Úvod > Co chcete dělat? > Poutní kostel v Nicově
Památky

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.
Nicovský poutní kostel Narození Panny Marie je jedním z vrcholných děl vynikajícího stavitele v období baroka K. I. Dientzenhofera. Kostel byl postaven na základech kostela z r. 1369 v těsné blízkosti zaniklého hradiště na objednávku jednoho z Martiniců, Adolfa Branalda, v letech 1717-1726.

Kostel má čtvercovou loď a nachází se v něm řada rokokových řezbářských prací z druhé poloviny 18. století. V předních nárožích jsou umístěny dvě věže, v zadní dvě sakristie s oratořemi v poschodí. Plastiky hlavního oltáře vzhlížejí ke skřínce nad oltářem, v níž je kopie pozdně gotické sochy Panny Marie nicovské. O sošce se vypráví legenda - po husitských válkách nechali Šternberkové (tehdy ještě farní gotický) kostel opravit a opatřit pro něj dřevěnou milostnou sošku Panny Marie s Ježíškem. V té době byla soška zázračně uchráněna před zkázou ohněm, který založili protikatolicky smýšlející nepřátelé. Mezi ně patřil Ondřej ze Šternberka i jeho bratr Ferdinand, kteří prý za trest zešíleli. 

Ve věži jsou zazděná románská podvojná okénka. Zhlédnout můžete i dřevěnou zlacenou gotickou sochu P. Marie z 2. poloviny 15. století. Za kostelem, v prostoru hřbitova, se nachází barokní márnice. ZA Před kostelem stojí památná více než 400 let stará chráněná lípa, jejíž stáří je větší než stáří kostela. Dalších 500 m západně od kostela najdte mariánskou kapličku, v níž je zázračná studánka s mírně radioaktivní vodou. 


 

 

Zobrazit více

Provozovatel

Městský úřad Plánice

Náměstí 180
340 34 Plánice
Tel.:
+420 376 394 103
Email:
muplanice@planice.cz
WWW:
www.planice.cz
GPS:
49,383211 13,499408
 
Region:
Šumava
Oblast:
Šumava
Město:
Plánice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
10.6.
31.12.
Útržky z Pošumaví

Útržky z Pošumaví

Plánice, Šumava
11.5.
29.12.
Krása zrakům ukrytá

Krása zrakům ukrytá

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
1.5.
31.10.
Venkovní pátrací hra Za tajemstvím sv. Jana

Venkovní pátrací hra Za tajemstvím sv. Jana

Nepomuk, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Sport Pension Santa Fé

Sport Pension Santa Fé

Plánice, Šumava
Statek česká lípa

Statek česká lípa

Klatovy, Šumava
Penzion Brusinka

Penzion Brusinka

Mochtín, Šumava