Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina Dolní Krušec u Hartmanic
Památky

Zřícenina Dolní Krušec u Hartmanic

Nad malou šumavskou vesnicí Dolní Krušec nedaleko Hartmanic najdete zříceninu kamenné stavby, které se říkalo Klause, a to pro vzhled jejího půdorysu a dalším znakům, díky kterým připomíná sakrální stavbu. Kdo stavbu financoval, kdo jí nechal vystavit? To se dodnes neví.
Někteří si naopak myslí, že s ohledem na lokalitu nešlo o sakrální stavbu, ale o hlídkové stanoviště zřízené v případě útoku nepřítele nebo v případě jiného nebezpečí.

S místem se pojí i legenda o poustevníkovi, za nímž lidé docházeli pro pomoc, jelikož měl léčitelské schopnosti. Poustevník jednou uslyšel medvědí bručení, našel poraděného medvěda, kterého vyléčil, a oddaný medvěd s ním poté žil v poustevně. Když poustevník zemřel, medvěd dlouho chránil jeho tělo. Když poustevníka konečně mohli lidé pohřbít, medvěd smutně chodil strážit poustevnu celou noc.

Stavbu najdete na kopci, který v minulosti musel poskytovat překrásný výhled na okolí, ale dnes je tento výhled zastínen vzrostlými stromy. Nicméně i při prohlídce samotného místa dbejte opatrnosti.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021