ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPo stopách dávných židovských obyvatel Spáleného Poříčí
Náhrobek na židovském hrbitove
Památky

Po stopách dávných židovských obyvatel Spáleného Poříčí

První židovské rodiny byly povolány vrchností do městečka zřejmě již před rokem 1623, jiné prameny hovoří o tom, že se zde Židé usadili až po třicetileté válce na konci 17. století. Byli povoláni vrchností, aby pozvedli místní ekonomiku.
Do dnešních dob je v bývalém ghettu zřejmé, které domy byly v židovském vlastnictví. Na konci 18. stol., při prvním číslování domů, totiž byly křesťanské domy označeny arabskými číslicemi a židovské římskými. Později, po r. 1800, byla všem domům přidělena čísla arabská, a tak zatímco křesťanským zůstala popisná čísla jedno a dvouciferná, někdejší židovská obydlí mají v této lokalitě čísla trojciferná. V bývalém ghettu jsou dochované 2 zajímavé židovské domy – Weilův dům čp. 159 s původními klenbami a kamennými dveřními portály s dochovaným hebrejským nápisem, označujícím vchod do modlitebny, a Ledererův dům čp. 161 s pavlačí a černou kuchyní se dvěma ohništi pro oddělenou přípravu masné a mléčné stravy. V tomto objektu je dnes restaurace a penzion Joachim Lewidt. Ta nese jméno nejstaršího doloženého židovského majitele. Při rekonstrukci byly na půdě nalezeny dokumenty z let 1829 – 1834, hovořící o svatbě mladšího syna majitele domu.
 
Ve městě byla i synagoga – stávala pravděpodobně již od poloviny 17. stol. v dnešní Ostrovní ulici v místě původního zámeckého pivovaru. Jednalo se o rokokovou stavbu, v jejíž blízkosti se nacházela zřejmě i mikve – rituální lázeň. Podle záznamů ze 30. let 20. stol. byly ozdobou chrámu dvě větrné korouhvičky s Davidovou hvězdou a letopočtem 5410 (1650). Budova byla v r. 1925 značně poškozena povodní, dále chátrala (pro stále klesající počet věřících nebyla využívána k bohoslužbám) a v r. 1946 byla zbořena. Při templu (chrámu) působila také šul (škola), kterou vedli většinou rabíni. Vyučovalo se zde náboženství. V místech, kde synagoga stávala, je od r. 2007 umístěn památníček soužití židovských a křesťanských obyvatel v našem městě. Vznikl v dílně akad. sochaře Jaroslava Šindeláře ze soukromých prostředků potomků židovských rodin a Města Spálené Poříčí a má podobu zaniklé synagogy.

V Pražské ulici se nachází židovský hřbitov. Jedná se o cenný hřbitov s náhrobky barokního a klasicistního typu. Byl údajně založen v 17. stol., ale doložen je až od 2. poloviny 18. stol. Má plochu 1 036 m2 a je zde dobře dochováno 199 náhrobků. Některé jsou neporušené, z ostatních zbyla pouhá torza. Nejstarší nesou nápisy v hebrejštině, latinkou jsou psány zejména náhrobky novějšího data. Jedná se buď o češtinu nebo němčinu, případně jidiš. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1801. Poslední pohřeb se zde konal v r. 1936. V současné době je hřbitov obnovený, upravený a volně přístupný. Zveme vás tedy k procházce po stopách našich dávno zmizelých sousedů, jejichž osud nejen v našem městě tak nenávratně poznamenala lidská pýcha a krutost, ale přesto svou dávnou přítomností ovlivňijí i náš život.

Provozovatel

Město Spálené Poříčí

Náměstí Svobody 132
Spálené Poříčí
335 61 Spálené Poříčí
Tel.:
+420 605 368 410
Email:
Infocentrum@spale...
Email:
Ivana.Pasekova@se...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.spaleneporici.cz
GPS:
49,614786 13,604055
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Filharmonici & Yoshimi Kawamura s hosty

Vystupují: Yoshimi Kawamura (klavír, Japonsko), Marco Angioloni (tenor Francie/Itálie), Natsumi Matsuzaki (sopranistka Japonsko/ČR), Teruhisa Maruo (klavír, Japonsko), Smyčcové trio České filharmonie.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Basinfirefest 2024 ve Spáleném Poříčí

Heavy metalový open air festival ve Spáleném Poříčí, 19. ročník. Basinfirefest opět dokazuje, že patří mezi špičky svého žánru. Nenechte si proto ujít dny nabité kvalitní tvrdou muzikou a přijeďte se pobavit na jednom z prvních letních festivalů!
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Víno a jídlo na zámku Kozel 2024

Srdečně vás zveme na 6. ročník oblíbeného festivalu, který spojuje genia loci loveckého zámku Kozel s nezapomenutelným gastronomickým zážitkem.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Draci na zámku Kozel

Zájemci mohou opět navštívit výstavu Draci a drakobijci v jízdárně zámku Kozel. Návštěvníci se seznámí s plastikami mýtických draků v „životní“ velikosti, drakobijců oděných ve zbroji, jejich zbraněmi a trofejemi. Výstava je určena pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Poklady z vosku – výstava pečetí na zámku Kozel

Nenechte si ujít výstavu s názvem Poklady z vosku, která představí největší českou soukromou sbírku pečetí.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Draci

Draci jsou impozantní fantazijní výstava určená pro širokou veřejnost.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Běh přes tři vsi

Novodobý kros Běh přes tři vsi (Sedlec – Lhůta – Tymákov) navazuje na stejnojmenný silniční závod, který koncem minulého století pořádal Spartak Sedlec.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Losinský triatlon 2024

Losinský triatlon vznikl před více než deseti lety jako sázka místních sportovních nadšenců. Během pár let se ale proměnil ve významnou akci mikroregionu Radyně. Pravidelně se sem sjíždí i aktivní triatlonisté z Plzně a okolí, nicméně amatérský duch akce se stále udržuje.
Losiná, Plzeňský kraj

Historická stopovačka aneb Za tajnostmi historického města Spálené Poříčí

Přijeďte do Spáleného Poříčí s dětmi! Je zde pro ně připravená procházka po historickém městě roku 2013 se soutěží o ceny. Soutěž se hodí pro starší i předškolní děti, otázky jsou v několika úrovních.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Kudy chodili lidé po staletí mezi Spáleným Poříčím a Blovicemi?

Projděte se po obnovené historické cestě mezi Spáleným Poříčím a Blovicemi.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Ze Spáleného Poříčí až na sopku Kokšín

Trasa čtyřkilometrové vycházky kopíruje částečně trasu NS Hvížďalka a zavede vás údolím říčky Bradavy na vrch Kokšín, první vrchol jihozápadních Brd.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Naučná stezka Perličky víly Terezky

Nová okružní trasa po okolí města o délce cca 2,5 km vede nenáročným terénem po nově opravené historické cestě. Je zde umístěno několik informačních tabulí o různých místních zajímavostech ("perličkách") a pro hravé návštěvníky je zařazeno i pexeso, které je možné si při odpočinku s dětmi zahrát.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Jiří Winter Neprakta ve Spáleném Poříčí

Barokní špejchar Ve Dvoře je perlou Spáleného Poříčí. Najdete v něm expozici zemědělství, "naučnou stezku" Procházka po Brdech a stálou expozici kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy

Trasa naučné stezky vás povede údolím říčky Bradavy kolem rybníka Hvížďalka až do Hořehled a odtud po zelené turistické značce je možné pokračovat dále do Brd.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Městská památková zóna Spálené Poříčí – objevte historické památky i okolní přírodu

Přijeďte do nejmenšího města, které kdy získalo titul Historické město roku za péči o historické památky. Přesvědčte se, že jej nedostalo náhodou. Město, které dodnes má atmosféru venkovského sídla počátku 20. století, je vstřícné a přívětivé ke svým hostům.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness hotel Brdy je nově zrenovovaný, komfortně vybavený hotel, který slouží hostům jako ideální výchozí bod turistických a poznávacích výprav do okolí a místo zasloužené relaxace a pohody. Wellness hotel Brdy se nachází se nedaleko centra města Spálené Poříčí.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Útulnoff – glamping Milínov

Nádherná útulna v polích nabízí svět sám pro sebe bez signálu a moderních technologií, kde budete usínat a probouzet se s pohledem do přírody. Útulnoff vznikl s jediným záměrem – odpočinout si a načerpat síly. Za nápadem stojí farmář Pavel Moulis.
Nezvěstice, Plzeňský kraj

Restaurace Na Čabardě

Restaurace V Blovicích na jižním Plzeňsku s příjemným prostředím a výtečnou kuchyní, která se zaměřuje na mezinárodní kuchyni, ale tradiční české pokrmy.
Blovice, Plzeňský kraj

Glamping Skořice

Opusťte na chvíli shon všedních dnů, hektických měst či vyspělých technologií a přijeďte si k nám neobyčejně obyčejně odpočinout. Slovo „glamping“ je označení pro komfortní kempování tzv. „glamour camping“. Najdete nás nedaleko malé vesničky s voňavým názvem Skořice, na okraji Brd.
Skořice, Plzeňský kraj

Pivovar Zhůřák

Pivovar Zhůřák se nachází jižně od Plzně ve vesnici Zhůř. V pivovaru se začalo vařit pivo v srpnu 2013 a jeho specializací jsou svrchně kvašená piva různých typů.
Chocenice, Plzeňský kraj

Pension Pod Radyní

Pension Pod Radyní ležící na hlavní silnici ve směru na zříceninu hradu Radyně vám nabízí kvalitní ubytování v 8 pokojích s vlastním sociálním zařízením a restauraci s vynikající kuchyní.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Campus Dobřív

Campus Dobřív je místo pro odpočinek, budování vztahů a komunitního života ležící na okraji CHKO Brdy. Sestává se z bývalé fary, která dnes slouží jako penzion a modernizované kaple se sálem pro větší skupiny.
Dobřív, Plzeňský kraj

Restaurace Pizza – bar Český dvůr

Restaurace Pizza – bar Český dvůr ve Starém Plzenci nabízí speciality české i mezinárodní kuchyně včetně pravé italské pizzy. Dále je zde možnost rezervace uvedených prostor k pořádání svateb, rodinných oslav a společenských setkání.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj