Štětí

Město Štětí leží na pravém řeky Labe, nedaleko Litměřic a přes řeku téměř sousedí s Roudnicí nad Labem. Štětí tvoří vlastní město a devět vesnic – Brocno, Čakovice, Hněvice, Chcebuz, Počeplice, Radouň, Stračí, Újezd a Veselí. Jméno Štětí je odvozováno od staročeského výrazu "ščetie", který označoval kůly zaražené do bažinatého terénu jako podklad pro svrchní stavbu. V něm mají původ i slova štět, štětka, apod.
štětíMěsto Štětí leží v krajině Českého středohoří, která patří k nejstarší sídelní oblasti v Čechách. Archeologické nálezy dokazují, že úrodné Polabí bylo souvisle osídleno od mladší doby kamenné, neolitu, tedy již před 6 – 7 tisíci lety, kdy se na našem území nacházejí doklady zemědělství. Z té doby pocházejí nálezy sekeromlatů, broušených kamenných seker s otvorem pro topůrko, které byly objeveny při výstavbě papírny v 50. letech. Rozsáhlý tovární komplex leží v těsné blízkosti města.

štětíNejvýznamnější štětskou památkou je kostel sv. Šimona a Judy. Stál zde již ve 14. století, o jeho podobě však nejsou žádné zprávy. Roku 1784 byl při velké povodni zničen a o rok později zcela nově přestavěn. Uvnitř je vyzdoben freskami známého malíře Josefa Kramolina, umělecky vyřezávané lavice pocházejí z kostela sv. Františka v Praze. Na území Štětí najdete množství geologicky, botanicky i zoologicky zajímavých míst. Východně a severně od města se zdvihá svah, tvořený vápencovými usazeninami druhohorního mělkého moře. Tímto svahem začíná Dokeská pahorkatina. Na jeho hraně při cestě do Čakovic byla nedávno vyhlášena evropsky významná lokalita Přírodní památka Bílé stráně u Štětí. Blízko Radouně se nalézá přírodní památka Radouň, kde roste chráněný Vstavač vojenský. Východně od Stračí začínají rozsáhlé lesy, plné borůvčí a pískovcových skal, s hojností zvěře. Odtud, přes Brocno, Chcebuz, Újezd a Veselí vede západní hranice CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Sem patří například nedaleká jeskyně Mordloch, skalní útvar Sedm chlebů a reliéf Had a Netopýr u Radouně.

Krásný rozhled do kraje skýtá vrch Špičák (281 m) nad Štětím, který vznikl ve třetihorách. Z vrcholu je vidět nedaleký Říp, vápencový vrch Sovici, oblouk Českého středohoří, kopce Kokořínska, Liběchov a Mělník. Dozvědět se více o krajině, přírodě a historii Štětí lze na 21 zastaveních Naučné putování loupežníka Štětky.

Turistická informační centra


Akce ve městě Štětí

Štětský sraz Trabantů a dalších veteránů

Pohodový sraz majitelů Trabantů a dalších veteránů.
Štětí, Ústecký kraj

Aktivity ve městě Štětí

Skalní útvar Sedm chlebů na Kokořínsku

Sedm chlebů je pískovcová formace v oblasti Kokořínska. Název je odvozen od formace, která připomíná sedm na sobě postavených bochníků.
Štětí, Ústecký kraj

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.
Štětí, Ústecký kraj

Naučné putování loupežníka Štětky

Poznejte několik tváří regionu Štětsko – bránu do CHKO Kokořínsko. Centrem oblasti je městečko Štětí s přilehlými obcemi, mezi které patří Stračí, Brocno, Radouň, Chcebuz, Čakovice, Veselí, Újezd, Hněvice a Počeplice. Všechny propojuje naučná stezka loupežníka Štětky.
Štětí, Ústecký kraj

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně

Nedaleko obce Radouň u Štětí se nacházejí zajímavé skalní reliéfy Hada a Netopýra, ke kterým vás dovede modrá značka. Zároveň zde objevíte i Malou skalní bránu.
Štětí, Ústecký kraj

Hraběcí kaple Stračí u Štětí

Hraběcí kaple se nachází u lesní cesty nedaleko obce Stračí mezi Chcebuzí a Liběchovem.
Štětí, Ústecký kraj

Kostel sv. Šimona a Judy ve Štětí

Pozdně barokní kostel nahradil ve Štětí starší stavbu z roku 1626, zničenou chodem ledů roku 1784. I ta měla předchůdce neznámého založení. Umístění na štěrkopískové terase nízko nad Labem přináší opakovaná poškození vodou (zatím naposledy 2002).
Štětí, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České středohoří


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Lobkowiczů krajem vinic z Litoměřic do Roudnice a na Říp

Biskupské město Litoměřice, vinicemi obklopená Roudnice nad Labem, a krásné výhledy do krajiny Českého středohoří, na hrad Hazmburk i památnou horu Říp, symbol našich národních dějin. Pojďte se toulat krajinou po stopách vína a šlechtického rodu Lobkowiczů.
Litoměřice, Cesty poznání

Mordýřské putování Václava Babinského

Málokdo se tak postaral o svou pověst jako Václav Babinský. Stal se hrdinou dnes už zapomenutých kramářských písní i brakové literatury a na sklonku života ochotně líčil svá dobrodružství po pražských hospodách.
Litoměřice, Výlety s příběhem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Když se blížíte silnicí podél Labe směrem na sever k Ústí, okamžitě si jich všimnete. Na jednom břehu se tyčí na skále majestátný hrad Střekov, na druhém výletní zámeček Větruše. Každý z nich má úplně jinou historii, ale přece mají jedno společné. Z obou je krásný výhled na město i řeku. Díky jejich kouzlu není Ústí nad Labem jen průmyslovým městem lemovaným paneláky.
Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu