Měděnec

Osada Měděnec leží na hřebeni Krušných hor, v místech s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Staré doly dodnes připomínají těžbu drahých kovů, štolami je prošpikovaný i 910 metrů vysoký vrch Mědník, na jehož úpatí ves leží.

Měděnec a přes tisíc let staré štoly

Nejstarší štoly na Mědníku pravděpodobně vznikly již v 10. století. Těžily se tu zejména stříbronosné měděné rudy; způsoby jejich dobývání můžete poznat při prohlídkách dvou štol, Země zaslíbené a Panny Marie Pomocné. Obec Měděnec spolu s vrchem Mědník tvoří součást společné česko-německé žádosti o zápis hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Nejlepší vyhlídkové místo

Kromě pozdně barokního kostela Narození Panny Marie na náměstí je dominantou obce a okolní krajiny barokní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na vrchu Mědník. Od ní se otvírá nádherný kruhový rozhled. Na severu se rozkládá údolní nádrž Přísečnice s Jelení horou, východně a severovýchodně stojí na hřebeni Krušných hor několik desítek větrných elektráren. Zahlédnete i část Podkrušnohorské pánve s komíny elektráren a povrchovými doly, Nechranickou přehradu a údolí OhřeKláštercem nad Ohří a Kadaní, jižně za řekou se zvedají Doupovské hory.

 

Requiem a sfingy

Malý pomníček na okraji Měděnce připomíná místo, kde stával Ústav sociální péče. V noci z 1. na 2. listopadu 1984 vyhořel a při požáru zahynulo 26 lidí. Tragédie se později stala námětem filmu Filipa Renče Requiem pro panenku. Další zajímavost objevíte u silničky jižně od Měděnce, která v serpentinách klesá ke Klášterci nad Ohří: nachází se tu přírodní památka Sfingy. Až patnáct metrů vysoké skalní útvary připomínající egyptské sfingy vznikly dlouhodobým působením vody a mrazu.

Turistická informační centra


Aktivity

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Měděnec, Ústecký kraj
Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Měděnec, Ústecký kraj
Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Měděnec, Ústecký kraj
Štola Země zaslíbená na Mědníku

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Měděnec, Ústecký kraj