Úvod > Kalendář akcí > Léto s Bechyňkou – nostalgické jízdy historickým vláčkem Elinka

Léto s Bechyňkou – nostalgické jízdy historickým vláčkem Elinka

Kdy 15. červen 2019 - 15. září 2019 Historické a vojenské akce
Vyražte na výlet historickým Křižíkovým vlakem z roku 1903 zvaným Elinka. Nebo lokomotivou Bobinka. Celé léto probíhají o víkendech nostalgické jízdy.
Jízdy historickými vláčky po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně. Jízdy historických vlaků probíhají od 15. 6. do 15. 9. 2019.

Na vybraných pravidelných spojích jezdí každou sobotu, neděli a o státních svátcích historická souprava s Bobinkou (směr Tábor – Bechyně s odjezdem z Tábora: v 9:06, v 11:06, v 13:06, v 15:06; směr Bechyně – Tábor s odjezdem z Bechyně v 10:03, v 12:03, v 14:03, v 16:03). Jízdné: běžný tarif ČD, jízdní kola se v těchto vlacích nepřepravují.
 

Termíny letošních jízd

 • 15. 6. slavnostní zahájení v Bechyni
 • 5., 13. a 27. 7.
 • 10. a 24. 8.
 • 7., 14. a 15. 9.
 
 • směr Tábor – Bechyně s odjezdem z Tábora vždy v 9:39 a 13:39
 • směr Bechyně – Tábor s odjezdem z Bechyně vždy v 11:24 a 15:24

Jízdné: dospělí jednosměrné 1. třída – 200 Kč, dospělí jednosměrné 2. třída – 180 Kč, děti 6–15 let jednosměrné 1. třída – 100 Kč, děti 6–15 let jednosměrné 2. třída – 80 Kč, děti do 6 let (bez nároku na místo) – zdarma, jízdní kola se nepřepravují, 1. třída je v Elince označena jako 2. třída a 2. třída jako 3. třída

Rezervace: Je povinná pouze pro vlaky s Elinkou (z důvodu omezené kapacity vlaku, místo lze rezervovat v kterékoliv pokladně ČD nejdříve však 60 dnů před odjezdem vašeho vlaku).
 

Bechyňská železnice Františka Křižíka

Na sklonku 19. století padl verdikt zřídit mezi Táborem a Bechyní železniční dráhu. Zásluhou „českého Edisona“, Františka Křižíka, byla tehdy prosazena její elektrifikace. O pár let později, v roce 1903, tak mohla zahájit svůj provoz vůbec první elektrifikovaná dráha na území celého Rakouska-Uherska.

Nenechte se mýlit, tímto prvenstvím tu technické zajímavosti nekončí. Již na začátku trati v Táboře bylo při budování nejdříve potřeba přemostit řeku a vznikla zde také elektrárna, která dráhu zásobovala proudem. O tom, že Křižíkova elektrická dráha byla opravdu výjimečná, svědčí i fakt, že jí byly povoleny úlevy. A tak tu zatáčky mohou mít menší poloměr a trať vede terénem se sklonem až 35 promile.

A ještě jedna perlička na vás čeká v Bechyni. Sem byla dráha prodloužena až o něco později, v roce 1928, a to díky mostu s poetickým názvem Duha.

Z technického hlediska se dala Bechyňka přirovnat k malému zázraku. Železniční vagóny byly osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách. Na svoje dílo mohl být František Křižík právem pyšný a jistě také byl, když řekl: „Výstavbou bechyňské dráhy chtěl jsem dokázat, že český člověk umí tolik, co jiní a někdy i mnohem více“. Bechyňka zůstává v provozu dodnes, v letní sezóně se zde konají oblíbené nostalgické jízdy.

Součástí Léta na Bechyňce je i výstava o železniční trati Tábor–Bechyně a historických vozidlech, doplněná modelovým kolejištěm Pavla Kohoutka v Městském muzeu v Bechyni.
 

Naučná stezka Bechyňka

České dráhy ve spolupráci s partnery VUZ a Railreklam pro vás připravily Naučnou stezku Bechyňka. NS mapuje nejenom historii tratě, zajímavé osobnosti a lokomotivy, které na trati jezdí nebo jezdily, ale také zajímavá turistická místa, která můžete navštívit.

Tabule NS najdete na těchto stanicích a zastávkách:
 • 1 - železniční stanice Tábor, nástupiště Bechyňky
 • 2 - železniční zastávka Horky u Tábora
 • 3 - železniční stanice Slapy
 • 4 - železniční stanice Malšice
 • 5 - železniční zastávka Třebelice
 • 6 - železniční zastávka Bechyňská Smoleč
 • 7 - železniční stanice Sudoměřice u Bechyně
 • 8 - železniční stanice Bechyně (park)
 • 9 - železniční stanice Bechyně (remíza - tabule bude teprve instalována)
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 6. 2019