Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Český Jiřetín

Český Jiřetín

Prozkoumejte obec Český Jiřetín a nabídku turistických atraktivit. Český Jiřetín je příhraniční obec, ležící 20 km severně od Litvínova. Zdejší horská krajina je doslova rájem pro milovníky turistiky, zimních sportů i cyklisty, kteří se nezaleknou kopců. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec Český Jiřetín se nachází v turistické oblasti Krušné hory, v Přírodním parku Loučenská hornatina. Leží na soutoku Flájského a Bystrého potoka a je zde přechod do protilehlé německé osady Deutschgeorgenthal. Český Jiřetín se Ski areálem je střediskem zimních sportů na Litvínovsku. Ojedinělou památkou v Českém Jiřetíně je římsko-katolický kostel sv. Jana Křtitele. Jedná se o poslední dochovanou sakrální stavbu ze dřeva v celém českosaském Krušnohoří.

Raritou je zde nejstarší technická památka svého druhu v Čechách, Flájský plavební kanál. V době třicetileté války, v letech 1624-1629, jej nechal vybudovat částečně na pozemcích Lobkoviců saský kurfiřt Johann Georg I. podle plánu Friedricha Lingkeho. Kanál sloužil téměř čtvrt tisíciletí pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu.

U Českého Jiřetína se nachází také Lichtenwald (lidově nazývaný též Zámeček), lovecký pozdně barokní zámeček tvoří komplex budov kolem oválného nádvoří. K zámku vede 1,5 km dlouhá alej, která odbočuje ze silnice Klíny–Fláje. 

Obcí prochází naučné stezky Flájská hornatina, Flajský kanál a Stezka Českem. Dalším zajímavým turistickým cílem je Přehrada Fláje u Českého Jiřetína, informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje poskytne Turistické informační centrum vodního díla Fláje. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Český Jiřetín

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně

Kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně je jedinou kompletně dřevěnou sakrální stavbou v Krušných horách. Celkově jde o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších roubených sakrálních staveb na našem území. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Ski areál Český Jiřetín

V Krušných horách na hranicích s Německem leží menší lyžařské středisko Ski areál Český Jiřetín, které je vhodné pro začátečníky i celé rodiny s dětmi. Je tvořen čtyřmi sjezdovkami, jejichž celková délka činí 2 330 metrů.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Český Jiřetín

Bistro U Henryho Fláje

Bistro hned u přehrady Fláje.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.