Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Nový Knín

Nový Knín

Nový Knín, který dnes leží stranou hlavních tras mezi Dobříší a přehradou Slapy, patřil v 16. století spolu s městy Jílové a Kašperské Hory ke královským zlatotohorním městům. Slavnou minulost připomíná místní muzeum v historické budově Mincovny přímo na náměstí.

Co musíte vidět v Novém Kníně

Muzeum zlata, pobočka Hornického muzeaPříbrami, se nachází na náměstí Jiřího z Poděbrad v historické budově Mincovny. Expozice přibližují historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku, dějiny města, místní řemesla a průmysl či historii mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí. Severní stranu náměstí uzavírá barokní kostel sv. Mikuláše, v západním rohu stojí pohledná barokní radnice. Zdobené fasády mají i další domy kolem náměstí, uprostřed stojí kašna.
 

Za zlatem ke Kocábě

Královské horní město vzniklo na březích zlatonosné říčky Kocáby a právě po jejích březích vede naučná stezka s geologicko-hornickou tematikou. V okolí Nového Knína jsou na řadě míst dodnes patrné stopy po dávných dolech, ale najdete tu i nové průzkumné štoly. Budování naučné stezky se neobešlo bez potíží, například oblast středověkých dolů v Babím dole, na Nevadě a na Krámském potoce nemohla být zahrnuta do trasy naučné stezky pro nesouhlas majitelů pozemků a chatařů.
 

Výlety za zlatem, výhledy a Karlem Čapkem

Jihovýchodně od Nového Knína leží Prostřední Lhota s další pobočkou Hornického muzea, Muzeem života venkovského obyvatelstva středního Povltaví v barokním špýcharu. S jedním z největších známých ložisek zlata v Evropě v okolí Mokrska vás seznámí naučná stezka Zlaté Psí hory, vedená z velké části v příkrém lesnatém svahu nad Slapskou přehradou. Rozhlédnout se po okolí můžete z rozhledny Veselý vrch anebo z Drtinovy rozhledny na vrchu Besedná, k výletům láká také zámek Dobříš a Čapkova Strž.
 

Aktivity

Muzeum zlata Nový Knín

Muzeum zlata Nový Knín

Nový Knín, Středočeský kraj
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

Nový Knín, Středočeský kraj