ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiNečekaný designový výlet: Líbeznice a zajímavá moderní architektura

Nečekaný designový výlet: Líbeznice a zajímavá moderní architektura

Proč byste se měli vypravit na výlet právě do Líbeznic, vesnice ve středních Čechách kousek za Prahou? V téhle malé obci totiž uvidíte, jak pěkně se dá pečovat o veřejný prostor a stavět kvalitní architekturu. Zajímavé stavby tu navíc každý rok přibývají a posouvají životní úroveň místních obyvatel stále kupředu.
O Líbeznicích, malé vesnici ve Středočeském kraji mezi Prahou a Neratovicemi, se často mluví podobně jako o beskydských Trojanovicích, tedy jako o malém architektonickém zázraku. Na designový výlet do Trojanovic jsme se už s Kudy z nudy vypravili, teď jsou na řadě Líbeznice. O vesnici, kde dnes žijí přibližně tři tisíce obyvatel, se poprvé psalo roku 1236, když král Václav I. věnoval statek villa Lubeznic pražské kapitule. Později vesnice patřila kapitule svatovítské a vyšehradské, vlastnili ji Nosticové i Staré Město pražské.


 

Starý kostel a staronové centrum Líbeznic

Dobrým orientačním bodem pro procházku po nové architektuře Líbeznic je naopak nejstarší stavební památka, barokní kostel sv. Martina. Na jeho střeše instaloval jeden z prvních hromosvodů v Čechách Antonín Renner, profesor mechaniky z Prahy. Novou tvář někdejšímu středověkému centru vesnice a křivolakým uličkám U Kola a Na Hůrce dalo studio Ehl & Koumar Architekti, mimo jiné autoři Smetanovy kryté lávky s výtahem a vyhlídkou v Litomyšli. V centru Líbeznic tak najdete prvky typické pro venkovský prostor: zákoutí mezi domy nabízejí místa pro setkávání i odpočinek ve stínu stromu, na zápraží jsou lavičky, na křižovatce cest stojí studna s moderním designem a na návsi kaplička sv. Ludmily.
 

Základní a umělecká škola

Na mapu české moderní architektury se Líbeznice dostaly už v roce 2015 díky Základní škole a Základní umělecké škole, respektive díky novému pavilonu se zelenou vegetační střechou. Stavba doplnila školní areál a na celkový koncept navázala svým kruhovým půdorysem. Do stavby s atriem je vložená kruhová jídelna, vnitřní venkovní dvůr je pro děti absolutně bezpečný. Bezbariérová a šetrná budova od studia Projektil architekti (Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek) v roce 2017 získala 1. místo v soutěži České komory architektů.
 

Dřevák, radnice a hasičárna

Přes areál zdraví na březích Líbeznického potoka se skateparkem, venkovní posilovnou, dětským hřištěm a kavárnou dojdete do ulice Na Chrupavce. Tam stojí komunitní centrum, nazývané kvůli svému materiálu Dřevák; dalším dílkem líbeznické mozaiky zajímavých architektonických počinů se stalo v roce 2016. Novodobá sokolovna, která slouží nejen jako tělocvična, ale také multifunkční centrum, má podobu dřevěné archy, a navrhl ji Jan Hájek z Atelieru M1 architekti. Nízká, uvnitř světlá a vzdušná, dřevem vonící stavba stojí ve volném prostoru v centru obce. V Dřeváku se architektura stala spojovacím článkem mezi různými věkovými a zájmovými skupinami: potkávají se tu sportovci, skauti, tanečníci, hudebníci i milovníci filmů.

Stejné studio také proměnilo líbeznickou radnici a Dům služeb, studio Ehl&Koumar architekti pak připojilo nový areál hasičské zbrojnice a zázemí technických služeb. Červená hasičárna a zázemí technických služeb svými výraznými barvami kontrastují s bílým Domem služeb, všechny tři stavby vytvářejí zajímavý a přitom skromný a prostý celek.
 

Co ještě můžete vidět a zažít v Líbeznicích?

  • Jak bude proměna Líbeznic pokračovat? Je připravený projekt modernizace knihovny a studio M1 architekti připravuje také park, který by lemoval vesnici po obvodu jako zelený prstenec. Vytvoří tak zelenou promenádu a současně větrolam, který poskytne stín a izoluje obec od okolního hluku. Na zelený okruh pak volně navazují vyhlídky, posezení, schůdky, pergoly a hrací prvky.
  • Pokud vám na výletě vyhládne, můžete ze zastavit v Bistru Statek.
  • Za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží byla Líbeznicím dokonce udělena Cena ministerstva pro místní rozvoj ČR za rok 2020.