ÚvodVýletyVýlety s příběhemObjevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Do Prachatic s Jiřinou Peřinovou

PrachaticeMěsto Prachatice patří k těm, které si i po staletích dokázalo zachovat svůj historický ráz. Renesanční budovy v jeho středu jsou obehnány prstencem hradeb a tento celek tvoří Městskou památkovou rezervaci. Začněte procházku na Malém náměstí u Dolní brány, která je součástí městského opevnění. U fontánky je první zastavení naučné stezky, věnované právě obrannému systému města. Obejdete dokola hradby a dozvíte se více o jejich historii. Po návratu při průchodu Dolní bránou navštivte roztomilý parčík Parkán za obvodovou hradební zdí. Je to místo jako stvořené pro zamilované páry nebo záškoláky. Poté pokračujte na Kostelní náměstí, jehož dominantou je nádherný gotický kostel svatého Jakuba.
 

Vzpomínky na Zlatou solnou stezku

Na Velkém náměstí v Sitrově domě sídlí Prachatické muzeum. Stálé expozice se věnují historii města. Zvláštní interaktivní výstava je zaměřená na tzv. Zlatou stezku. Prachatice totiž ve středověku ležely na významné obchodní trase, kudy do českých zemí proudila zejména životně důležitá sůl. Původní Zlatou stezku si můžete projít vizuálně v muzeu nebo později vyrazit po žlutě značené turistické trase z centra Prachatic přes Volary do Českých Žlebů. Význam Zlaté solné stezky dodnes připomínají prachatické slavnosti na konci června.
 
Po historických toulkách již můžete v klidu obdivovat perlu PrachaticVelké náměstí. K odpočinku vybízí kašna s lavičkami, odkud se můžete kochat pohledem na překrásné renesanční domy. Nejvýznamnější stavbou je Stará radnice s pěknou fasádou. Uvnitř najdete informační centrum. Pokud máte rádi moderní umění, vstupte do Bozkovského domu. V Poštovní ulici zase sídlí unikátní Muzeum krajky.
 

Výlet na rozhlednu Libín

Rozhled z LibínaČervená turistická značka vás z Prachatic zavede na vrch Libín (1096 m. n. m.) se stejnojmennou kamennou rozhlednou a lanovým parkem. Z 27 metrů vysoké věže se vám naskytne kruhový pohled na Prachaticko, Vysočinu, Novohradské hory a Šumavu. Cestou nahoru minete místo, kde se kdysi rozprostíral komplex Lázní svaté Markéty. Vznikl poblíž údajně léčivého pramene studené vody, který vyvěral na severním svahu hory Libín. Po druhé světové válce lázně zanikly a do dnešní doby byla odstraněna i většina budov v okolí tehdejší lázeňské promenády. V lese nad lázněmi se ukrývá kaple svatého Filipa Neri s křížovou cestou. 
 
Z okolí Prachatic určitě stojí za návštěvu Lhenice s rozsáhlými třešňovými a jablkovými sady. Pro tuto výjimečně úrodnou část Pošumaví se vžil název Zahrada jižních Čech. V obci je vyhlášená moštárna produkující výborný mošt.