji Jiřic u Moravských Budějovic objevíte dřevěnou rozhlednu Aničku. Dovede vás k ní meditační křížová cesta se čtrnácti zastaveními doplněná oddechovým areálem s lavičkami, dětským hřištěm a pohádkovými dřevěnými sochami.

Starý zámek v Jevišovicích

Původní hrad, poprvé zmíněný v roce 1289, přestavěný do barokní podoby v první polovině 17. století Ludvíkem Raduitem de Souches, leží na jižním okraji Českomoravské vrchoviny, 16 km severovýchodně od Znojma. Od roku 1980 patří zámek Moravskému zemskému muzeu.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Vodní nádrž Jevišovice

Jevišovická přehrada je nejstarší přehradní nádrž na Moravě. Byla vystavěna v letech 1894-97 na ochranu proti záplavám a jako zásobárna vody pro cukrovar v Hrušovanech nad Jevišovkou.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Přírodní park Jevišovka

Řeka Jevišovka se klikatí napříč územím Jevišovicka a po obou jejích březích se rozprostírá stejnojmenný přírodní park. Přírodní park Jevišovka je území rozlehlé více než 14 tisíc hektarů, tvoří jej lesy, zemědělské plochy a pastviny.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Nový zámek v Jevišovicích – s celoročně přístupným parkem

Město Jevišovice leží v klidové rekreační oblasti na jižním okraji moravské části Českomoravské vrchoviny, 16 km severozápadně od Znojma. Nachází se zde dva zámky, Nový zámek a Starý zámek. Nový zámek je dnes využíván jako domov důchodců, celoročně otevřený je ale zámecký park.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Památník Kalich na vrchu Žalově – Jevišovice

V čase husitství byly Jevišovice baštou hnutí na Znojemsku, a proto na místním kopci Žalově byl vybudován pomník s typickým symbolem husitů-kalich.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Cyklotrasa po panství Raduit de Souches na Jevišovicku

Tématická cyklotrasa spojující přírodní krásy Jevišovicka s nejzajímavějšími místy panství slavného obránce Brna proti Švédům – Jeana Louise Raduita de Souches.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Interaktivní trasa po stopách Raduit de Souches napříč Jevišovickem

Mobilní průvodce pro samoobslužnou zábavnou projížďku Jevišovickem s úkoly formou hledání indicií a závěrečným testem a tajenkou. Navštívíte hlavní památky na velitele obrany Brna před Švédy r.1645, Raduit de Souches a dozvíte se o jejich historii formou textů, audia i videa, budete i trochu pátrat.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Letní kolonie netopýra velkého na Starém zámku v Jevišovicích

Na Starém zámku v Jevišovicích lze spatřit archeologické či umělecké sbírky. Areál skrývá i jedno tajemství. Na půdě zámecké kaple sídlí největší známá letní kolonie netopýra velkého na jihozápadní Moravě. Na prohlídkové trase lze nyní díky kamerovému přenosu pozorovat, co se v úkrytu odehrává.
Jevišovice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti

Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s obytňákem po nejzápadnějších výběžcích Znojemska! Čeká vás oblíbená rekreační oblast, jejímž srdcem je Vranovská přehrada, krásné hrady a zámky, skvělé koupání i gastronomické zážitky.
výlet po nejzápadnějších výběžcích Znojemska, Výlety za každého počasí

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti