Úvod > Co chcete dělat? > Poutní kostel v Nicově
Památky

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.
Nicovský poutní kostel Narození Panny Marie je jedním z vrcholných děl vynikajícího stavitele v období baroka K. I. Dientzenhofera. Kostel byl postaven na základech kostela z r. 1369 v těsné blízkosti zaniklého hradiště na objednávku jednoho z Martiniců, Adolfa Branalda, v letech 1717-1726.

Kostel má čtvercovou loď a nachází se v něm řada rokokových řezbářských prací z druhé poloviny 18. století. V předních nárožích jsou umístěny dvě věže, v zadní dvě sakristie s oratořemi v poschodí. Plastiky hlavního oltáře vzhlížejí ke skřínce nad oltářem, v níž je kopie pozdně gotické sochy Panny Marie nicovské. O sošce se vypráví legenda - po husitských válkách nechali Šternberkové (tehdy ještě farní gotický) kostel opravit a opatřit pro něj dřevěnou milostnou sošku Panny Marie s Ježíškem. V té době byla soška zázračně uchráněna před zkázou ohněm, který založili protikatolicky smýšlející nepřátelé. Mezi ně patřil Ondřej ze Šternberka i jeho bratr Ferdinand, kteří prý za trest zešíleli. 

Ve věži jsou zazděná románská podvojná okénka. Zhlédnout můžete i dřevěnou zlacenou gotickou sochu P. Marie z 2. poloviny 15. století. Za kostelem, v prostoru hřbitova, se nachází barokní márnice. ZA Před kostelem stojí památná více než 400 let stará chráněná lípa, jejíž stáří je větší než stáří kostela. Dalších 500 m západně od kostela najdte mariánskou kapličku, v níž je zázračná studánka s mírně radioaktivní vodou. 


 

 

Zobrazit více

Provozovatel

Městský úřad Plánice

Náměstí 180
340 34 Plánice
Tel.:
+420 376 394 103
Email:
muplanice@planice.cz
WWW:
www.planice.cz
GPS:
49,383211 13,499408
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Pošumaví
Město:
Plánice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
10.6.
31.12.
Útržky z Pošumaví

Útržky z Pošumaví

Plánice, Plzeňský kraj
11.6.
Open Air Libuše

Open Air Libuše

Klášter, Plzeňský kraj
11.6.
Dny Šumavského trojhradí

Dny Šumavského trojhradí

Rabí, Plzeňský kraj
12.6.
Tahanice o Terezku

Tahanice o Terezku

Rabí, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel – Restaurant Pavlíček

Hotel – Restaurant Pavlíček

Plánice, Plzeňský kraj
Sport Pension Santa Fé

Sport Pension Santa Fé

Plánice, Plzeňský kraj
Statek česká lípa

Statek česká lípa

Klatovy, Plzeňský kraj
Penzion Brusinka

Penzion Brusinka

Mochtín, Plzeňský kraj