Skryje

Křivoklátsko není jen krajem Oty Pavla, zamiloval si je také francouzský přírodovědec, geolog a paleontolog Joachim Barrande. S jeho jménem jsou spojené zejména Skryje, kde kromě paleontologického muzea můžete navštívit třeba zříceninu hradu Týřov anebo půvabná Skryjská jezírka.

Skryje: světové naleziště fosilií

Vesnice uprostřed hlubokých lesů Křivoklátska patří mezi proslulá naleziště fosilií. Pomohla tomu náhoda: když se v první polovině 19. století plánovala stavba koněspřežky z Prahy údolím Berounky do Plzně, projektování a vyměřování prováděl francouzský inženýr Joachim Barrande. Na železnici nakonec nedošlo, ale Barrande objevil v okolí Týřovic a Skryjí půl miliardy let staré zkamenělé zbytky mořských živočichů. Jejich průzkumem se zabýval až do konce života a položil tak základy české paleontologie. Jeho objevům se věnuje skryjský Památník Joachima Barranda, pobočka Muzea T.G.M. v Rakovníce.
 

Kolem Skryjí za trilobity

Trilobita, jednoho z vyhynulých prvohorních živočichů, si neprohlédnete jen v památníku. Objevuje se i na obecním znaku, v názvu skryjského penzionu a po stopě trilobita vede dokonce i okružní naučná stezka. Začíná v centru Skryjí u kostela sv. Archanděla Michaela a prochází přes lokality, kde dodnes můžete objevit nejrůznější zkameněliny. Informační panely doplňují komiksy, prolézačky, kukátka a jiné atrakce pro děti.
 

Toulky za krásami Křivoklátska

Ze Skryjí se snadno dostanete na místa, která patří k nejkrásnějším na Křivoklátsku. Podél Berounky dojdete ke zřícenině hradu Týřov, jehož vzor našli stavitelé ve francouzských kastelech. Jižně od obce v údolí Zbirožského potoka objevíte Skryjská jezírka, romantický úzký kaňon s několika jezírky a vodopádem. Vypravit se můžete také na prohlídku malé vodní elektrárny ve Šlovicích a na své si přijdou i cyklisté, podél řeky například vede cyklotrasa směrem ke královskému hradu Křivoklátu.
 

Aktivity

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Skryje, Středočeský kraj

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích

Naučná stezka Po stopě trilobita začíná ve Skryjích u Památníku Joachima Barranda a na svých dvanácti zastávkách přibližuje mnohdy netradičním způsobem např. prostřednictvím komiksu zajímavosti zdejšího naleziště zkamenělin Skryjsko-týřovického kambria. Je na ní i spousta herních prvků.
Skryje, Středočeský kraj

Naleziště trilobitů ve Skryjích

Skryje jsou neodlučitelně spjaty s osobností vědce Joachima Barranda. Ten se proslavil díky výzkumu zkamenělin, který zde prováděl. Je známo několik lokalit, kde můžete zkusit na hromadě břidlice své štěstí a přivézt si tak domů zajímavý suvenýr.
Skryje, Středočeský kraj

Památník Joachima Barranda

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.
Skryje, Středočeský kraj

Pivní samoobsluha Šlovice

Občerstvení bez obsluhy, v nabídce lahvové pivo, balené nealko a drobné občerstvení. V provozu je samoobsluha od jara do podzimu o víkendech, o prázdninách nonstop.
Skryje, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví