Holašovice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Holašovice

Holašovice, zaspané v roce 1998 mezi památky UNESCO, patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Kolem návsi s rybníčkem stojí domy se špýchary a bohatě zdobenými širokými štíty, malebný obrázek doplňují studny, barokní kaplička a kovárna.

Co musíte vidět z jihočeského selského baroka

Výstavné domy na holašovické návsi, vzájemně propojené zdmi a bránami s klenutými vjezdy, patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším ukázkám lidového baroka, které do venkovského prostředí přeneslo barokní, rokokové a klasicistní prvky z městského prostředí. Podobné domy sice nejdete i v jiných jihočeských vesnicích, ale Holašovice byly ušetřeny různých novodobých přestaveb a dochovaly se v podobě, jakou statky měly už v době svého vzniku, tedy zhruba v polovině 19. století.
 

Koho byste měli znát z Prodané nevěsty

Kdo by neznal příběh Mařenky Krušinové, hrdinky opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany, jejíž filmová verze se natáčela právě v Holašovicích? Příběh o nevěstě, která „má dukáty“, do Holašovic velmi dobře zapadá. Říká se totiž, že chasníci z Holašovic si vybírali za nevěsty bohaté dívky z jihočeských Blat. Ty přinesly do šumavského podhůří nejenom peníze, ale i požadavky na určitý typ obydlí. Z jejich věna tak vznikly krásné statky, v nichž si nevěsty opravdu mohly připadat jako doma.
 

Cestovatelská potěšení lidových slavností v jižních Čechách

Poznejte Holašovice ve víru lidových slavností a vypravte se sem na Selské slavnosti s předváděním lidových řemesel anebo na Vánoce na vsi, spojené s oslavou staročeských Vánoc a rozsvěcováním vánočního stromu! Na kraji vsi si kromě toho můžete prohlédnout kruh z obřích žulových kamenů, kterému se přezdívá jihočeské Stonehenge.
Celý popis

Aktuality z města

Jakub Mařík: Jihočeské Stonehenge a pozitivní energie megalitického kruhu
1. září 2020 18:28

Jakub Mařík: Jihočeské Stonehenge a pozitivní energie megalitického kruhu

Jankov
Cestování nemusí být jen zběsilá honba za dobrodružstvím. Někdy se stačí zatoulat na místa, která nás nutí se zastavit, utichnout a načerpat sílu. Takovou lokalitu navštívil i cestovatel a influencer Jakub Mařík, který objíždí světová místa v Česku. Řeč je o kamenném kruhu v Holašovicích, přezdívaném české Stonehenge. Ano, je to tak, abyste se dobili pozitivní energií z megalitů, nemusíte do Anglie, stačí se vydat do oblíbených jižních Čech.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace