Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Hartmanice
"> "> hartmanice3.jpg "> adler.jpg "> vintir3.jpg "> hamizna1.jpg "> 332.jpg "> vintir1.jpg "> hotel5.jpg "> hotel4.jpg "> hotel3.jpg "> Nový obrázek.bmp "> ">
+ Přidat foto

Hartmanice

Šumavské horské město zažívalo podobně jako nedaleké Kašperské Hory svou zlatou éru během 14. století, kdy se v okolí těžilo zlato. Slavnou minulost připomíná pozdně gotický kostel sv. Barbory, patronky havířů, a zbytky štol v Černém lese, k nimž vás dovede naučná stezka Hamižná hora.

Horská synagoga v Hartmanicích láká na výstavu

Podobně jako přibližně šedesát dalších synagog na Šumavě a v Českém lese sloužila i hartmanická synagoga původnímu účelu jen do druhé světové války. V porovnání s jinými ovšem měla štěstí – nebyla vypálena ani zbourána, ale změnila se na truhlářskou dílnu a později skladiště. Dnes slouží jako muzeum, mapující soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, můžete si prohlédnout Šumavu na starých fotografiích a také originální fragmenty z původní budovy. Pořádá se tu řada přednášek, koncertů a besed.
 

Do Dobré Vody za Šimonem Adlerem

Dobrá Voda je maličká osada, položená v horských stráních vysoko nad Hartmanicemi, v místě s nádherným výhledem na Šumavu i Pošumaví. Jednou z místních zajímavostí je rodný dům Šimona Adlera, doktora filozofie, rabína, pedagoga a učence, který v roce 1944 zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Dům je upraven jako muzeum, věnované památce tohoto významného židovského rodáka. Část výstavních prostor představuje historii Hartmanic, nechybí ani ukázky tradičních šumavských řemesel a výstavy.
 

Šumavou po stopách sv. Vintíře

V Dobré Vodě můžete také navštívit poutní kostel sv. Vintíře s nádherným skleněným oltářem, kapli, v níž vyvěrá pramen s údajnými zázračnými účinky i Vintířovu kapličku a skálu na blízkém vrcholu Březník. Můžete se také vypravit po naučné stezceochranářskému koutku a dál kolem vrchu Hamižná, kde jsou dodnes patrné zarostlé jámy, takzvané pinky – pozůstatky po těžbě zlata. Zajímavé zážitky slibuje rybaření a kurzy muškaření na Otavě se zkušeným průvodcem.
Zobrazit celý popis

Aktuality z města

Zlatá a Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu
19. květen 2018 10:38

Zlatá a Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

Hartmanice
Na západě a jihu Čech vzniká ve spolupráci s Bavorskem Zlatá stezka pro pěší turisty. Povede od Tachova až do jižních Čech a kratší trasy ji propojí s Německem, kde zájem o pěší putování stále roste. Do systému se zapojí i málo známá Vintířova stezka na Šumavě u Hartmanic.
25.1.
Koncert na křištálové mísy

Koncert na křištálové mísy

Hartmanice, Šumava

Ubytování a restaurace