Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Toulky s karavanem po Vysočině

Toulky s karavanem po Vysočině

Na pomezí mezi Čechami a Moravou najdete Českomoravskou vrchovinu. Kraj Vysočina okouzlí své návštěvníky svým nedotčeným přírodním bohatstvím, čistým životním prostředím i množstvím historických památek. Kraj je skvěle dostupný ze všech koutů – protíná ho hlavní dopravní tepna, dálnice D1. A co na naší trase všechno navštívíte? Třeba tradiční české sklo, poutní místo u Žďáru nad Sázavou či western park Šiklův mlýn.

Tradiční sklářské řemeslo z Vysočiny

Tak jako ve všech horských a podhorských oblastech i na Vysočině se daří sklářské výrobě. Sklárna v Karlově se pod vedení prof. Jaroslava Svobody věnuje výrobě ručně tvarovaného hutního skla. Pokud ji chcete navštívit, je nutné si exkurzi předem objednat. Návštěva je možná ve všední dny od 8:00 do 15:00 a v sobotu od 9:00 do 14:00.

Chcete-li vidět skláře při jejich práci, je nutné prohlídku absolvovat každý pracovní den do 13:00 hodin, což doporučuji. Vidět celý proces vzniku například vázy stojí skutečně za to, protože pozorovat, jak se v peci taví sklo a pak se pomocí píšťaly tvaruje je nezapomenutelný zážitek. A navíc, po předchozí objednávce si to můžete i sami zkusit pod vedením sklářského mistra. Získáte tak originální suvenýr z výletu a nezapomenutelný zážitek.
 

Na oběd do mlýna

Tálský mlýnKdyž pojedete z Karlova na Žďár nad Sázavou, uvítá vás po pravé straně obrovská vodní plocha – Pilská nádrž. Její okolí prošlo mohutnou revitalizací a dnes je oblíbeným rekreačním centrem nejen obyvatel Žďáru. Břehy nádrže lemuje cyklostezka a na břehu najdete i dětská hřiště. Kolem nádrže máte hned několik možností, kde se ubytovat či se dobře najíst.

Určitě vás zaujme nabídka Tálského mlýna. Stylový hotel s hostincem u hráze prošel rekonstrukcí a pod vedením nových majitelů vzkvétá. V hostinci vaří z místních surovin, ryby berou třeba u Kinských, kterým patří i žďárský zámek.  
 

Vysočinou na kole, inline bruslích i za sochami Michala Olšiaka

cyklistéNa Vysočině sportu přejí – kraj je protkán mnoha značenými cyklotrasami a cyklostezkami. Velké oblibě se těší například devítikilometrová trasa vedená po bývalé vlakové dráze, která propojuje Sázavu a Přibyslav. Ačkoliv jsme na vrchovině, jejich převýšení rozhodně s menší pomocí zvládnou i děti.

Ty k výletu určitě nalákáte třeba hrou od destinační agentury Koruna Vysočiny. Při ní objevujete sochy místního rodáka, sochaře Michala Olšiaka. Děti u nich sbírají razítka a až arch zaplní, získají v infocentru malý dárek. V okolí Žďáru nad Sázavou je jich celkem dvacet, jsou v obcích, městech, ale i volně v přírodě.
 

Perla Žďárska – kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Skutečnou perlou Žďáru nad Sázavou je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře od Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Zblízka bohužel tolik nevynikne jeho umělecké dílo, avšak při leteckých záběrech se všem tají dech. Celý areál má tvar pěticípé hvězdy a přímo v jejím středu trůní kostel. Není divu, že poutní kostel je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud máte rádi tajemno, nadchne vás zdejší magická symbolika čísla pět. Toto číslo se objevuje opakovaně i v mnoha prvcích stavby – areál je přístupný pěti vchody, v chrámu se nachází pět kaplí s pěti oltáři. Ambit okolo chrámu má půdorys deseticípé hvězdy a je prolomen pěti branami. Prohlídku areálu si prosím dopředu zarezervujte.  

To však není jediná Santiniho stavba na Žďársku. Geniální architekt je tu podepsán pod více stavbami – třeba kostela Navštívení Panny Marie v Obytčově, hostince ve tvaru W v Ostrově nad Oslavou či dalších kostelů, třeba toho sv. Petra a Pavla v nedaleké Horní Bobrové či kostela sv. Václava ve Zvoli. Nejen tyto stavby spojuje Santiniho cyklotrasa.
 

Zábava pro celou rodinu v Šiklandu: western, offroad i strašidla

Ve Zvoli nad Pernštejnem kromě Santiniho kostela také najdete největší přírodní zábavní park v České republice – Šikland. Z prvního westernového městečka v Česku – Šiklova mlýnu vznikl postupem času areál, kde se zabaví celá rodina. Jeho součástí je třeba přírodní aquapark nebo offroad dráha. Udětí je oblíben strašidelný zámek Draxmooore v Dolní Rožínce (3 km od areálu). Samozřejmostí je také několik restaurací no a pak samotné westernové městečko.

Resort nabízí několik typů ubytování – nechybí hotel či mobilní domy a myslí tu i na kempaře s karavany, obytkami i vlastními stany, jež se mohou ubytovat v kempu. Ten se rozkládá na několika pozemcích rozdělených do kaskád. Hlavní kemp – Central kemp se sociálním zařízením, občerstvením i prodejnou základních potravin a drogerie najdou hned vedle městečka. V něm najdete i půjčovnu sportovního vybavení a informační kancelář. Druhá část je za aquaparkem a z třetí části kempu (určené spíše pro nenáročné zákazníky s dobrodružnou povahou) máte krásný výhled na přilehlé pastviny.