ÚvodVýletyNa kole po ČeskuVltavská cyklistická cesta – jihočeská část

Vltavská cyklistická cesta – jihočeská část

Vltavská cyklistická cesta je po celé své délce značená modrým trojúhelníkem se symbolem kola a řeky. Kdybyste ji chtěli projet celou, pojedete od Kvildy na Šumavě až do Mělníka, k soutoku Vltavy s Labem. Naše upravená trasa vás provede po její jihočeské části – od pramene Vltavy do Borové Lady, Horní Vltavice, Frymburku, Lipna, Rožmberku nad Vltavou, Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou, Týna nad Vltavou, Albrechtic nad Vltavou, okolo Písku až na Zvíkovské Podhradí a Onen Svět. Těšit se můžete na malebnou krajinu a zvlněný terén. Převažuje asfalt, nechybí ani šotolina a občas vás čekají vyježděné pěšiny – trasa je bezpečně a pohodlně sjízdná i na trekovém kole.
Vltavská cyklostezka ze Šumavy k Mělníku je v celé délce vedena malebnou krajinou převážně příjemně zvlněným terénem. Porvch je značně variabilní, převažuje asfalt, nechybí ani šotolina a občas se ocitnete i na vyjezděné pěšině. V celé své délce je však cyklocesta, při troše poroznosti, bezpečně a pohodlně sjízdná i na trekovém kole. Dále vede také po účelových komunikacích a málo frekventovaných silnicích.
 

Vltavskými luhy k jihočeskému moři

Vltavský luhVltavská stezka na jihu Čech vás provede podél toku řeky Vltavy až na Onen svět ve středním Povltaví. Cyklistická cesta začíná již u pramenů Vltavy, dál vede okolo Vltavského luhu k Nové Peci a kolem přehradní nádrže Lipno. Okolí jezera je opravdovým rájem cyklistů. Zatímco po jeho levém břehu vede cyklostezka hustě osídleným turistickým regionem, pravobřežka má příchuť výpravy za dobrodružstvím mimo civilizaci. Naše "jihočeské moře" má mnoho krásných i dosud nepoznaných tváří. 

Po projížďce kolem Lipna na vás čekají samé historické perly krajehrad Rožmberk nad Vltavou, zámek Český Krumlov zapsaný na Senzam kulturního dědictví UNESCO nebo klášter Zlatá Koruna či Vyšší Brod. Nakonec vás trasa zavede až do jihočeské metropole do Českých Budějovic, kde musíte ochutnat vyhlášený Budvar nebo vynikající staročeské speciality v Masných krámech. Milovníci rozhledů pak nesmí vynechat Černou věž.
 

Cesta na Onen Svět

Z Budějovic vede dále oblíbená cyklostezka do Hluboké nad Vltavou, kde stojí za návštěvu nejen proslavený zámek, ale také zoologická zahrada.

Naše trasa pak pokračuje do Týna nad Vltavou, Albrechtic, k Podolskému mostu, záhadnému hradu Zvíkov a zámku Orlík nad Orlickou přehradou. Pak přes Žďákovský most dostaňte na druhou stranu, kde vás ještě čeká výstup k Žebrakovu a na Onen Svět, odkud je nádherný výhled do širého kraje a zdejší turistická chata s restaurací poskytuje skvělé útočiště všem, kdo si rádi pochutnají na dobrých jídlech české kuchyně.