ÚvodVýletyVýlety pro dětiZ Prahy všemi směry: Odolena Voda, Velký a Malý háj

Z Prahy všemi směry: Odolena Voda, Velký a Malý háj

Hledáte docela obyčejné místo na krátkou procházku v přírodě, v létě spojenou třeba s koupáním? Vydejte se s Kudy z nudy na jeden z krátkých výletů za Prahu. Jedeme do města, které má trochu záhadné jméno Odolena Voda a dva krásné lesoparky, kde se děti vyřádí.
Dřív to město Odolena Voda mělo jednodušší: jedna z nejstarších středověkých podob zněla Odolenova Voda, což zní rozhodně srozumitelněji. Jenže pak se začalo zkracovat, ve druhé polovině 19. a v první čtvrtině 20. století se načas dokonce úředním názvem obce stalo lidové pojmenování Odoleny Vody – Vodolka, a dnes nám zůstala Odolena Voda. Kdo byl tajemný Odolen, po kterém je Odolena Voda pojmenovaná, se ale neví. Odolen bylo jedno z mnoha staročeských křestních jmen, ale také jedno z lidových pojmenování léčivé byliny kozlík lékařský. Každopádně s Kudy z nudy jedeme na výlet právě sem, do Odolenovy Vody aneb Vodolky. Jezdí sem autobusová linka z Prahy-Kobylis a Kralup nad Vltavou.


 

Jděte do háje – třeba do toho Velkého

I Odolena Voda má kromě letecké továrny Aero a blízké dálnice D8 příjemná místa na odpočinek a procházky. Jmenují se Malý a Velký háj: sice je odděluje zástavba domků, sídliště a několik ulic, ale v obou najdete příjemné lesní pěšiny a lavičky pro odpočinek. Dřív to byly klasické lesy, které sloužily také jako bažantnice a byly tu menší obory. Ve Velkém háji na západním okraji města je studánka a zvláštní místo, kde je patrný val s příkopem čtyřúhelníkového tvaru. Stáří a původ valu jsou nejasné, může to být keltské hradiště, zimní ležení husitů anebo švédských vojsk z dob třicetileté války, anebo pozůstatek hospodářského dvora z 15. století. Kdo ví?
 

Malý háj, naučná stezka

Zatímco Velkým hájem prochází dálnice, Malý háj se nalézá téměř v centru města Odolena Voda. Je tu dětské hřiště a prochází jím naučná stezka Dřeviny Malého háje. Je to stezka moderní, kterou v roce 2023 společně obnovili žákyně, žáci a vyučující Základní školy Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě. Překvapení? Bez telefonu se neobejdete: na jednotlivých stromech nenajdete žádné panely, ale stezkou vás provede aplikace a doprovodný text, který si můžete stáhnout pod QR kódy. Cestou potkáte třeba javor babyku, trnovník akát a borovice lesní, naučíte se rozeznat dub zimní a dub letní, a objevíte také lípy, naše národní stromy.


 

Tvrz, kostel a rodný domek básníka Hálka

Hlavní památkou města je původně renesanční tvrz a barokní kostel svatého Klimenta, který v první polovině 18. století podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera vybudovali jezuité z pražské koleje Klementinum. Slavnostní vysvěcení se konalo v září roku 1740.

I Odolena Voda má svého slavného rodáka, a to básníka a spisovatele Vítězslava Hálka (1835–1874). Jeho rodný domek s památníkem stojí na náměstí Vítězslava Hálka v městské části Dolínek a Hálek v něm prožil první čtyři roky svého života. Na blízkém náměstí ho připomíná pomník, je tu také knihobudka. Hálek se nedožil vysokého věku: zemřel v necelých čtyřiceti letech poté, co v létě roku 1874 prochladl v Krkonoších při procházce k Mumlavskému vodopádu.
 

Letiště Aero

Město Odolena Voda je rájem letadel: místní sice za nadměrného hluku radost nemají, ale vy na obloze můžete vidět velká a malá letadla. Už od roku 1953 tu je továrna a tovární letiště značky Aero Vodochody. Letiště Vodochody vzniklo již v roce 1942, dnes je vedeno jako mezinárodní neveřejné letiště a slouží zejména jako zázemí pro vývoj a zalétávání letadel značky Aero Vodochody. Má 2 500 metrů dlouhou a 45 metrů širokou ranvej a 1 400 metrů dlouhou záchrannou dráhou. Používají je i soukromí provozovatelé letadel nebo letecké školy.
 

Koupání v Jordánu

Severně od města je nevelký rybník Jordán. Má travnaté břehy, je tu možnost koupání a kempování. Pro nenáročné letní osvěžení téměř ideální místo – a navíc se jmenuje stejně jako JordánTáboře, nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě.