Úvod > Česká nej > Průmysl > Papírny ve Štětí – největší papírny v České republice
Průmysl

Papírny ve Štětí – největší papírny v České republice

Největší papírenský kombinát je ve Štětí, v okrese Litoměřice, na břehu Labe. Vyráběla se zde mj. většina novinového papíru v Česku. V roce 2008 došlo v závodu k ukončení výroby novinového papíru ze strany vlastníka – společnosti Norske Skog.
Ve Štětí na břehu Labe stojí největší papírenský kombinát v České republice. Blízkost řeky není náhodná. Na výrobu papíru je kromě dřevní hmoty, celulózy a speciálních kaolinů potřeba také velké množství vody. Vyráběla se zde většina novinového papíru v České republice.

Myšlenka na vybudování papírenského kombinátu ve zdejší lokalitě vznikla hned v roce 1946. Úvahy vyvrcholily vyhláškou tehdejšího ministerstva průmyslu ze dne 30. června 1949, která založila národní podnik Papírny Štětí. Papírny Štětí se v prvních letech pustily do přestavby budovy cukrovaru z roku 1871 na dnes již neexistující lepenkárnu. K ponechaným cukrovarským objektům se přistavěla železobetonová hala lepenkárny. Šedá strojní lepenka se zde potom vyráběla nepřetržitě až do 31. 3. 1998.

Od konce roku 1952 započala realizace rozsáhlého programu výstavby tzv. „Nového závodu“. Tehdy vzniklo na „zelené louce“ vedle pozemku bývalého cukrovaru dosavadní jádro kombinátu: dřevosklad, celulózka, papírna, pytlárna, vodárna, odparka a kaustifikace, energetika a údržbářské dílny. K tomu náležela samozřejmě také administrativní budova, laboratoře, zdravotní středisko, jídelna a garáže, vnitrozávodní komunikace a vlečky a předzávodní prostor s parkovištěm. Původní název podniku byl dne 15. 3. 1958 změněn na národní podnik Severočeské papírny Štětí (SEPAP n. p.). V roce 1957 byly odzkoušeny první automatické linky na výrobu papírových pytlů. Od roku 1960 výstavba v areálu papírny pokračovala budováním souboru papírenského stroje na výrobu novinového papíru, zvaného Rotostroj. Rotační papír ze Štětí byl po dobu 26 let, až do roku 1989, téměř monopolní surovinou pro novinové tiskárny v Čechách a na Moravě.

Nyní pracuje ve štětské papírně něco přes 600 zaměstnanců z předlistopadových 3000. Příznivé hospodářské výsledky však řadí již mnoho let zdejší závod mezi 100 nejúspěšnějších podniků v České republice. Vedení nadnárodní papírenské skupiny plánuje dokonce postavit šestý papírenský stroj včetně skladů a infrastruktury a rozšířit výrobu papíru v areálu o 29 %. Ročně se zde vyrobí dvě miliardy papírových tašek. Mezi další obaly, které pocházejí z papíru ze Štětí, patří sáčky na pečivo, rýži, těstoviny a další potraviny, pytle na cement a jiné stavební materiály a také pytle na krmiva pro domácí mazlíčky.
 
Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Včelí dům jako umělecký objekt

Před Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem můžete až do 22. října navštívit nevšední objekt – včelí dům, jehož nedílnou součást tvoří živé včely.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Prodejní výstava fuchsií a ostatních balkonových květin na Mělníku

Srdečně vás zveme na již tradiční prodejní výstavu fuchsií, kterou můžete navštívit od 24.6.2023 každý všední den od 8 do 17 h o víkendech 24.-25.června a 1.-2. července a o svátcích 5.-6.července – od 9 do 14 hodin přímo v areálu našeho Zahradnictví Petro Mělník.
Mělník, Středočeský kraj

Detektiv v přírodě

Výstava věnovaná pobytovým stopám různých živočichů s doprovodnými programy nejen pro školy. Vernisáž se koná ve čtvrtek 22. 6. v 17:00 hod. v malém sále muzea.
Mělník, Středočeský kraj

Sněhová královna

Pohádka.
Mělník, Středočeský kraj

Tajemství zámku Scheißburgů

Divadelní představení.
Mělník, Středočeský kraj

Bombastický Johan

Film Mekuc.
Mělník, Středočeský kraj

Čiperkové

Koncert.
Mělník, Středočeský kraj

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

Výstava.
Mělník, Středočeský kraj

Kostel sv. Šimona a Judy ve Štětí

Pozdně barokní kostel nahradil ve Štětí starší stavbu z roku 1626, zničenou chodem ledů roku 1784. I ta měla předchůdce neznámého založení. Umístění na štěrkopískové terase nízko nad Labem přináší opakovaná poškození vodou (zatím naposledy 2002).
Štětí, Ústecký kraj

Naučné putování loupežníka Štětky

Poznejte několik tváří regionu Štětsko – bránu do CHKO Kokořínsko. Centrem oblasti je městečko Štětí s přilehlými obcemi, mezi které patří Stračí, Brocno, Radouň, Chcebuz, Čakovice, Veselí, Újezd, Hněvice a Počeplice. Všechny propojuje naučná stezka loupežníka Štětky.
Štětí, Ústecký kraj

In-line dráha v Račicích okolo veslařského kanálu

Areál v Račicích nabízí skvělé podmínky pro milovníky inline bruslení. Okruh kolem vodní plochy kanálu měří 5 km a tak máte přesný přehled kolik kilometrů jste absolvovali. Pětimetrová šířka nově položeného asfaltového povrchu umožňuje pohodlné a bezpečné ježdění.
Račice, Ústecký kraj

Veslařský kanál Račice

Veslařský areál vznikl v 70. a 80. letech 20. století na místě bývalé pískovny. Za dobu své existence hostil řadu významných sportovních akcí – mistrovství světa veslařů, světové poháry v kanoistice a světový šampionát dračích lodí. Areál je přístupný veřejnosti.
Račice, Ústecký kraj

Sportovní areál Horní Počaply

Sportovní areál Horní Počaply se nachází se na okraji obce Horní Počaply ležící při levém břehu dolního toku řeky Labe.
Horní Počaply, Středočeský kraj

Hraběcí kaple Stračí u Štětí

Hraběcí kaple se nachází u lesní cesty nedaleko obce Stračí mezi Chcebuzí a Liběchovem.
Štětí, Ústecký kraj

Sportcentrum Horní Počaply

Sportovní komplex vám nabízí široké využití sportovních a regeneračních procedur, možnost kompletní regenerace pro jednotlivce i sportovní oddíly a skupiny za velmi příznivé ceny.
Horní Počaply, Středočeský kraj

Folklorní show v areálu Hlubočepského zámečku

Folklore Garden představuje spojení domáckého příjemného prostředí, kultury, tradic a výborného českého jídla.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace

Rezidence Liběchov

Luxusní hotel ve stylu art deco v Liběchově z 30. let se nachází v malebné oblasti Kokořínska. V rezidenci Liběchov naleznete kombinaci výborného jídla, nádherného exteriéru, příjemné atmosféry, vkusných a elegantních interiérů, okouzlujících zahrad, wellness, relaxace a odpočinku.
Liběchov, Středočeský kraj

Hospůdka Štípárna Vesce

Štípárna je útulná hospůdkav poklidném prostředí pod památnou horou Říp. Najdete ji na samém konci vesničky Vesce a trase putovní cesty Svatopluka Čecha, po které dojdete do Roudnice nad Labem.
Krabčice, Ústecký kraj

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

V historickém centru města Roudnice nad Labem vedle zámku se nachází Zámecká restaurace. Restaurace poskytuje širokou nabídku služeb od běžného posezení s přáteli přes třídní srazy, firemní večírky, rauty, svatby, oslavy, promoce, až po romantickou večeři s partnerem.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Hotel Koruna Roudnice nad Labem

V klidném historickém centru města Roudnice nad Labem se nachází Hotel Koruna, který poskytuje tři kategorie ubytování – mládežnickou ubytovnu, hotelovou část a apartmá. Celková kapacita hotelu je 63 lůžek.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem, v sousedství Roudnického zámku a mostu, v historické budově barokního stylu, se nachází Restaurace a Bar Monaco.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Hotel Magnolia

V centru historického města Roudnice nad Labem se nachází nově otevřený Hotel Magnolia. Hotel je nově zrekonstruovaný, avšak historie samotné budovy sahá až do 14. století. V 16. století byl považován za nejvýstavnější roudnický dům.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Degustace vín v románském hradu v Roudnici nad Labem

Poznejte dlouholetou tradici a kvalitu Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem, které se datuje od 13. století. Degustace probíhají v torzu románského hradu, kam lze také nahlédnout v rámci pravidelných prohlídek.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Cukrárna a kavárna Dortletka v Roudnici nad Labem

Dortletka svou koncepcí navazuje na kvalitu vídeňských a prvorepublikových cukráren a kaváren – prvotřídní suroviny a klasické receptury jsou základem výroby. Nevyhýbá se však ani novinkám, které předkládá hostům ve vlastní úpravě.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj