ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuK vodě v okolí Českých Budějovic

K vodě v okolí Českých Budějovic

Jižní Čechy s množstvím rybníků a kempů jsou ideálním místem pro trávení letní dovolené. Řeka Vltava, olemovaná historickými památkami, přitahuje vodáky a rovinatá krajina zase milovníky cykloturistiky. Vyjeďte si do Českých Budějovic a prozkoumejte jejich okolí nebo si ve Vyšším Brodě půjčete kánoi a nechte se unášet vltavským tokem.

Na výlety jižními Čechami s Renátou Mikovou 

V okolí Českých Budějovic můžete podnikat nepřeberné množství výletů. Typickým prvkem jihočeské krajiny jsou kromě rybníků zdobené domky postavené v duchu selského baroka. Potkáte je v řadě vesnic, ale nejkrásnější jsou v Holašovicích, vzdálených asi 15 kilometrů západním směrem od města. Vesnice se jimi dokonce zapsala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.  
 
Pěkný cyklovýlet z Českých Budějovic si můžete udělat do Hluboké nad Vltavou. Přes nádhernou přírodní rezervaci Vrbenské rybníky na severozápadní části města se dáte po levém břehu Vltavy na sever. V Hluboké navštivte zámek s přilehlým parkem a projeďte se okolo Munického rybníka. Na jeho jižním konci leží rozsáhlý barokní lovecký zámek Ohrada, který sousedí se zoologickou zahradou. Poblíž se rozlévá rekreační rybník Bezdrev s kempem a pěknou pláží ke koupání.
 
rybník mrhalDalší osvěžující výlet vás zavede na východ od Budějovic k rybníku Mrhal u Rudolfova. Město se v minulosti proslavilo těžbou stříbra. Po nejznámějších památkách hornické činnosti vede naučná stezka Rudolfovo město. Rybníku Mrhal je vyhledávaným místem rybářů. Na jeho břehu je také pláž s dřevěným molem a možnost kempování i ubytování v chatkách. Rybník je dostatečně hluboký, a tak patří k nejčistším v kraji.
 

Za památkami na Vltavu

Lákavou možností, jak za pár dní objet několik významných míst jižních Čech, je vyrazit s kanoí na Vltavu. Loď vám zapůjčí například ve Vyšším Broděpůjčovně Ingetour a vrátit ji po domluvě můžete prakticky kdekoli podél vltavského toku. Řeka je hustě lemovaná vodáckými kempy i občerstveními. Před cestou navštivte krásný Vyšebrodský klášter a pak už se nechte unášet k Rožmberku nad Vltavou s hradem, který se nad řekou tyčí jako kulisa. Nejkrásnější zastávkou je bezpochyby Český Krumlov. Ve městě zapsaném na seznamu UNESCO budete mít co dělat klidně celý den. Navštivte hrad a zámek se zahradou a otáčivým hledištěm a projděte se klikatými uličkami mezi malebnými domky. Místní jezy jsou velkou zábavou pro vodáky a lákavou podívanou pro zástupy turistů.
 
Dívčí KámenDalší historickou zastávkou je klášter ve Zlaté Koruně. Nejromantičtějším místem je pak zřícenina hradu Dívčí kámen. Obzvlášť při západu slunce má toto místo magickou atmosféru. Plavbu ideálně zakončete v Boršově, případně v Českých Budějovicích. I toto město s typickým čtvercovým náměstím obkrouženým podloubím, určitě stojí za návštěvu. Prohlédněte si alespoň budovu barokní radnice, kde se v interiéru citlivě snoubí historické a moderní prvky. V létě se na jejím nádvoří pořádá spoustu kulturních akcí pro dospělé i děti.