ÚvodKalendář akcíKurzy a workshopyWorkshop Architektura interaktivně – renesance na Hradčanech a Malé Straně
Schwarzenberský palác, foto: Martin Bělohradský
Kurzy a workshopy

Workshop Architektura interaktivně – renesance na Hradčanech a Malé Straně

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Kurzy a workshopy v celé ČR.
Architektura interaktivně je název nového cyklu lektorovaných procházek, jejichž hlavním cílem je prezentace architektonických slohů a jejich tvarosloví s důrazem na zapojení samotných účastníků.
Přiblížíme vám zvláštnosti jednotlivých stylů a podle podle specifických prvků vás je naučíme od sebe rozeznávat. Na konci našeho cyklu budete schopni sami určit konkrétní sloh, včetně jeho časového zařazení. Procházka je určena všem aktivním zájemcům o architekturu, kteří nechtějí jen pasivně naslouchat výkladu průvodce a mají dobrou fyzickou kondici.

Renesance je mimořádným kulturním fenoménem, který se rozvinul v severní Itálii již v 15. století. Podstatou nového myšlení i umění se stal humanismus, jehož myšlenky se ovšem šířily rychleji než jeho hmotné projevy. A tak se s prvními renesančními stavbami u nás setkáváme až v 2. polovině 16. století, přičemž jejich velký rozkvět přináší až prostředí habsburského panovnického domu. Mimořádný vliv také u nás spolu s novým stylem získali jeho čelní průkopníci – italští umělci, kteří se zde mnohdy usadili natrvalo.

Na Hradčanech a Malé Straně se podíváme nejen na skvostné paláce šlechty (Martinický, Schwarzenberský, palác Pánů z Hradce), ale i na domy patricijské (Metychů z Čečova), měšťanské (dům U Zlaté labutě) a veřejné. Kromě samotné architektury zmíníme krátce i historii jednotlivých objektů. Zaměříme se především na dobové společenské aspekty, které ovlivnily podobu staveb i specifický charakter v dané oblasti. Účastníci procházky se například dozví, jakou roli sehrál v rozvoji renesanční architektury velký požár Malé Strany z roku 1541.

Nutná rezervace vstupenek předem.

Open Air koncert České filharmonie

Přijďte si užít neopakovatelnou atmosféru při vystoupení předního českého orchestru pod širým nebem! Ve středu 21.6. zahraje Česká filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Koncert na Hradčanském náměstí

Na programu koncertu budou skladby letošních jubilantů: B.Smetany, A.Dvořáka a L. Janáčka a další skladby českých autorů: Z. Fibicha, V. Nováka a J.Fučíka v nastudování dirigenta Petra Altrichtera
Praha, Praha

Agostino Carracci a Benátky

Národní galerie představí ve Schwarzenberském paláci od 20. února do 2. června počtem nevelký, ale umělecky nesmírně poutavý soubor rytin Agostino Carracci a Benátky.
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.
Praha 1, Praha

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .
Praha 1, Praha

Zahrady Pražského hradu – komentovaná vycházka

Využijte ojedinělé možnosti navštívit celý komplex hradních zahrad v doprovodu průvodce. Vycházka vás zavede do Jeleního příkopu, Královské zahrady, Rajské zahrady, zahrad Na valech a Na Baště. Během vycházky se seznámíte s historií, proměnami zahrad během staletí, uměleckou výzdobou a květenou.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
Praha 1, Praha

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Benedikta v klášteře Řádu bosých karmelitánů na Hradčanech

Kostel sv. Benedikta na Hradčanském náměstí byl zbudován kolem roku 1655 jako prostá stavba při klášteře barnabitů na místě staršího gotického kostela připomínaného v roce 1353 a upraveného koncem 15. století a přestaveného po požáru v roce 1541. Dnešní vzhled pochází z úprav v 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech – Muzeum paměti 20. století

Nárožní jednopatrový dům se sgrafitovou výzdobou v Kanovinické ulici na Hradčanech vznikal postupně od 16. století. Na přestavbě z roku 1666 se podílel významný architekt Carlo Lurago.
Praha 1, Praha

Zahrada Šternberského paláce v Praze

Šternberský palác na Hradčanském náměstí ukrývá ve své blízkosti malou, ale o to zajímavější romantickou zahradu.
Praha 1, Praha

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Host Restaurant

Host Restaurant na pražských Hradčanech nabízí vynikající kuchyni i výhled, pro který se vám odtud nebude chtít odejít.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Hostinec U Černého vola v Praze

Jednu z původních staropražských pivnic navštívíte na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu. Pivnice byla otevřena v roce 1965 a zachovala si svůj genius loci. Prostému historickému interiéru s vitrážemi vévodí starý „socialistický“ výčep, na kterém točí pověstně dobrého Kozla.
Praha 1, Praha