Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.

Obě desky v příhodné (a pro psy v pohodlné výšce) nás upozorní, že 28. března uplyne výročí Hrabalova narození (28.3.1914). Víte ale, že příběh jeho dětství je předobrazem Postřižin? Narodil se svobodné matce a do tří let žil u prarodičů v Brně, maminka Marie pracovala jako účetní v městském pivovaru v Polné. Tam se seznámila s hlavním účetním Františkem Hrabalem – a na scéně se tak objevila literární předloha Francina. V roce 1916 se vzali a malý Bohumil převzal Francinovo příjmení.
 

Nymburský pivovar a okolí

NymburkV srpnu 1919 se rodina stěhovala z Polné do Nymburka, kde tatínek nastoupil na místo správce pivovaru. Zanedlouho se na scéně objevila další postava z Postřižin – Francinův bratr, švec Josef aneb strýc Pepin. Přijel na krátkou návštěvu a zůstal až do smrti. Desetiletý chlapec k němu přilnul víc než k rodičům a nekonečné Pepinovy příběhy se staly prvním velkým inspiračním zdrojem budoucího spisovatele.

Tehdy nikdo nemohl tušit, že v pivovaru bude rodina žít až do roku 1947 a že s okolím Nymburka bude Hrabal osudově spojený celý život. Například v Sadské v hotelu Modrá Hvězda se vrchní Josef Vaníček se spisovatelem podělil o historku, která se později stala součástí románu Obsluhoval jsem anglického krále. Kousek odtud leží rozsáhlá lesní osada Kersko, dobře známá z filmu Slavnosti sněženek. Právě tady můžete navštívit také známou restauraci Hájenka anebo se zajít podívat k chatě, kterou Hrabal společně se svou ženou Eliškou koupil v roce 1965 a kde pak jako spisovatel na volné noze trávil většinu času.
 

Pivovar z Postřižin

Hájenka KerskoNa Nymbursku mají Bohumila Hrabala rádi. Připomíná ho expozice ve Vlastivědném muzeu v Nymburku, nymburský pivovar vaří Postřižinské pivo, dřevěná socha na nymburském náměstí Přemyslovců zobrazuje Hrabala, jak sedí na lavičce s dvěma kočkami a hromádkou knih. Blízkým Kerskem a všemi jeho zajímavými místy vás provede Hrabalova naučná stezka. Spousty návštěvníků zamíří také na hřbitov do Hradišťka, kde má rodina Hrabalova hrob. Odpočívají tu všichni společně: Hrabal, pochovaný podle svého přání v těžké dubové rakvi s nápisem Pivovar Polná, jeho matka, nevlastní otec Francin, strýc Pepin, žena Eliška řečená Pipsi a bratr Slávek.

Pokud byste však v Nymburce hledali místa z filmových Postřižin, budete pátrat marně. Roli nymburského pivovaru si totiž ve filmu Jiřího Menzela zahrál pivovar v Dalešicích u Třebíče, tehdy zrušený a čekající na neodvratný konec. Ten se nakonec nekonal; pivovar byl obnoven, začalo se v něm znovu vařit pivo a dnes tu kromě stylové pivovarské hospody i nádherné zahrady najdete Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví a řadu kostýmů a rekvizit z filmu Postřižiny.