Úvod > Aktuality > Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Vydáno 26. února 2018 Příroda
Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahých lesů a hor jihovýchodní Asie? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit na výstavu orchidejí v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na některou výstavu kamélií do Kroměříže nebo Rájce nad Svitavou.
Mimo to vás určitě potěší výstava Předjaří v Královské zahradě na Pražském hradě anebo historické interiéry hradů a zámků vyzdobené záplavou květů, které nabízejí tradiční hradní a zámecké květinové výstavy na začátku jara.
 

Krása orchidejí ve skleníku Fata Morgana

Vzácná orchidejFascinují vás orchideje? Nechte se okouzlit jejich křehkou krásou a rafinovanými tvary na nejočekávanější akci letošní sezony – výstavě tropických orchidejí v trojské botanické zahradě. Těšit se můžete jak na krásné zástupce vzácných přírodních druhů, tak i na nenáročné hybridy, jež dlouhodobě vládnou žebříčkům oblíbenosti pokojových rostlin. Na pozadí zelených expozic vyniknou originální květinová aranžmá v asijském stylu. Ta již tradičně připravují studenti z České zahradnické akademie Mělník. Výstava se koná od 2. do 25. března, otevřeno bude denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný víkendový program, aranžovací workshop, poradna našich odborníků i prodej rostlin. Vstupné stojí 150 korun, senioři a studenti zaplatí 75 korun.
 

Květy krátkých dnů v Liberci

OrchidejBotanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, nyní ve svých sklenících předvádí nejvzácnější tropické rostliny, zejména orchideje. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice. Za exkluzivní podívanou lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné. Třetím lákadlem je expozice bonsají pro interiéry, což je specialita botanické zahrady. Letos je vystaveba i nejkrásněji tvarovaná bonsaje ze sbírky, již 98 let stará oliva evropská. V botanické zahradě je otevřeno každý den od 8:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 140 korun.
 

Předjaří v Královské zahradě

Pražský hradŠestý ročník výstavy z cyklu Předjaří na Pražském hradě se bude konat v Empírovém skleníku v Královské zahradě od 16. do 25. března 2018. Výstava Předjaří na Pražském hradě u příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky bude věnována péči státu o umělecké sbírky Pražského hradu na příkladu osudu tapisérií a gobelínů, jejich restaurování a využití ve výzdobě společenských prostorů. Ojedinělé spojení tkaných obrazů a přirychlených květin jistě vyvolá efemérní prožitky v každém z návštěvníků této oblíbené akce. Otevřeno bude denně od 10 do 16:30 hodin, vstupné je za 20 korun.
 

Kamélie dell´arte v Kroměříži

KamélieCibuloviny a typické jarní květiny uvidíte také v Kroměříži, kde nedávno začala výstava kamélií. Ta zde potrvá až do 25. března a jako každý rok i letos symbolicky zahajuje návštěvnickou sezonu v Květné zahradě.V letošním roce je výstava kamélií dána do souvislosti s divadelním prostředím – představením Commedie dell´arte. Tato spojitost odkazuje k hercům předního evropského divadla Comédie-Française, kteří ve své době udávali směr módy – nosili na kabátě bílý kaméliový květ. Bohatě kvetoucí a více než sto let staré kamélie se skrývají před rozmary počasí ve Velkém a Palmovém skleníku. Palmový skleník je instalován jako série obrazů z Commedie dell´arte, zatímco Velký skleník je letos komponován jako protiváha. Stává se jedním velkým divadelním jevištěm a právě do něj bude z velké části soustředěn doprovodný kulturní program: v neděli 4. března proběhne komentovaná prohlídka výstavy, v sobotu 10. března divadelní improvizace na motivy komedie dellʼarte či 24. března koncert La festa - renesanční a barokní hudba s květinovou detektivní zápletkou.

Při návštěvě Kroměříže ale můžete nahlédnout i do obnovené Holandské zahrady pod širým nebem. Právě v ní se kdysi vzácné cibulovité rostliny, dovezené z Holandska, pěstovaly. Dnes už narcisy, tulipány a hyacinty nejsou takovou vzácností jako ve druhé polovině 17. století, ale zahrada s Neptunovou fontánou, obnovenou podle starých rytin, rozhodně vzácná je.
 

Výstavy květin v Rájci, v Lysicích a v Třeboni

Zámek Rájec nad SvitavouKvetoucí kamélie si prohlédnete také na zámku v Rájci nad Svitavou, kde se od února do 31. března všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Od 9. do 18. března pak kvetoucí keře kamélií společně s dalšími květinami vyzdobí historické místnost soukromých a hostinských apartmánů prvního patra zámku. V období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Do zahradnictví můžete nahlédnout denně kromě pondělí od 9 do 15 hodin a samozřejmě si tu můžete koupit i kamélie, od maličkých rostlinek až po urostlé keříky.

AmarylisO zámecké květinové výstavy nebudete ochuzeni ani začátkem jara; už v sobotu 24. března začne v zámeckých interiérechLysicích tradiční výstava jarních květinových vazeb, tentokrát s názvem Jaro na lysickém zámku v barvách trikolóry. Potrvá do velikonočního pondělí 2. dubna 2018. Letos se výstava věnuje poctě výročí vzniku republiky, zámek bude vyzdoben v barvách bílé, modré a červené. V termínu 24. 3. 2018 až 2. 4. bude otevřeno denně, včetně Velikonočního pondělí od 10:00 do 16:00 hodin. V pondělí 26. 3. však bude zavřeno.

V dubnu se rozjedou jarní výstavy naplno, jednou z prvních je v sobotu 7. dubna výstava Amarylis na zámku Třeboň. Oblíbenou akci v Třeboni doplní v sobotu 14. dubna jednodenní květinové trhy s bohatým doprovodným programem, na prohlídku zámecké výstavy budete mít čas do 15. dubna 2018.
Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Výstava Kaméliev Květné zahradě v Kroměříži - Kamélie mezi živly

Výstava Kaméliev Květné zahradě v Kroměříži - Kamélie mezi živly

V rámci výstavy Kamélie mezi živly si nenechejte ujít bohatý doprovodný program.

Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec

Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec

Botanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice.

Předjaří na Pražském hradě: Proměny Královské zahrady

Předjaří na Pražském hradě: Proměny Královské zahrady

Od pátku 1. do neděle 10. března 2019 se uskuteční již sedmá výstava Předjaří na Pražském hradě. Jejím tématem je minulost a přítomnost Královské zahrady, tedy výstava po způsobu o zahradě na zahradě.