Chrast

Město Chrast leží na úpatí Českomoravské vrchoviny, v okrese Chrudim, a nabízí řadu turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Město se nachází v turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko. Má místní části – Chrast, Chacolice, Podlažice a Skála. První zmínky o městě pochází z 2. poloviny 13. století. 

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. V Podlažicích stával klášter, kde byla napsaná největší rukopisná kniha světa Codex gigas anebo Ďáblova bible, dnes je uložena ve Švédsku. Klášter byl zničen a a dnes jej připomíná jen později postavený kostel svaté Markéty Antiochijské. Na náměstí v Chrasti stojí kostel Nejsvětější Trojice.

Mezi nejzajímavější památky a cíle patří areál barokního zámku s navazující zámeckou zahradou a lipovou alejí, v zámku sídlí i Městské muzeum Chrast. Ve městě je i pěkná barokní vodárenská věž. Po památkách a zajímavost města a okolí vás provede naučná stezka.

Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Přímo ve Chrasti můžete využít multifunkční sportoviště s tenisovými kurty. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky. 

Akce ve městě Chrast

Nebe a peklo na chrasteckém zámku

Na zámek Chrast dorazí v sobotu 7. prosince 2024 Mikuláš s andělem i čertem.
Chrast, Pardubický kraj

Aktivity ve městě Chrast

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.
Chrast, Pardubický kraj

Zámek Chrast u Chrudimi – sídlo městského muzea

Původně renesančně stavěný mezi lety 1579 a 1605 Albrechtem Slavatou z Chlumu a po něm Markétou Berkovou, rozenou Trčkovou, od roku 1664 letní rezidence královéhradeckých biskupů, přestavěný a doplněný dalšími barokními křídly v letech 1721 – 1731 a kolem roku 1742.
Chrast, Pardubický kraj

Městské muzeum Chrast – výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů

Stálé expozice obsahují geologii a paleontologii, archeologii a historii zámku a podlažického kláštera, zajímavostí je model KODEXU GIGAS, jehož originál je uložen ve Švédsku.
Chrast, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Chrast

Restaurace Na zámku v Chrasti

Rodinná restaurace je otevřena ve stylových prostorách bývalé konírny z roku 1578.
Chrast, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


S osobností na procházku: krajinou kolem Ronova nad Doubravou s malířem Antonínem Chitussim

Vydejte se s Kudy z nudy do Ronova nad Doubravou! V roce 1847 se tu narodil Antonín Chittussi (1847–1891), jeden z nejslavnějších krajinářů 19. století. K jeho oblíbeným místům patřilo malebné okolí řeky Doubravy, které zvěčnil na řadě obrazů. Pojďte se s námi projít městečkem i okolím v Chitussiho stopách.
Pardubický kraj, Pěšky po Česku

Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se k Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Poutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Kostely, kaple a kláštery, k nimž od nepaměti kráčely nohy poutníků, a také zapomenuté lázně v tichém údolí stranou rušného světa: tak vypadá jedna z poutních tras portálu Kudy z nudy, která láká k výletu na Chrudimsko. Pokud hledáte klidná místa k rozjímání, kde si v létě oddechnete od veder a jindy alespoň od davů turistů, Skála ve Chrasti a nedaleké Svatoanenské lázně jsou dobrý tip.
pěšky ze Skály ke Svatoanenským lázním, Cesty poznání

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.