ÚvodCo chcete dělat?PamátkyFlájský plavební kanál
Památky

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.
Flájský plavební kanál vznikl, aby zajistil potřebu dřeva pro město Freiberg (zvláště pro hutě, hamry a doly, ale také jako stavební materiál i topení). Záměru se ujal saský kurfiřt Johann Georg, který pověřil vrchního správce hutí Friedricha Lingkeho sestavením rozpočtu a následně provedením stavby. Stavební práce trvaly pět let a probíhaly mezi lety 1624 a 1629. Plavební kanál začínal ve Flájích a končil v obci Clausnitz, kde přechází do Freiberské Muldy, po které bylo dřevo dopravováno dále do Freibergu. Stavební práce prováděli horníci, kteří vykonávali odborné řemeslnické práce, na hrubé stavební práce v těžkách podmínkách však byli nasazováni také trestanci. Při budování plavebního kanálu se musel překonat výškový rozdíl 150 m. Spád Flájského potoka mezi Flájemi a Českým Jiřetínem byl 1 m na 53 m toku a u Muldy 1m na 65 m. Délka kanálu byla 18,2 km a hloubka 120 cm, se šířkou 280 cm nahoře a 180 cm dole. Plavební míra polen činila 127cm.

S plavením se začínalo na jaře, kdy byl v horských tocích dostatek vody. Doba plavební trvala osm až čtrnáct dní, plavení probíhalo za denního světla. V zimním období a v létě, když nebyl dostatek vody, plavební práce utichaly. Plavební štajgr měl za úkol dozorovat spouštění dřeva do kanálu měl za úkol plavební štajgr. Plavební dělníci pak sledovali plavené dřevo z náspu podél kanálu. Dlouhými bidly zajišťovali, aby nedošlo k uvíznutí plaveného dřeva. Časem bylo dřevěné uhlí stále více nahrazováno uhlím a koksem. Díky zlepšování dopravních cest, a to přes hřebeny hor, ztrácelo plavení dřeva na významu a poslední plavba se uskutečnila roku 1874.
 

Historická naučná stezka Flájský kanál

Kolem kanálu se vine historická naučná stezka, která provede zájemce od horního toku Flájského potoka až k ústí kanálu do Freiberské Muldy v německém Clausnitzu. Provede vás krajinou od Flájské přehrady po saské hranice, celkem měří 23 kilometrů. Na stezce najdete i několik odboček k turistickým zajímavostem v okolí, například k unikátnímu dřevěnému kostelu v Českém Jiřetíně (přemístěný před zatopením přehrady), Flájské přehradě nebo bývalé rudné štole Fortuna (v německé obci Hora Sv. Kateřiny).

Během putování po českém úseku stezky se na celkem 11 stanovištích dozvíte zajímavé údaje o historii vybraných míst plavebního kanálu, k odpočinku poslouží zastřešená odpočívadla.

Aktuality

Moldavská horská dráha – vlakové spojení Ústí nad Labem – Moldava

Moldavská horská dráha (nazývaná též Teplický Semmering) je lokálkou vedoucí ze severočeské uhelné pánve až na samotný hřeben Krušných hor.
Moldava, Ústecký kraj

Vtípečky v Litvínově

Vtípečky se zelím přináší ty nejvypečenější komiky nové generace. Pětice vystupujících vám naservíruje to nejčerstvější, co napekli za poslední dobu.
Litvínov, Ústecký kraj

Míša Růžičková

Písničková show pro nejmenší.
Litvínov, Ústecký kraj

Novoroční pochod na Stropník 2025

Na Nový rok 1.1.2025 se uskuteční již 49. ročník tradičního Novoročního pochodu na Stropník, který organizuje odddíl turistiky T.J. Sokol Duchcov.
Osek, Středočeský kraj

Sokolský běh republiky – Hora Svaté Kateřiny

Jsme oslavou založení Československa a 28. října slavíme pohybem! Akce slavila instantní úspěch a stala novodobou sokolskou tradicí, která se každoročně rozrůstá na více míst v Česku i mezi krajanskými komunitami ve světě. Přidejte se k nám a oslavte vznik republiky pohybem, nazdar 28. října!
Hora Svaté Kateřiny, Ústecký kraj

Novoroční pochod na Stropník 2025

Na Nový rok 1.1.2025 se uskuteční již 49. ročník tradičního Novoročního pochodu na Stropník, který organizuje odddíl turistiky T.J. Sokol Duchcov.
Duchcov, Ústecký kraj

Večerní hrané prohlídky na zámku Duchcov

Duchové na Duchcově.
Duchcov, Ústecký kraj

Jezeří – koncert pro přátele č. IX

Hudební dýchánek v obnoveném divadelním sále.
Horní Jiřetín, Ústecký kraj

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Zámeček Lichtenwald

Uprostřed krušnohorských lesů nad Flájskou přehradou mezi Českým Jiřetínem a Mezibořím stojí osamoceně zámek Lichtenwald. Bývalé lovecké sídlo zde stojí od roku 1767 a i dnes slouží k lesnickým účelům.
Litvínov, Ústecký kraj

Ski areál Český Jiřetín

V Krušných horách na hranicích s Německem leží menší lyžařské středisko Ski areál Český Jiřetín, které je vhodné pro začátečníky i celé rodiny s dětmi. Je tvořen čtyřmi sjezdovkami, jejichž celková délka činí 2 330 metrů.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně

Kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně je jedinou kompletně dřevěnou sakrální stavbou v Krušných horách. Celkově jde o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších roubených sakrálních staveb na našem území. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Ekofarma Klouček Klíny

V Krušných horách se v nadmořské výšce 820 m n. m. nachází obec Klíny, kde naleznete jedno z nejvýše položených ekocenter v ČR. Jeho součástí je malá farma zaměřená na ekologické zemědělství i výchovu dětí a mládeže k ekologii. Nabízí například programy se zvířaty a výuku zapomenutých řemesel.
Klíny, Ústecký kraj

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.
Osek, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro U Henryho Fláje

Bistro hned u přehrady Fláje.
Český Jiřetín, Ústecký kraj

Penzion Studánka

Moderní rodinný penzion Studánka v horském středisku Klíny, Krušné hory, nabízí klid, soukromí, čerstvý horský vzduch, vůni lesa a blízkost sportovně lyžařského areálu. Penzion poskytuje čisté a klidné ubytování v 6ti nadstandardních pokojích.
Klíny, Ústecký kraj

Hotel Emeran

Hotel s restaurací a ubytováním se nachází v centru Sport areálu Klíny. Ubytování ve 22 dvoulůžkových a 1 jednolůžkovém pokoji.
Klíny, Ústecký kraj

Restaurace Elixír

Restaurace Elixír v litvínovském Valdštejnském zámku s kvalitní domácí kuchyní.
Litvínov, Ústecký kraj

AutoCamp Osek

Autocamp Osek je lemován zalesněnými vrchy, které vybízejí k turistice, cykloturistice a houbaření. Dovolená u nás je ideální pro rodiny s dětmi, pro páry, ale i pro jednotlivce a aktivní či rekreační sportovce. Vždy spokojení u nás jsou i motorkáři a školní skupiny.
Osek, Ústecký kraj

Restaurace Černý Orel

Netradiční, poctivá, stylová restaurace ze dřeva, kamene a kování. Restaurace je srdcem celého Černého orla a mezi hosty se těší stálé oblibě.
Osek, Ústecký kraj

Hrobské uzeniny – spojení chuti a kvality

Dopřejte si kvalitní klobásky, špekáčky, párky, šunky, salámy či paštiky.
Hrob, Ústecký kraj

EuroCamp Barbora u Teplic

Kemp a pláže nedaleko Krušných hor u vodní plochy Barbora. Nabízí stání pro obytná auta, karavany i stany. Nachází se v příjemném prostředí nádherné krajiny na severu Čech, u lázeňského města Teplice.
Jeníkov, Ústecký kraj