ÚvodAktualityZa Křižíkovými vynálezy zamiřte do šumavské Plánice
Rodný domek Františka Križíka
Kultura

Za Křižíkovými vynálezy zamiřte do šumavské Plánice

  • 28. července 2014
Plánice, městečko kousek od Klatov, jehož historie sahá až do poloviny 12. století, si na své proslavení musela počkat až do poloviny 19. století, kdy se v rodině místního ševce 8. července 1847 narodil největší český vynálezce František Křižík.

František Křižík vybudoval elektrárny a tím i rozsvítil mnoho českých měst a jeho vynálezy v oblasti elektrotechniky mu vynesly uznání celého světa. Mezi Křižíkovy vynálezy patří třeba oblouková lampa, vymyslel ale také Křižíkovu fontánu na pražském výstavišti a jeho zásluhou vznikala i elektrifikovaná železniční trať z Tábora do Bechyně.

František Křižík se narodil v rodině chudého ševce. V Plánici prožil dětství , studoval v Klatovech, poté přešel do Prahy na techniku. Studia nemohl dokončit a nastoupil do praxe k firmě Kaufmann vyrábějící  telegrafní a měřící přístroje. Pracovní zaměření firmy přivedlo Křižíka k železnici, soustředil se na telegrafní a zabezpečovací zařízení pro železnice.

Návštěva Světové výstavy v Paříži v roce 1878 přivedla Křižíka k problematice elektrického osvětlení. Vyrobil vlastní konstrukci obloukové lampy systému Piette – Křižík, která získala první cenu na mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži a byla patentována v Anglii, Paříži, USA, Německu a dalších zemích. Na začátku 80. let propagoval Křižík obloukovou lampu při různých slavnostních iluminacích, a protože podnikání bylo úspěšné, rozhodl se Křižík pro přestěhování firmy do Prahy – Karlína. K velkým zakázkám v této době patřilo elektrické osvětlení prezentační budovy pražského Žofína. Vybudoval elektrárny a městské osvětlení v četných městech jako Písek, Jindřichův Hradec, Žižkov, nebo Karlín.

V roce 1891 se uskutečnila v Praze Jubilejní výstava na památku 100. výročí první průmyslové výstavy v Praze. František Křižík patřil k předním pořadatelům i vystavovatelům, na výstavišti ve Stromovce zařídil osvětlení, postavil zde světelnou fontánu a vybudoval první elektrickou dráhu spojující výstaviště s Letnou. V 90. letech 19. století se zasloužil o zavedení elektrické tramvajové dopravy v Praze, když vybudoval dráhu Praha – Libeň – Vysočany a později také Praha – Královské Vinohrady – Žižkov, elektrické dráhy stavěl i v Plzni, v Bosně a Chorvatsku. V roce 1903 uvedl Křižík do provozu první meziměstskou elektrickou železnici v českých zemích mezi Táborem a Bechyní.

Hlavním lákadlem muzea je oblouková lampa

Oblouková lampa nebo více než sto let starý elektrický generátor jsou součástí interaktivní expozice v rodném domě Františka Křižíka v Plánici. Jedná se o venkovské stavení z 19. století, zachráněné před zkázou v roce 1955 státem, který je vykoupil od soukromé osoby a zajistil rekonstrukci. Expozice zde byla otevřena v roce 1957, poslední po velké rekonstrukci v roce 2010.

V místnosti, kde se František Křižík narodil, se dochovalo původní zařízení rodiny Křižíků, jako např. i nářadí, které Křižíkův otec v minulém století používal. Dále je v domku vystavena fotodokumentace Křižíkových vynálezů, mimo jiné i dokumentace l. elektromobilu, l. elektrické lokomotivy, světelné fontány a další. Z exponátů uvidíte např. dynamo, které Křižík vyrobil a které bylo instalováno v Čachrově, kde sloužilo k osvětlení 80 domků.

Vydejte se na výlet okolo Plánice

Kousek od muzea stojí barokní kostel sv. Blažeje. Říká se, že je postavený podle návrhů architekta K. I. Dienzenhofera, který v té době pracoval na poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Nicově a do Plánice si tak trochu „odskočil“. O Nicovu poblíž Plánice se říká, že je jednou z nejmenších vesnic na světě – je tu pár domů, fara a skvostný barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie, postavenýna prastarém mariánském poutním místě podle plánů K. I. Dienzenhofera. Poblíž najdete studánku s údajně léčivou mírně radioaktivní vodou, nad níž stojí kaplička. K dalším zajímavostem Plánicka patří zřícenina velké barokní sýpky v lese Maxberk a románská kamenná rotunda z doby kolem roku 1200 ve vesnici Zborovy.

Hrabě Ludvík Taaffe, příslušník starobylého irského šlechtického rodu Taaffe z Carlingfordu, si možná z nostalgie, možná natruc starousedlíkům nechal kolem roku 1840 v lese zvaném Prašivice poblíž Nalžovských Hor postavit kopii dávného rodového sídla, irského hradu Ballymote. Kolem umělé zříceniny postupně vyrostl lesní park s jezírkem a výletním altánem, objevíte tu i obřího kamenného draka, želvu a zbytky dalších přírodních soch.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Zborovech – bývalá románská rotunda Památky

Kostel sv. Jana Křtitele ve Zborovech – bývalá románská rotunda

Asi 15 km severně od města Sušice leží malá obec Zborovy. Turisté si zde mohou prohlédnout kostelík sv. Jana Křtitele, původně románskou rotundu z 12. století.

Poutní kostel v Nicově Památky

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk Památky

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce Kultura

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánici na Šumavě.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

6. 7.
Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Historické lokomotivy Elinka a Bobinka vás zvou na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně!

Další aktuality

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

První květnový víkend, konkrétně v sobotu 4. května 2024, zahájí šumavské horské středisko – Ski&Bike Špičák, letošní letní sezonu. Jako každoročně musí respektovat podmínky ochrany zdejší přírody (areál leží v CHKO Šumava), takže až do soboty 15. června se budou jeho brány otevírat jen o víkendech s jednou středeční výjimkou, a to 8. května 2024, kdy je státní svátek. Každodenní provoz pak zahájí od půlky června do půlky září.
Zážitky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na sobotu 4. května 2024 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
Památky, Plzeňský kraj

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.
Zážitky, Plzeňský kraj

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Kultura, Plzeňský kraj

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Památky, Plzeňský kraj

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Letní sporty, Plzeňský kraj

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Zážitky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Zážitky, Plzeňský kraj