!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Poutní kostel v Nicově

Poutní kostel v Nicově

Památky
Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.
Nicovský poutní kostel Narození Panny Marie je jedním z vrcholných děl vynikajícího stavitele v období baroka K. I. Dientzenhofera. Kostel byl postaven na základech kostela z r. 1369 v těsné blízkosti zaniklého hradiště na objednávku jednoho z Martiniců, Adolfa Branalda, v letech 1717-1726.

Kostel má čtvercovou loď a nachází se v něm řada rokokových řezbářských prací z druhé poloviny 18. století. V předních nárožích jsou umístěny dvě věže, v zadní dvě sakristie s oratořemi v poschodí. Plastiky hlavního oltáře vzhlížejí ke skřínce nad oltářem, v níž je kopie pozdně gotické sochy Panny Marie nicovské. O sošce se vypráví legenda - po husitských válkách nechali Šternberkové (tehdy ještě farní gotický) kostel opravit a opatřit pro něj dřevěnou milostnou sošku Panny Marie s Ježíškem. V té době byla soška zázračně uchráněna před zkázou ohněm, který založili protikatolicky smýšlející nepřátelé. Mezi ně patřil Ondřej ze Šternberka i jeho bratr Ferdinand, kteří prý za trest zešíleli. 

Ve věži jsou zazděná románská podvojná okénka. Zhlédnout můžete i dřevěnou zlacenou gotickou sochu P. Marie z 2. poloviny 15. století. Za kostelem, v prostoru hřbitova, se nachází barokní márnice. ZA Před kostelem stojí památná více než 400 let stará chráněná lípa, jejíž stáří je větší než stáří kostela. Dalších 500 m západně od kostela najdte mariánskou kapličku, v níž je zázračná studánka s mírně radioaktivní vodou. 


 

 

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
4.4.
Velikonoční jarmark v Nepomuku - odloženo

Velikonoční jarmark v Nepomuku - odloženo

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
25.4.
Otvíráme Nepomuk

Otvíráme Nepomuk

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
15.5.
17.5.
Nepomucká pouť

Nepomucká pouť

Nepomuk, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí