Úvod > Aktuality > Sousedské slavnosti Zažít město jinak rozproudí život v ulicích Prahy

Sousedské slavnosti Zažít město jinak rozproudí život v ulicích Prahy

Vydáno 14. září 2018 Zážitky
Městské čtvrti plné lidí, kultury, sportu a místního jídla! Tak budou během soboty 15. září vypadat mnohá místa po celé Praze, která se letos ponesou v duchu tématu Město snů. K akci se přihlásilo 71 míst v Praze.

Živá uliceUlice jako místo pro muzikanty, divadlo, hovory se sousedy nebo volně pobíhající a hrající si děti. I letos utichne na mnoha místech provoz, město se naladí na tempo chodců a cyklistů a ožije pod vlivem aktivit jeho obyvatel. To a mnoho dalšího slibuje další ročník sousedsých slavností Zažít město jinak, které vychází z myšlenky Dne bez aut a Evropského týdne mobility, v jehož rámci se otevírají ulice a bulváry pro odpočinek, kulturní zážitky, posezení, chůzi či jízdu na kole.

Slavnosti každým rokem nabírají na velikosti. Zatímco v prvních ročnících probíhaly vždy na jednom místě, dnes došlo k výraznému posunu, kdy je akce rozšířena na celou Prahu. Na oživení ulic se podílí desítky místních organizací, spolků, sdružení a podniků. Na slavnosti bude možno narazit na 71 místech ve městě. Slavnosti se každoročně konají vždy třetí víkend v září, v letošním roce v sobotu 15. září 2018.
 

Programové tipy na sobotu

zažít město jinakPročetli jsme programy všech pražských lokalit a vybrali ty akce, které by podle nás byla škoda minout. Program všech lokalit najdete na webových stránkách zazitmestojinak.cz.

Kam zajít v samém centru města? Praha 1 láká Kampu, kde budou od 14 do 18 hodin k vidění staré fotky z Malé Strany a od 18 do 21 si zde užijete oheň a opékání buřtů. V Mostecké ulici se bude koštovat pivo, na Petrském náměstí bude probíhat výměna řízků (rostlin), výpěstků i semínek a v Soukenické si zahrajete na téměř zapomenuté hudební nástroje.

Praha 2 svým obyvatelům nabídne tradiční mexickou slavnost „La Calle Mexicana” v Americké ulici,  děti nadchne slizový workshop v Londýnské 38, kávový triatlon se odehraje v Lublaňské od 13 do 15:15 hodin a sametové posvícení pořádá od 17 do 18 hodin Náplavka. Nejširší program mají na plánu Nuselské schody, kde bude Divadlo Na Fidlovačce hrát pro děti (10 - 19), bezdomovec Robert z týmu Pragulic si pro vás nachystal od 15 do 17 prohlídku a od 10 do 19 bude dostupné také kadeřnictví na ulici "Nové háro".

zažít město jinak nuselské schodyAni Praha 3 nezůstává pozadu. Nejvíc zábavy si užijete na ulici Biskupcova, kde se ve 14 hodin odehraje divadlo 20 000 židů pod mořem (improvizované divadlo pro děti), v 18:30 proběhne Underground Comedy (stand-up show) a v 19:15 slam poetry. Náměstí barikád nabídne koncert na střeše kostela a na Jarově najdete v 15:30 koutek thrash vyšívání.

Největší městská část Praha 4 chystá hlavní bod sousedských slavností Zažít město jinak do Podolské ulice v Podolí. Zde se odehraje v 10:00 historická procházka, v 11:20 je na plánu vyhlášení soutěže o nejlepší buchtu Podolí, od 14:00 si poslechnete koncert Václava Neckáře a v 15:50 začíná tvořivá dílnička se seniory. Ale ji další místa "na čtyřce" budou mít svůj program. Například ulice Jihlavská vyhlašuje ve 13:00 soutěž v rychlosti pití piva, park Michelská (ulice Na Rolích) láká od 14:00 na výstavu historických fotek Michle, bylinkářský koutek i amatérskou kynologickou soutěž. Na Lhotce proběhne ve 20:30 letní kino: Poesie industrie.

zažít město jinak2Praha 5 chystá na Dívčích hradech od 12:00 hudbu raného klasicismu – hraje smyčcová komorní sestava Barrandova. V Hlubočepích proběhne ve 13:00 Pocta bramboře – soutěž o nejlepší lahůdku z brambor. Kavárna co hledá jméno nabízí od 9 do 20:00 polaroidový miniworkshop.

Praha 6 bude mít dva opěrné body sousedských slavností, a to na Břevnově a v kampusu Dejvice. Na Břevnově se můžete těšit například na Pomazanici – soutěž o nejlepší pomazánku (od 13 hodin), běh do schodů (14:15), výpravu na střechu polikliniky s architektem či soutěž pro psy. Kampus Dejvice představí stánek cosplayerů (13 – 22), exhibiční zápas Juggerů (16–16:30), robotického barmana anebo vesmírnou interaktivní dílnu.

zažít město jinak3Praha 7 chystá v Jirečkově ulici premiéru stand-up comedy “Celá Letná už to ví”, v parku Tusarova bude od 16:00 hrát klavírní virtuos Petr Ožana a poběží se zde Mrkvothon – štafetový běh s mrkví. Podchod pod Hlávkovým mostem se stane dílnou pro výrobu lampionů v 15:30 a v 17:00 odtud vyjde lampionový průvod. Strossmayerovo náměstí ukáže, jak žijí včely na Praze 7. Jejich příběh se dozvíte od 14 do 17:30 hodin, pod názvem Zažít včely jinak.

V Dolních Chabrech v Praze 8 se poběží orientační běh, Horovo náměstí nabídne Tibet v Libni, v ulici Hrubého můžete od 15:00 do 16:00 navštívit kurz řezání skleniček či sousedský minikurz argentinského tanga od 16:00 do 17:00. Kasárna Karlín nabídne výstavu výstava Arrival City: Co se stane s městským prostorem, když jej začnou využívat nově příchozí obyvatelé z různých koutů světa? O proměnách pražských sídlišť pod vlivem migrace především ze zemí východní Evropy. V Křižíkově ulici se budou číst pohádky a od 13:00 čeká příchozí rozhlasové čtení Jirouse, Hrabala, Seiferta. Ulice Osinalická přichystala prvorepublikové tržiště, kde se platí dobovými bankovkami, o které můžete soutěžit v kuličkách, káče, tínkách nebo panáku. Dále se těšte na focení a projížďky ve veteránech či na historický fotoateliér.

zažít město jinakI další městské čtvrti se připojují se svou "troškou do mlýna". Na Praze 9 v ulici Kovářská se chystá turnaj ve vrchcábech. Praha 10 nachystala na Zahradním městě od 15:00 procházku s Prahou neznámou. V ulici Petrohradská 13 objevíte od 16 do 20 performativní kadeřnictví. Náměstí Svatopluka Čecha nabídne od 16 do 17 komentovanou prohlídku kostela s návštěvou kostelní střechy a od 20:30 do 22:00 večerní kino na schodech: Přežít svůj život, poté ohýnek a opékání buřtů.

Praha 13 Nové Butovice, ulice Seydlerova pořádá v 18:00 workshop kubánské Salsy. V Praze 15 určitě navštivte Hostivařskou ulici! Od 12 do 18 se zde koná výstava zvířat (ulice U Břehu), od 14:00 lekce swingu a mezi 14:00 a 18:00 zjistíte, co umí kanálová šablona – objevíte tisk poklopem kanálu.
Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Pragulic - prohlídky Prahy s bezdomovci

Pragulic - prohlídky Prahy s bezdomovci

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví. S lidmi z ulice můžete vyrazit na několik tematických tras nebo vyzkoušet zážitkový program "24 hodin bez domova".

Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce (původně Tylovo divadlo v Nuslích, později též Hudební divadlo v Nuslích) funguje od roku 1921, kdy bylo poprvé otevřeno.

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Na místě bývalé truhlárny se podařilo vytvořit netradiční kavárnu, kde najdete mnohem víc než výběrovou kávu a domácí dobroty. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste v centru města.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Zažít město jinak - sousedské slavnosti v Praze

Zažít město jinak - sousedské slavnosti v Praze

Sousedské slavnosti Zažít město jinak promění 75 míst po celé Praze. Díky 14. ročníku sousedské slavnosti Zažít město jinak. Sousedé a kolemjdoucí si tak mohou např. na ulici dopřát kávu či domácí štrůdl, posedět a pohovořit s přáteli či zhlédnout místní divadlo anebo posedět u letního kina.