Loučeň, Kudyznudy

Loučeň

Loučeň je městys v Polabí mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví. Právě tady objevíte nesmírně atraktivní cíl rodinných výletů, romantický zámek s rozlehlým parkem, řadou bludišť a labyrintů a celou řadou dalších zajímavostí včetně expozice české větve rodiny Thurn-Taxis.

Co musíte vidět v Loučni

Barokní zámek v Loučni s kostelem Nanebevzetí Panny Marie navrhnul pro Valdštejny významný barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Dnes je zámek otevřený celoročně a jako jediný v Česku se věnuje posledním šlechtickým majitelům z rodu Thurn-Taxisů, kteří v Loučni žili od počátku 19. století. Dozvíte se například, že právě tady vzniklo nejstarší fotbalové mužstvo v Čechách, proč se Taxisův příkop v dostihu Velká Pardubická jmenuje Taxisův a proč se taxíkům říká TAXI.
 

Přijeďte bloudit do zámeckého parku

Park u zámku Loučeň není tak rozlehlý, že byste v něm zabloudili, ale najdete v něm Labyrintárium, dvanáct labyrintů a bludišť z rozmanitých materiálů. Během jediného dne je pohodlně zvládnete všechny, od přehledného buxusového, dlážděného, travnatého či kamenného labyrintu až po rozsáhlá bludiště z tisů a palisádových hradeb. Vaši obratnost prověří provazové bludiště i maličký prstový labyrint, za tmy na vás čeká překvapivý světelný labyrint na zámeckém nádvoří.
 

Sny romantických duší

Sníte o noci na zámku? V Loučni se vám může splnit, k ubytování se kromě dobových apartmánů na zámku nabízí hotel Maxmilián anebo romantický Domeček knížete Alexandra. K vycházkám láká Svatojiřský les, od zámku vede naučná stezka k pomníčku Helma, studánce Boží voda a pomníku truchlícího anděla; připomíná posledního fürstenberského majitele panství, který roku 1799 padl v bitvě u Stockachu. Tato místa míval rád hudební skladatel Bedřich Smetana, když pobýval u své dcery v blízkých Jabkenicích.

Akce v městysi Loučeň

Květ(n)omluva na zámku Loučeň 2024

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodina provedou i květiny a se svými příběhy.
Loučeň, Středočeský kraj

Aktivity v městysi Loučeň

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.
Loučeň, Středočeský kraj

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.
Loučeň, Středočeský kraj

Jívový rybník

Nedaleko městečka Loučeň se nachází Jívový rybník, nazývaný také Jívák. Turisty sem láká okolní příroda, lesy nebo koupání.
Loučeň, Středočeský kraj

Prameniště Boží voda v Loučeni

Studánku Boží Voda dala vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi, knížeti z Furstenberku současně s pomníkem knížete padlého v napoleonských válkách.
Loučeň, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Loučeň

Zámecký hotel Maxmilián – romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Noc na zámku je snem mnoha romantických duší. Splňte si ho na Zámku Loučeň. Zaručený způsob, jak potěšit svého partnera: romantika zámecké noci v zámeckém hotelu Maxmilián, zámeckém apartmánu nebo Domečku knížete Alexandra.
Loučeň, Středočeský kraj

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Máte smysl pro romantiku? Pak pocit prázdného žaludku nezaháněje jen tak obyčejným způsobem. Objednejte si piknikový koš v zámeckém parku na Loučeni!
Loučeň, Středočeský kraj

Lovecký hotel zámek Jívák

Hotel stojí na hrázi rybníka Jívák, uprostřed lesa. Původní stavba byla zbudována v roce 1935 jako pivnice s tančírnou. Později byla přestavěna na zájezdní hostinec. Zdejší kuchyně je známá nejen svými zvěřinovými specialitami, ale také přípravou na lávovém venkovním grilu a v domácí udírně.
Loučeň, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pojizeří a Polabí


Vánoční pohoda na zámku Mcely a Polabské vánoční trhy

Zámek Mcely nabízí po celý adventní čas pohodu a klid se zajímavým programem. Zanechte shon za mcelskou branou a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. A pokud vás lenošení omrzí, projděte se Jabkenickou oborou nebo zamiřte na Polabské vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.
Lysá nad labem, Výlety s příběhem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.